Sıfır ve ikinci el konut kredisi faiz oranları nedir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sıfır ve ikinci el konut kredisi faiz oranları nedir?

KREDİ

27 Temmuz 2020 Pazartesi 11:57:26

Son Güncelleme: 27/07/2020 11:57:30

Sıfır ve ikinci el konut kredisi faiz oranları nedir?

Sıfır ve ikinci el konut kredilerinde uygulanan düşük faiz uygulaması ev fiyatlarının ciddi şekilde yükselmesine neden olmuştu. Bu durumun önüne geçilmek için ikinci el konut kredilerinde faiz oranları yükseltildi. Vade sayısı ise düşürüldü. İşte ikinci el konut almak isteyenleri bekleyen yeni faiz oranları.

Faizlerdeki düşüşlerle birlikte birçok vatandaş uzun zamandır hayalini kurduğu eve kavuşmak istedi. Kiracı olan vatandaşlarımız ise uygun faizlerden yararlanıp ev almak isterken, bazı vatandaşlar yatırım amaçlı bazı vatandaşlar ise diledikleri eve kavuşmak için kamu bankaları tarafından sunulan düşük faizli kampanyalardan yararlanarak ev sahibi olmak istemişti.

Normalleşme sürecine geçişle birlikte Bakan Berat Albayrak tarafından ekonomiye destek adı altında birçok kampanya yayımlanmıştı. Bunlardan biri konut kampanyasıydı. Vatandaşlara düşük faiz oranların uzun vadelerde ve 1 yıl ertelemeli olarak kamu bankaları tarafından kredi imkanları sunulmuştu.

Fakat faiz oranlarının düşmesiyle birlikte de konut fiyatları artmıştı. Ortaya fahiş fiyatlar çıkmış ve ikinci el konutlar kimi zaman 0 el konutları geçmişti. Uzmanlar ise bu konuda endişeli olup fırsatçıları sert dille eleştirmişti. Faiz oranlarına sevinen vatandaşlar ise artan konut fiyatlarını görünce hayal kırıklığınauğramıştı.Fakat bankalar tarafından tepki çok gecikmedi. Kamu bankaları sundukları avantajlı konut kredilerinde değişikliğe gitti. Yeni düzenleme ile birlikte vade oranları ve faizler tekrar düzenlendi.

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları

Kamu bankaların Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından faiz oranlarında ve vade sürelerinde değişikliğe gidildi. İşte ayrıntılar;

Söz konusu kamu bankaları ikinci el konut faiz oranlarında değişikliğe gitti. Yeni yapılan değişiklikle birlikte faiz oranları ikinci el konutlar da %0,79’a yükseldi.

180 ay olan azami vade ise 120 aya indirildi.

2 Haziran 2020 tarihinde normalleşme süreciyle birlikte kamu bankları avantajlı konut kredisi kampanyasınınkapsamında faiz oranların da çok büyük değişikliğe gitmişti. Kampanyalar da ikinci el konut kredisin 1 yıl ödemesiz dönem, %0,74 oranında uygun faiz oranları ve azami 180 ay vade fırsatları sunulmuştu.

Fakat emlak sektöründe yaşanan son gelişmeler ise kamu bankaları tarafından sunulan bu kampanyalar da değişikliğe gidilmesine neden oldu.

İKİNCİ EL KONUT KREDİSİNDE DEĞİŞİKLİK

Kamu bankaları tarafından sunulan avantajlı konut kredisi kapsamında ikinci el konutlar da kampanyalar yeniden düzenlendi. Faiz oranları %0,74 olarak açıklanan kampanya da faiz oranları düzenlemeyle birlikte %0,79 oranına çıkartıldı. Bununla birlikte de azami 180 ay olan vade süresi 120 ay olarak güncellendi.

2 Haziran itibariyle açıklanan kampanya da ayrıca 12 aylık ödemesiz bir dönemde bulunmaktaydı bu uygulama da ikinci el konutlar için sona erdirildi.

Birinci el konut alımlarında %0,64 faiz oranlarıyla birlikte 180 ay azami vade süresi ise devam etmekte.

SIFIR KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Yeni konut almak isteyen vatandaşlar içinse ayrıntılara baktığımızda, sıfır konutlar da %0,64 oranındaki düşük faiz ile birlikte 180 aya varan vade suresi devam etmekte. İstanbul, Ankara ve İzmir içinse, ülkenin en büyük üç şehrinde, azami 750 bin Türk lirasına kadar kredi imkânı diğer şehirler de ise 500 bin Türk lirasına kadar kredi alınabiliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı