Kredi kartı kullananlar dikkat! Kart aidatını geri alabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi kartı kullananlar dikkat! Kart aidatını geri alabilirsiniz

KREDİ

28 Ekim 2020 Çarşamba 15:20:36

Kredi kartı kullananlar dikkat! Kart aidatını geri alabilirsiniz

Vatandaşlar dolandırıcıların kredi kartı aidatı geri ödemesi tuzağına düşmemeleri için uzmanlar vatandaşlarını uyarıyor. Bankalar tarafından vatandaşlara uygulanan kredi kartı aidatları nasıl geri ödemeleri alınabilir? Bankaların kart aidatı olarak adlandırılan kesintiyi birçok vatandaş bu durumu haksızlık olarak görüyor ve alınan tutarın banka tarafından iade edilmesinin talep ediyor. Kredi kartı aidatı ödemesini  geri almak mümkün mü? Kredi kartı ödemesi yapmak zorunlu mu? İşte bütün bu soruların cevapları haberimizde..

Kredi kartlarınız dolandırıcıların eline geçebilir dikkat edin!

Son dönemde artışa geçen kredi kartı dolandırıcıları özellikle kredi kartı aidatlarının geri ödenme isteği arttıkça bu istekle birlikte orantılı bir şekilde daha da arttılar. Vatandaşların kredi kartı aidatlarına itiraz hakkı bulunuyor bununla beraber aidatları geri alabilme şansları da mevcuttur fakat bu işlemler için resmi olan kanalları tercih etmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ise kredi kartlarınız dolandırıcı kişilerin ellerine geçebilir ve büyük problemler yaşamanıza sebep olur. Vatandaşlarımız tercih ederler ise kredi kartı aidatı ödemeyebilirler bu durum da ise Tüketici kanununun 31 maddesinde bulunan bilgiye göre ise her banka müşterilerine yıllık aidat veya başka bir isim altında ücret tahsil edilmeyecek olan  bir kredi kartı müşterisine sunmak zorundadır, ibaresinde belirtilmiştir.

Şikayette bulunduğunuz bankalar ağır ceza alabilir

Vatandaş aidatsız kredi kartı istediğinde ya da kesilmiş olan aidat ücretini geri talep ettiğinde bankalar bu talebe cevap vermek ile  yükümlüdür. Bankanız eğer bu talebinize cevap vermez ise bu durumda Ticaret Bakanlığına sorun ilişkin başvurunuzu yaparak bu bankaya şikayet etme hakkınız mevcuttur. Bankaların bu gibi durumlarda ise ağır cezalara çarptırılmaya kadar varan sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bu cezaları göz önüne alamayacakları için size olumlu bir şekilde cevap vereceklerdir. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne kredi kartınızın aidatının geri ödenmesini talep ediyor olduğunuza dair bir dekont ile birlikte oldukça kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz  ve kart aidatınızı iade etmeyen bankaları ise ilgili kuruma şikayet etme hakkına sahipsiniz. Şikayetlerinize bir ay içinde geri dönüş yapılır.

Kredi kartı aidatı iadesi için öncelikle bankanıza başvuru yapabilirsiniz. Bankanızdan gelecek olumsuz sonuç sonrasında E-devlet hesabınıza giriş yaparak Ticaret Bakanlığı – Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi sayfası üzerinden şikayetiniz hakkında talepte bulunabilirsiniz. Yapılacak inceleme sonrasında konuyla ilgili size geri dönüş sağlanacaktır. Başvuru yaparken dosyalar bölümüne bankanıza yaptığınız başvurunun ve olumsuz cevabın görselini eklemeniz sizler için olumlu olacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı