Tefeciden para almak suç mu? Tefeciden para almanın cezası nedir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tefeciden para almak suç mu? Tefeciden para almanın cezası nedir?

KREDİ

5 Temmuz 2020 Pazar 17:42:30

Tefeciden para almak suç mu? Tefeciden para almanın cezası nedir?

Pandemi sonrasında bankalara yapılan kredi başvurularının reddedilmesiyle birlikte birçok vatandaşımız internet üzerinden İstanbul tefeci, Ankara tefeci, tefeciden para almak istiyorum şekilde arama yapmaya başladı. Arama motoru üzerinden tefeci telefon numarası ve iletişim adreslerini araştıran vatandaşlarımız için tefeciden para almanın cezası nedir sorusunu araştırdık.

Covid-19 salgınının ülkemizi etkisi altına almasıyla birlikte dar gelirli aileler ağır bir darbe aldı. Her ne kadar Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında dar gelirli ailelere devlet yardımları yapılsa da, vatandaşlarımız geçim sıkıntısından kurtulamadı. Devlet tarafından yapılan 1.000 TL ödeme sadece acil ihtiyaçların giderilmesine yardımcı oldu. Pandemi sürecinde işini kaybeden birçok vatandaş, faiz oranlarının düşmesiyle birlikte bankaların yolunu tuttu. Özel bankalar kredi vermekte oldukça seçici davranırken, kamu bankaları da dar gelirli ailelerin başvurularını askıya aldı. Bunun en güzel örneğini Halkbank 5.000 TL ihtiyaç kredisi kampanyasında görmüş olduk. Çaldığı tüm kapılar yüzüne kapanan dar gelirli vatandaşlar son çare olarak tefeci adres ve telefon numaralarını araştırmaya başladı. Öyle ki, arama motoru üzerinde tefeci, tefeci adres, tefeci telefon şeklinde yapılan aramalar son 1 ay içinde iki katına çıktı. Sadece bu verilerle bile vatandaşlarımızın ne kadar zor durumda olduğunu görebiliriz. Peki tefeci nedir, kimdir? Bu işin yasal sorumlulukları nelerdir hep birlikte inceleyelim.

İstanbul Tefeci

İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda en yüksek aranma hacmine sahip kelimeler İstanbul Tefeci şeklinde. Yaklaşık 18 milyon vatandaşımıza ev sahipliği yapan İstanbul, tefecilerinde başkenti diyebiliriz. İstanbul’da ikamet edip tefeciden para almak isteyen vatandaşlarımız internet üzerinden son bir ayda ciddi araştırma içine girdi. İstanbul tefeci numaraları araştırılan kelimelerin en başında yer aldı. İnternet üzerinde yer alan bazı websiteleri senetle kredi veriyoruz şeklinde vaadlerle vatandaşlarımıza kredi vereceklerini iddia ediyorlar.

Ankara Tefeci

Tefeci telefon numarası aramalarının yapıldığı ikinci ilimiz ise Ankara olarak açıklandı. Tefeci iletişim ve telefon numaralarını araştıran Ankaralı vatandaşlarımıza aynı şekilde senetle kredi verildiği yönünde iddialarda bulunulunuyor. Pandemi sonrasında acil nakit ihtiyacı olan vatandaşlarımız, konu hakkında araştırma yapmadan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için karşılarına gelen tüm evrakları imzalayarak ciddi mağduriyet yaşıyorlar. Bu noktada uyarmak gerekir ki, bazı kişilerden senet karşılığı kredi alsanız dahi, bu hem yasal bir suçtur hem de çekmiş olduğunuz kredi karşılığında evinizi, arabanızı ve kredi tutarının çok çok üzerinde bir tutarı kaybedebilirsiniz.

İzmir Tefeci

Listemizin üçüncü sırasında ise Türkiye’nin de en büyük üçüncü şehri İzmir yer alıyor. Konak, Alsancak,Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova gibi büyük ilçelere ev sahipliği yapan İzmir’de tefeci arayışları devam ediyor. Arama motoru üzerinde en çok aratılan kelime ise İzmir tefeci numaraları şeklinde oldu. Türkiye’nin her yerinde değişmeksizin senetle kredi verdiğini iddia eden şahıslar İzmir’de de senet karşılığı kredi vaadinde bulunuyorlar. Şimdi hep birlikte tefeciliğin yasal boyutlarını inceleyelim.

Tefeciden Para Almak Suç Mu?

Kendini çaresiz hisseden ve tefeci numaralarını araştıran vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorulardan biri tefeciden par almak suç mu şeklinde. Türk Ceza Kanunu’nda tefecilikle ilgili yasal hükümler 241 ve 242. maddelerde yer almaktadır. Yasaya göre; “Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. ” ifadeleri yer almaktadır.

Bunlara ek olarak, basında da yer alan tefeci mağdurları haberlerini sıkça görmekteyiz. Tefeciler taksit tutarlarını geciktirmeniz durumunda ciddi faiz oranları uygulayarak, kredi kullanan kişinin ödemesini daha da zorlaştırır ve en sonunda kredi geri ödenmez bir hal alır. Bu durumda ise tefeciler kişinin ev, araba ve değerli eşyalarına el koyarlar. Bunun en güzel örneğini ise aşağıda yer alan tefeci videosunu izleyerek anlayabilirsiniz.

Konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı