Kredi Çekemiyorum Diyenlere Müjde! Kredi Çekme Şartları Kolaylaşıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi Çekme Şartları Kolaylaşıyor! Kara listede olanlara kredi notu düşük olanlara sicil affı bekleyenlere muhteşem haber

KREDİ

14 Aralık 2020 Pazartesi 15:52:47

Son Güncelleme: 14/12/2020 15:52:11

Kredi Çekme Şartları Kolaylaşıyor! Kara listede olanlara kredi notu düşük olanlara sicil affı bekleyenlere muhteşem haber

Koronavirüs salgını sonrasında ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar için tedbirler alınmaya devam ediyor. Kamu bankaları tarafından bir çok tedbir paketi açıklanırken, özel bankaların bu süreçte bir adım daha geride kaldığını ifade etmiştik. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Akben özel bankaların uygulamaları hakkında yeni talimatlar verdiklerini belirtti. Kara listede olanlar, sicil affı bekleyenler, kredi notu düşük olanlar kolaylıkla kredi çekebilecekler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, açıklama yaptı. BDDK Başkanı Akben, bilimsel adı Kovid-19 olarak bilinen yeni tip korona virüs salgının üretime ve istihdam alanın yola açtığı olumsuz tahribatları olabildiğince en az seviyeye indirmek açısından bankaları ilgilendiren açıklamalar yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Ali Akben,”Bankalara vermiş olduğumuz yönergelerin uygulamasını yakından izliyoruz” açıklamasını yaptı. Ayrıca Mehmet Ali Akben, üretim ve istihdam konusunda bankalara önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Bu olumsuzlukları aza indirmek için kredi limiti olan firmaların likidite ve nakit ihtiyacına yönelik taleplerin karşılanması ve kredi limitlerinin kullandırılmasında kısıtlamaya gitmemeleri gerektiğini hatırlattı. Ayrıca Akben, kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma, makul faiz oranlarıyla yeniden yapılandırma yapmama gibi uygulamalardan özenlekaçınılması yönünde bankalara talimat verdiklerini belirtti. Akben devamında bankalara vermiş oldukları talimatları yakından izlediklerini söyledi. Akben tüm bankaları müşterilerin lehine davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya davet etti. Ayrıca tüm bankaları kurumumuz ve sektör tarafından alınan kararlara uymaya çağırdı.

Finansal istikrara destek

Akben,alınan önlemlere, son zamanlardaki kredi gelişmelerine, bankalara verilen talimatların uygulanıp uygulanmadığına yönelik ve son olarak bankacılık sektörünü nasıl bir tablo beklediğine dair yönetilen soruları cevapladı.

Akben, dün yapılan swap düzenlemelerine neden ihtiyaç duyulduğunu ve geçtiğimiz aylarda atılan adımların devamı olarak mı görmemiz gerektiğini şu şekilde açıkladı;
Akben, salgın sebebiyle finansal piyasalardaki iniş çıkışları azaltmak ve istikrarı korumak gerekçesiyle atılmakta olan adımlar ile bankaların yurt dışı yerleşikler ile gerçekleştirdiği türev işlemlerde uygulanmakta olan vade ve miktar kısaltmalarınıyenilediklerini belirtti. 7 güne kadar olan vadelerde yurt dışıyerleşiklerden Türk lirası alınarak döviz verilmesi şeklinde gerçekleşen swap işlemlerinde uyguladığımız, işlemi yapan bankanın öz kaynaklarının %10’u oranında belirlendiğini ifade etti. Akben, temel amaçlarının biriken işlemlerin finansal piyasalardaki muhtemel etkisini bertaraf etmek olduğunu belirtti.

Akben, isteyen bankaların önümüzdeki 5 yıla dağıtmak şartıyla kaynaklarının %50’si oranında Türk lirası alım swapı yapabileceklerini duyurdu. Akben devamında, isterse bankaların 10 yıla yaymak suretiyle öz kaynaklarının yüz yüzüne kadarını da Türk lirası alım swapı yapabileceğini söyledi. Akben, alınan bu kararlan olağanüstü bir dönemle ilgili olduğunu ve ihtiyaç halinde farklı adımla atılacağını da belirtti. Yurt içinde yapılacak olan swaplara dair hiçbir kısıtlamanın söz konusu olmadığının altı çizildi.

Bankacılık regülasyonunun başındaki isim olarak, son dönemdeki kredi gelişmelerini siz nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Akben şöyle cevap verdi;

Bu zorlu sürecin üretime ve istihdama olan etkisini olabildiğince indirmek için bankalarımıza mühimvazifeler düşmekte olduğunu hatırlatarak, bu nedenle kredi limiti olan firmaların likidite ve nakit ihtiyacına yönelik isteklerininkarşılanması ve kredi limitlerinin kullandırılmasında kısıtlamaya gidilmemesi, kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma, makul faiz oranlarıyla yeniden yapılandırma yapmama gibi uygulamalardan kaçınılması yönünde talimat verdiklerini belirtti.

Akben gelinen noktada bankalara vermiş oldukları talimatların uygulanmasını yakından izlediklerini aktardı. Kamu bankalarının bireylere, esnaf ve sanatkarlara, KOBİ’leri ve kurumsal işletmelere yönelik kredi destek programlarını mümkün olan en iyi şekildedevam ettirdiklerini, son on gündeise 27,5 milyar Türk lirası ek kredi hacmi oluşturduğunu belirten Akben sözlerine şöyle devam etti, özel bankalarımızın toplam kredi hacminin yaklaşık 5 milyar Türk lirası daraldığına şahit olduk bunun üzücü olduğunu belirterek tüm bankalarımız müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya davet etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı