Kredi yapılandırması geliyor! Bakan müjdeyi verdi Borçlar yapılandırılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi yapılandırması geliyor! Bakan müjdeyi verdi Borçlar yapılandırılıyor

KREDİ

10 Ağustos 2020 Pazartesi 16:08:21

Son Güncelleme: 10/08/2020 15:14:09

Kredi yapılandırması geliyor! Bakan müjdeyi verdi Borçlar yapılandırılıyor

Kredi yapılandırması vatandaşlarımız tarafından heyecanla bekleniyordu. Eski kredilerini yüksek faiz oranlarından kullanan vatandaşlarımız için borç yapılandırması gündemde. Bakan Ruhsar Pekcan kredi yapılandırmasıyla ilgili müjdeyi verdi.

Heyecanla beklenen kredi yapılandırmayla ilgili açıklama Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnaf ve sanatkarların kullandığı kredilerin takipte olanlarının yapılandırılacağı açıklandı. İşte tüm detaylar…

Bir süredir esnaf ve sanatkarların gündeminde olan esnaf kredi yapılandırma müjdesi sonunda geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada esnaf ve sanatkarlara büyük önem verildiği ve taleplerinin değerlendirildiğini dile getirildi. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullanan ve takipte olan esnaf ve sanatkarlarımızın kredilerini yapılandırdıklarını müjdeledi. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kredi ve teminat ihtiyaçlarının karşılandığını da sözlerine ekledi.

Pekcan, salgın sürecinde olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlara destek olmak için İşletme Kredisi ve Esnaf Kredi Kartı uygulamalarının hayata geçirildiğini açıkladı. Halkbank’a olan kredi geri ödemelerinin de 3 ay boyunca faizsiz bir şekilde ertelendiğinin müjdesini verdi.

ESNAF  VE SANATKARLARIMIZI ÖNEMSİYORUZ

Pekcan, yaptığı açıklamada; organizasyonlarda ve istişare toplantılarında esnaf ve sanatkarların taleplerini, önerilerini aldıklarını ve bu sorunları çözmek için çok sıkı çalışmalar yürüttüklerini ve taleplerin takipçisi olduklarını vurguladı.

Yaklaşık olarak 1,7 milyon esnaf ve sanatkarın,Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) çatısı altında Kredi Kefalet Kooperatiflerince verilen Halkbank kaynaklarından düşük faizli kredi kullandığı belirtildi.

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlara finansman imkan sağlamak için Halkbank, “Esnaf Destek Paketi” adı altında “İşletme Kredisi” ve “Esnaf Kredi Kartı” uygulamalarını hayata geçirdi.Esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi geri ödemelerinin 24 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile faizsiz olarak 3 ay ertelendiği açıklandı.

Bu uygulama sayesinde 220 bine yakın esnaf ve sanatkarın 2 milyar liraya ulaşan gecikmiş borcunda iyileştirme sağlanacağı ve yaklaşık olarak 322 milyon lira gecikme faizinin düşürüleceği söylendi.

KİMLER ESNAF KREDİ YAPILANDIRMASINDAN YARARLANABİLİR? ESNAF KREDİSİ YAPILANDIRMASINA NASIL BAŞVURULUR?

Esnaf ve sanatkarlar tarafından Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullanılan kredilerden takipte olanların yapılandırılacağı açıklandı.

Yeniden yapılandırmadan faydalanmak isteyen 30 Haziran 2020 tarihinden önce kredi borcu takibe düşen esnaf ve sanatkarlarımızın Kredi Kefalet Kooperatifine yazılı olarak başvurup ve talepte bulunmaları gerekmektedir.

İŞLER ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada, esnaf ve sanatkarlar tarafından kullanılan ve takipte olan kredilerin yapılandırılmasına sevindiklerini belirtti.

Palandöken, pandemi sürecinden sonra işlerin eskisi gibi olmadığını söyledi. Çoğu esnafın yüzde 30 kapasiteyle çalıştığı için kiralarını ödeyemediğini ve bu durumda kredilerini ödemelerinin mümkün olmayacağını; bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, kredilerin ertelenmesi veya yeniden yapılandırılması için mektup yazarak talepte bulunduklarını hatırlattı.Borçların yapılandırılmasının ardından en büyük beklentilerinin, aynı mektupta yer alan muhtasar, KDV ve gelir vergisi ikinci taksitleri ile SGK primlerinin de ertelenmesi olduğunu ifade etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı