KYK Burs, kredi ve yurt başvuruları başladı! Son başvuru tarihi 3 Kasım
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KYK Burs, kredi ve yurt başvuruları başladı! Son başvuru tarihi 3 Kasım

KREDİ

28 Ekim 2020 Çarşamba 12:22:07

Son Güncelleme: 28/10/2020 12:25:25

KYK Burs, kredi ve yurt başvuruları başladı! Son başvuru tarihi 3 Kasım

Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından her yıl düzenlenen burs başvurusu ve yurt başvurusu 2020 Ekim ayında da tüm hızıyla devam ediyor. Pandemi nedeniyle bu yıl öğrenciler uzaktan eğitim sürecine devam etse de KYK işlemleri ertelemeli bir şekilde devreye alındı. İlk defa KYK burs başvurusu yapacaklar için bu yazımızda burs başvuru tarihleri, başvuru işlemleri, kredi başvurusu, ödenecek tutar ve fiyatlarla ilgili bilgileri derledik.

Öğrenciler son zamanlarda sık sık “2020-2021 KYK yurt, burs, kredi başvuruları ne zaman?” sorusunu araştırıyor. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve yeni eğitim öğretim dönemine başlanmasıyla birlikte KYK başvuru tarihleri merakla bekleniyor.Uzaktan eğitime başlayan öğrenciler ve velileri Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın açıklamalarını takip ediyor. Sizler için KYK burs/kredi/yurt başvurularıyla ilgili son dakika gelişmelerini derledik. İşte, 2020-2021 dönemi KYK yurt ve burs başvurularıyla ilgili tüm detaylar…

KYK BURS/KREDİ NE KADAR?

KYK tarafından verilen burs ve kredi, Ocak ayından itibaren; lisans için aylık 550 lira, yüksek lisans için 1100 lira, doktora için 1650 lira olarak verilecek.

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

KYK’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 2020 yılında aylık yurt ücreti 168 liraydı. Yüksek standartlı ve özel nitelikli olan yurtların ücreti 180-285 lirayken, K.K.T.C’de yer alan yurtların aylık ücretleri de 300 liraydı. Bu sene tekrar zam yapılması bekleniyor.

KYK BURS, KREDİ VE YURT BAŞVURUSU NE ZAMAN?

YÖK, üniversitelere yeni dönemi 1 Ekim tarihinden sonra planlamasını söylemişti, bu nedenle KYK yurt/burs/kredi başvurularının Ekim ayı içinde yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 16 Ekim’de başlayan KYK burs başvurusu 21 Ekim’e kadar devam etmişti. Bu sene, sıkışıklığın önlenmesi için yurt ve burs başvurularının aynı tarihte alınması bekleniyor. KYK burs ve yurt başvurusunun en geç 21 Ekim 2020 tarihinde başlaması öngörülüyor.

KYK BURS, KREDİ VE YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 1. KYK burs/kredi/yurt başvurusu yapacak öğrencilerin e-Devlet sistemi üzerinden KYK başvurusu ekranına girmesi gerekmektedir. Bu ekranda karşılarına öncelikle bazı uyarılar çıkacaktır. Bu uyarıların okuyup onaylanmasının ardından bir sonraki aşamaya geçiş yapılacaktır.
 2. Bir sonraki aşamada öğrencinin kimlik bilgileri istenecektir. İstenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.
 3. Üçüncü adımda öğrenim bilgileriniz istenmektedir.
 4. Dördüncü adımda bilgilendirme mesajı yer almaktadır.
 5. Beşinci adımda adres bilgilerinizi girmeniz istenecektir.
 6. Altıncı adımda varsa özel durum bilgilerinizi girmelisiniz.
 7. Yedinci adımda ise aile bilgilerinizi girmeniz istenecektir.
 8. Sekizinci adımda burs veya kredinin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgileri yer alacaktır.
 9. Dokuzuncu adımda Ziraat Bankası ürün başvuru işlemlerinizi gerçekleştireceksiniz.
 10. Onuncu adımda, verdiğiniz bilgilerin önizlemesi gösterilecektir. Herhangi bir hata yapmanız durumunda düzeltme yapma şansınız vardır.
 11. Bilgilerin doğruluğunu onaylayıp başvurunuzu başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

KYK YURT, BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

KYK’ya yurt, burs ve kredi için başvurmak isteyen öğrencilerin yapması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler e-Devlet sistemi üzerinden yapılır. e-Devlet şifresine sahip olmayan öğrenciler, kimliği ile PTT şubelerine gidip e-devlet şifresi almalıdır veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine erişimi olmalıdır.Başvuru esnasında, öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler, başvurudan sonra kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılacak ve teyit edilecektir. Bu nedenle doğru bilgi girdiğinizden emin olmalısınız.

KİMLERE ÖNCELİKLE BURS VERİLECEK? KYK BURS ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER KİMLER?

 • Şehit çocukları/ Şehidin bekar olması durumundaşehidin kardeşi
 • Gazi çocukları/ Gazinin bekar olması durumunda gazinin kendisi
 • Sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilmiş öğrenciler
 • Anne ve babası vefat etmiş kişiler
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarakLise ve dengi öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler
 • Darüşşafaka Lisesinde, lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen koşullara göre amatör milli sporcu olan öğrenciler

KYK BURSU NE ZAMAN ÖDENECEK?

İlk kez burs veya kredi alacak öğrenciler, burs veya kredi almak için KYK’ya müracaat ettikleri öğretim yılında Ekim ayından itibaren öğrenim süresince burs/kredi alır. Her ayın 6-19.günleri arasında, bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre ödemeleri yapılır.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU AYRI MI?

KYK burs ve kredi başvuruları ayrı ayrı yapılmamaktadır. İkisi de internet ortamında yapılan aynı başvuru sayfası üzerinden yapılır.

KYK KREDİSİ NASIL BURSA DÖNÜŞÜR?

Kredi alan öğrencilerin durumunda sonradan değişiklik olup, Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmeleri halinde kredilerini bursa dönüştürebilir. Öğrencinin durumunu belirtmesini izleyen ödeme döneminden sonra kredisini burs olarak alabilir.Bu öğrencilerin, durumlarını belirten bir dilekçeyi KYK Genel Müdürlük adresine postayla veya bizzat müracaat ederek iletmelidir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı