Kredi Çekmek için Kredi Risk Puanı En Az Kaç Olmalı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi Çekmek için Kredi Risk Puanı En Az Kaç Olmalı?

KREDİ

31 Ekim 2020 Cumartesi 23:12:59

Kredi Çekmek için Kredi Risk Puanı En Az Kaç Olmalı?

Birçok vatandaşımız hayatın belirli dönemlerinde bankalardan kredi çekmeye ihtiyaç duyuyor. Hatta öyle bir döneme geldik ki bankalara borcu olmayan vatandaşlarımız olanlara göre azınlıkta kalıyor. Acil finansman ihtiyaçlarımız için ihtiyaç kredileri, konut almak için konut kredisi ve taşıt almak için taşıt kredilerine başvurmak artık bizler için oldukça sıradan bir durum oldu.

Bu kadar çok insan krediye başvururken peki herkesin başvurusu kabul ediliyor mu? Hayır. Maalesef ki bankalar her müşterisine kredi vermiyor. Kredi vermeden önce ise vatandaşların kredi risk puanlarına bakıyorlar. Peki kredi risk puanı nedir? Nasıl oluşur? Kredi risk puanı düşükken bankalardan kredi almanın yolu yok mudur?

Kredi risk puanı neye göre belirleniyor?

Neredeyse her banka vatandaşlarımıza kredi olanağı sunmadan kredi risk puanlarına bakıyorlar. Eğer vatandaşlarımız kredi risk bunları uygun değilse kredi alamıyorlar. Kredi risk puanları ise vatandaşlarımızın daha önceki bankacılık işlemlerine göre belirlenmekte. Kredi alabilmeleri içinse vatandaşlarımızın kredi risk puanlarının belli bir düzeyde olması gerekmekte.

Çeşitli sebeplerden ötürü kredi ihtiyacı duyan vatandaşlarımız kredi çekmek için başvuru yaptıklarında ilk dikkat edilen şey kredi risk puanları. Tüm bankalar vatandaşlarımızın risk puanlarına göre kredi limitleri, faiz oranları ve daha nice seçenek sunuyor.

Eğer kredi risk puanınız çok düşükse maalesef kredi alamıyorken eğer kredi puanınız çok yükseksek düşük faiz oranları ile kredi onayını anında alıyorsunuz!

Hatta birçok banka bir nevi güven duyduğu için kredi risk puanı çok yüksek olan vatandaşlara çok daha uygun oranlardan faiz sunuyor.

KREDİ RİSK PUAN CETVELİ

Kredi risk puanları ise 0 ila 1900 puan arasından değerlendiriliyor. Bankalar vatandaşlarımıza geçmiş dönemlerde kullandıkları kredilerini ödeme alışkanlıklarına göre bu puan aralığından bir puan veriyorlar. 1900 puan ise en iyi ve en güvenilir grubu temsil ediyor ve bu grupta olan vatandaşlarımız kredi çekerken zorluk yaşamıyorlar.

Öte yandan 700 puan aşağısı ise en riskli grup olarak görülmekte ve bu puan aralığındaki vatandaşlarımız kredi çekmesi oldukça zor.

SIRALAMA CETVELİ

0 ila 699 puan arasına sahip olan vatandaşlar EN RİSKLİ GRUP olarak adlandırılırken

700 ila 1099 puan arasına sahip olan vatandaşlar RİSKLİ GRUP

1100 ila 1499 puan arasında olanlar AZ RİSKLİ GRUP

1500 ila 1699 arasında olan vatandaşlarımız ise GÜNVELİ GRUP

1700 ila 1900 puan arasında olan vatandaşlarımız ise oldukça şanslılar ve EN GÜVENİLİR GRUP olarak adlandırılmaktadırlar.

KREDİ ÇEKMEK İÇİN EN AZ KAÇ KREDİ PUANI GEREKLİ?

Buna cevap vermeden önce her bankanın farklı politika izlediğini unutmamak gerekir. Fakat neredeyse hiçbir banka en riskli grupta yer alan vatandaşlarımız kredi vermemektedir.

Bunun haricinde ise riskli grupta bulunan vatandaşlarımızdan da kredi işlemleri sırasında kefil, ek teminat gibi koşullar altında kredi desteği sunulmakta.

Bankalar ise özellikli az riskli grupta tereddüt etmektedir. Bu grupta olan vatandaşlarımız sorunsuz kredi çekebilecekleri gibi banka kefil, ek teminat gibi farklı koşullarda sunabilir. Burada vatandaşlarımız mevcut kredi borçları, yaşları ve gelirleri etkendir.

Güvenilir grupta yer alan vatandaşlarımız ise bankalar tarafından sunulan kredi imkanlarından kolaylıkla yararlanabilirler ve ek teminat sunmalarına da gerek kalmaz.

En güvenilir grupta yer alan vatandaşlarımız ise kredi başvurularının reddedilmesinden korkmalarına gerek yoktur. Kolaylıkla düşük faizlerle yüksek meblağda krediye sahip olabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı