Vakıfbank yüzde 0,33 faiz oranıyla 625 bin TL konut kredisi bomba etkisi yarattı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Vakıfbank yüzde 0,33 faiz oranıyla 625 bin TL konut kredisi bomba etkisi yarattı

KREDİ

3 Kasım 2020 Salı 18:01:28

Son Güncelleme: 03/11/2020 18:01:47

Vakıfbank yüzde 0,33 faiz oranıyla 625 bin TL konut kredisi bomba etkisi yarattı

İzmir’de yaşadığımız korkunç deprem sonrasında kentsel dönüşüm ve riski yapıların yenilenmesi daha çok gündeme geldi. Bu kapsamda Vakıfbank, evini yenilemek isteyenlere yüzde 0,33 faiz oranından başlayarak 625.000 TL tutarına kadar konut kredisi veriyor. Üstelik 120 ay vade imkanıyla Vakıfbank müşterileri konut kredilerini kolayca ödeyebilirler.

Afet riski altındaki bulunan yapıların geri dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamındaki kredilerdir.

Vakıfbank Düşük Faizli Konut Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Konutlarını tekrardan  inşa etmek isteyen hak sahiplerine,

Riskli yapılarda en az 1 sene oturmuş olan kiracı veya sınırlı ayni hak sahiplerine,

Konutu riskli yapı olarak tespit edilmiş olan ve farklı bir konut almak isteyen maliklere.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri Nelerdir?

1) Krediyi kullanmak isteyen müşterilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacağı ve söz konusu destekten yararlanabilmek için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması ya da riskli alan içinde yer almamakla birlikte gayrimenkulün “Riskli Yapı” olarak nitelendiği  teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Riskli alan nedir?

Zeminin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebi ile can ve mal kaybına yol açma riski olan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da İdare tarafından AFAD’ın görüşü de alınarak belirlenmiş ve Bakanlığın yapmış bulunduğu teklif üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanı ifade eder.

Riskli yapı nedir?

1)Riskli alan içinde yer alan yapıyı ya da riskli alan  dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan veya yıkılma ya da ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade eder.

2) Belirlenen kanunda söylenen yardım ve desteklerden yararlanabilmenin koşulu ise riskli yapı olarak belirlenen binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.

3) Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi miktarı ise en fazla 125.000 Türk Lirası’dır. Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahiplerinin ise faiz desteği sağlanacak olan toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 125.000 Türk Lirası’nı  aşmamak şartı ile toplamda maksimum 625.000 Türk Lirası olabilecektir.

4)  Standart konutlar için yıllık % 4 oranında  (aylık yüzde 0,33 oranında), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip bir konut için yüzde 4,5 oranında (aylık yüzde 0,37 oranında), A sınıfı enerji verimliliği sertifikası olan konut için yüzde 5 oranında (aylık yüzde 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından faiz yardımı yapılacaktır.

İş yeri kredileri için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak olan Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık  yüzde 3  oranında (aylık %yüzde 0,25) oranında B sınıfı enerji verimliliği sertifikası olan bir iş yeri için yüzde 3,5 (aylık yüzde 0,29 oranında), A sınıfı enerji verimliliği sertifikası bulunan iş yeri için yüzde 4 (aylık yüzde 0,33) oranında olacaktır. Aylık müşteri maliyetleri için Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi ve Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi için, A sınıfı verimlilik paketi için yüzde 0,94 oranında, B sınıfı verimlilik paketi için yüzde 0,98 oranında, standart paket için yüzde 1,02 oranındadır.

5) Hak sahiplerinin kullanacak oldukları faiz destekli konut kredileri için azami vade süresi ise 10 yıldır. Bireysel iş yeri kredilerinde ise vade süresi 7 yıldır.

6) Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak kişilerin  taksitleri eşit  ödemek  üzere veya bitmiş konut (edindirme) kredilerinde 12 ay süre ile, yapım kredilerinde ise 24 ay için sadece faiz ödemeli olarak gerçekleştirebilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı