Kredi notu en yüksek ilimiz İzmir seçildi! İşte proje ve yatırımlar
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi notu en yüksek ilimiz İzmir seçildi! İşte proje ve yatırımlar

KREDİ

18 Temmuz 2020 Cumartesi 07:12:08

Son Güncelleme: 18/07/2020 02:06:47

Kredi notu en yüksek ilimiz İzmir seçildi! İşte proje ve yatırımlar

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklama da uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Fitch Ratings’in yaptığı değerlendirmelerden bahsetti. Tunç Soyer, en yüksek ulusal kredi notu alan AAA alındığını açıkladı.

Meclis toplantısında söz hakkı alan Tunç Soyer, şehir yönetimine dair olan uluslararası güveni temsil eden önemli bir değer olduğunu, moral verdiğini ve doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olduğu yorumunda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi temmuz ayına dair ikinci oturumunda Büyükşehir Belediyesi ile beraber ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılına dair Mali Yıl faaliyet raporları tartışıldı. Faaliyet raporlarının ele alındığı meclis toplantısında Başkan Tunç Soyer, uluslararası güveni temsil eden çok değerli olduğunu ve doğru yolda olduğumuzun göstergesi olduğunu belirtti.

“KÖTÜ YÖNETİLMİŞİZ”

İZSU Genel Kuru ile yapılan ve 9 saat süren görüşmeden aynı zaman Tunç Soyer, muhalefetin eleştirilene de toplu bir yanıt veri ve samimiyet duygusunun altını çizdi. Tunç Soyer aynı zaman da hiç kimsenin inançlarını ve vatanseverliğini sorgulama hakkı olmadığını dile getirdi ve sözlerine şu şekilde devam etti;

Performansa dayalı bir değerlendirmenin şart olduğu eğer aksi konuşulursa bu siyasetin fayda sağlamadığını kimsenin inançlarını ve vatanseverliğini sorgulama hakkı olmadığını anlattı. Tunç Soyer sözlerine devam ederken eğer samimiyetimizi sorgularsa ortak bir noktada buluşamayacağımızı belirtti. 1960 yıllarında ülkemizde milli gelirin kişi başı 2-3 bin dolar civarında olduğunu ve bu miktarın 1990’lı yıllara kadar böyle devam ettiğini son 30 yıla bakıldığında ise gelinen noktanın kişi başı 9 bin dolar civarında olduğunu yani 60 yıllık bir süre zarfında 2-3 bin dolar civarından sadece 9 bine yükselebildiğimizi belirtti. Soyer sözlerinin devamında ise 60 yılda dünyanın ilerlediğini Kore’nin 40 bin civarına Doğu bloku ülkelerinin de bizden çok daha ileride olduğunu belirtti. Bulgaristan’ın bile bizlerden ileri olduğunu ve İskandinav ülkelerinden bahsetmeye bile gerek olmadığını vurgulayan Soyer, ülkemizde kuraklık veya afet mi vardı da gelişemedik dedi. Soyer devamında ise kötü yönetimin olduğunu belirtti neden olarak.

BÜYÜKŞEHİR’İN KREDİ NOTU AAA

Başkan Soyer, İzmir ili için mutluluk verici olan haberi ilk kez meclis üyeleriyle paylaşmak istediğini aktardı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin FitchRatings tarafından verilen en yüksek not alan AAA’yı korumayı başardığını açıkladı. Başkan Soyer, İzmir için olumlu bir gelişme olduğunu belirtti ve devamında ise Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu duyurdu. Listede ise İstanbul’un 193 firmayla ilk sırada olduğunu ikinci sırada ise 62 şirketle İzmir’in geldiğini açıkladı. Soyer ise emeği olan herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

DEV PROJELER VE YATIRIMLAR SÜRÜYOR

İzmir’in salgın dönemine rağmen Narlıdere Metrosu gibi hayati öneme sahip olan bir proje54yi aksamadan devam ettirdiğini açıklayan Soyer, söz verilen tarihte metronun açılacağını ve İzmir’e çok yakışacağını aktardı. 28 Temmuz’da ise Çiğli tramvayının ihalesinin yapılacağını belirten Soyer, Buca Metrosu ile ilgili de uluslararası anlamda ihale hazırlıklarının sona erdiğini ekledi. Buca Tüneli ve viyadük projesinin de devam ettiğini aktardı.

“ALSANCAK LİMANI’NDAN MİDİLLİ SEFERLERİ BAŞLAYACAK”

Tunç Soyer, 23 Temmuz tarihine kadar filoya 83 yeni otobüsün da katılacağını ve 304 otobüs alımıyla ilgili süreçlerin tamamlandığını ve sözleşme noktasına gelindiğini aktardı. Elektrikli otobüslerle ilgili arayışlarında devam ettiğini aktaran Soyer, 67 kilometre olan bisiklet yolunun da 107 kilometreye çıkacağını aktardı. Deniz ulaşımının da artacağını ve yeni feribotunda yolda olduğunu deniz taksilerinin de çalışmalarına devam ettiğini anlattı.

İZMİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞMALARI

Tunç Soyer, yılın devamında ise şehir genelinde 1 milyon 750 bin ton sıcak asfalt ve 3 milyon 99 bin metrekare sathi kaplama ve 1 milyon 217 bin metrekare kilit parke taş döşendiğini belirtti. 7 kilometre yeni yol açılacağını karayollarında alt ve üst geçit çalışmalarının da ilerlediğini ve 1300 araç için otopark düzenlemesinin de geldiğini belirten Soyer, Halk Taşıt uygulamasının da önemli olduğunu ve opera binasının da 2023 yılının şubat döneminde tamamlanacağını belirtti.

BAYRAM DA ULAŞIM 1 KURUŞ

Kurban Bayramı dahilinde ise İzmirlilerin bayramlarını kolaylaştırmak ve kabristan ziyaretlerinde kolaylık sağlamak amacıyla eğer Cumhurbaşkanı kararıyla ücretsiz tarife uygulanmazsa Bayram süresince ulaşımın şehir genelinde 1 kuruş olacağının oy birliğiyle kabul edildiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı