Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Yeni Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Hesaplama
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Yeni Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Hesaplama

KREDİ

7 Eylül 2020 Pazartesi 23:12:51

Son Güncelleme: 07/09/2020 21:01:29

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Yeni Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Hesaplama

Faiz oranları arttı mı diye özellikle de ev alacak vatandaşlarımız araştırmalarını sürdürüyorlar. 2020 Eylül ayının ikinci haftasıyla birlikte ev almak isteyen vatandaşlarımıza kamu bankalarının sundukları faiz oranlarını ve vade seçeneklerini derledik. 120 ay vadeli uygun faiz oranlı kamu bankaları konut kredilerini sizler için araştırdık.

Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından vatandaşlarımıza ev kredisi sunulmakta. Vatandaşlarımız için ödeme planlarını ve vade oranlarını yazdık. 100 bin Türk lirası 120 ay vade seçeneği neler? İşte ayrıntıları;

Eylül döneminin ikinci haftasında konut fiyatlarında azalma olsa da sonbahar ayarlarının gelişiyle birlikte faiz oranları hala belirli bir seviyenin üstünde devam etmekte. Yaz döneminde uygulanan kampanyaların sona ermesi ve sonbahar mevsimiyle birlikte kredi oranları da yaza göre daha maliyetli bir hal aldı.

Ev almak içinse kamu bankalarından kredi çekmeyi düşünen vatandaşlarımız için son değişiklikler ise şu şekilde;

EV ALACAKLAR İÇİN DEVLET KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Ziraat Bankası vatandaşlar için sunduğu kredi faiz oranı evin 0 veya ikinci el olmasına göre ufak değişiklik göstermekte. Ziraat Bankası ayrıca 120 ay veya 180 ay vade seçenekleri de sunmakta.

Halkbank’a baktığımızda ise Halkbank hesaplı evim konut kredisi ve canım evim konut kredisi olmak üzere vatandaşlara birden fazla fırsat sunmakta.

Vakıfbank ise Sarı panjur konur kredisi ile vatandaşlarımıza 3 ay ertelemeli fırsat sunmakta.

3 ayrı devlet bankası da vatandaşlarımıza esnek ödeme planları sağlarken bu ödemeler de vatandaşlar dan eşit aylık taksitler beklenmesi tek koşul olarak ön plana çıkıyor. Bunun haricinde vatandaşlar istedikleri vadeyi seçmekte özgürler.

FAİZ ORANLARI LİSTESİ

Devlet bankaları, Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra kredi oranlarını güncelledi. Genel olarak ise kamu bankalarında sıfır konutlar için %0,99 faiz oranı ikinci el evler içinde %1,05 oranı ön plana çıktı. Yine faiz oranları vadeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Ziraat Bankası;

Ziraat Bankası’ndan 120 ay vade seçeneğiyle 0 el konut alımı için vatandaşlarımıza sunulan faiz oranı %0,99 iken sunulan faiz oranı ise %1,05

Ziraat bankası 120 ay vade seçeneğiyle 2.ci el konut alımı için vatandaşlarımıza sunulan faiz oranı %1,05 olurken 180 ay vade seçeneğinde %1,09 faiz oranı sunulmakta.

Halkbank;

Halkbank vatandaşlarımıza hesaplı evim konut kredisiyle %0,99 faiz oranı sunarken

Canım evim konut kredisinde ise faiz oranı %1,05 olarak karşımıza çıkıyor

Vakıfbank;

Son olarak Vakıfbank ise sarı panjur kampanyasında vatandaşlarımıza %1,05 faiz oranı vermekte

 

Düşük Maliyetli Ev Kredisinde Yeni Moda

Bankaların düşük faizli kampanyalarının bitmesiyle konut kredisinde faiz oranları tekrar yükseldi ve birçok banka %1 bandının üstünde faiz oranı sunmakta. Hal böyle olunca da vatandaşlar yeni çözüm yolları daha uygun kredi seçenekleri araştırmaya başladı.

Kısa süre öncesine kadar devam eden konut kredi enflasyon ve kur da yaşanan yükselmeler sonucunda sonlandırılmış ve faiz oranları kısa süre içerisinde tekrar yükseltilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın artan faiz adımlarının ardından da faiz oranları ve kredi maliyetleri eskiye göre iyiden iyiye yükselmiş oldu.

Faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte vatandaşlar diğer seçeneklerini değerlendirmeye başladı. Şimdi ise vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen ise enflasyon endeksli konut kredisi.

Kampanyaların sona ermesiyle birlikte konut kredilerindeki düşük faiz oranları tarihe karıştı. Kamu bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’nın kampanyaların yararlanıp ev alan vatandaşlar ise düşük faizler ile ev sahibi oldu. Ağustos ayının başına kadar devam eden bu kampanyalarla birlikte vatandaşlar hem 0 hem de ikinci el konutları oldukça uygun fırsatlara alabildi. Üstelik vatandaşlar uygun faiz oranlarının yanı sıra ödemesiz dönem ve esnek vade seçeneklerinden de yararlanabildi.

STANDART KONUT KREDİSİNDE FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ

Merkez Bankası’nın likidite önlemlerinin ardından ise artık konut kredilerinde standart dönem de başlamış oldu. En düşük faiz oranı %0,99 olurken en yüksek ise %1,09. Ayrıca ödemesiz ödem ve erteleme seçenekleri de tamamen kaldırıldı. Vatandaşlar ise ödemelerini aylık veya 3 aylık taksitler ile gerçekleştirecekler.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ

Faiz oranlarının artmasıyla birlikte vatandaşlarımız için tekrardan enflasyon endeksli konut kredisi gündeme geldi. Birçok banka enflasyon endeksli konut kredisi sağlamakta ve faiz oranları verilere göre değişiklik sağlamakta.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?

Enflasyon endeksli konut kredisinde TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verileri anahtar rol oynamakta. Bankalar enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından TÜFE yıllık değişim oranına göre kendi kar paylarını ekleyerek konut kredisi faiz oranını belirlemekteler.

Yıllık enflasyon %8,50 olması halinde enflasyon endeksli konut kredisi aylık %0,89 olarak hesaplanır. Enflasyon artarsa konut kredisi oranı da artar.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Enflasyon endeksli konut kredisi ise kamu bankası olan Vakıfbank tarafından sunulmaktadır. Özellikleri ise;

  • Enflasyon endeksli sarı panjur kampanyasında değişken faiz uygulanmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan en güncel TÜFE oranları alınır ve banka kendi kâr payını ekleyerek aylık faiz oranı sunar.
  • Faiz oranları ise vatandaşlarımızın seçimine göre 3, 6 veya 12 ayda bir seçilebilir.
  • Kredi limiti 180 aya kadardır.
  • Vatandaşlarımızın faiz oranları kredi vadesi boyunca sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşamaz.

Burada ise dikkat edilmesi gereken en önemli unsur enflasyon verileridir. Enflasyonun düşmesiyle birlikte faiz oranları da çok uygun şekilde düşerken artması durumunda da faizler de artmaktadır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı