Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

KREDİ

3 Temmuz 2020 Cuma 02:51:32

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Salgın sonrası faiz oranlarının düşmesiyle birlikte birçok vatandaşımız konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi başvurusu için bankaların yolunu tutuyor. Peki, kredi notu yüksek/düşük olan vatandaşlarımız kredi çekerken nelere dikkat etmeli? Bu yazımızda kredi başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. Bu maddelere dikkat ederseniz krediniz kolayca onaylanabilir.

Korona salgını ile birlikte bankalar ekonomiye ve vatandaşa destek olmak için düşük faizli krediler vermeye başladılar. Bu düşük faizli kredilerinin yanında ise birçok banka vatandaşlara kolaylık sağlamak için çok düşük oranda konut kredisi de sunuyor. Birçok ev sahibi olmak isteyen, yatırım yapmak isteyen ya da evini yenilemek isteyen vatandaş ise bu kredilerle ilgileniyor. Peki konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi yollar izlenmeli?

Konut kredisi çekmek isteyen birçok vatandaşın kafasında soru işaretleri oluşuyor. Uzun vadeli kredi çekerken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunuyor. Vatandaşlarımızın hayallerinde evi satın almadan önce düşünmesi gereken birkaç husus ise şöyle;

1-) Gelirinize Göre Taksit Tutarı Belirleme

Hayallerimizdeki evi bulmak hiç de kolay değil. Ev arayışlarında sabırlı olmak ve ince dokuyup sık elemek gerekiyor. Ev değiştirmek veya ev satın almak o kadar da kolay olmadığı gibi evin kredisini ödemekte zorlayıcı olabiliyor. Vatandaşların dikkat etmesi gereken ilk husus ise çekebilecekleri kredi miktarının çok üstünde ev bakmamaları. Örneğin 300 binden fazla kredi çekemeyecek birinin 600 bin değerindeki evlere bakması yorucu ve vakit kaybıdır. Ayrıca vatandaşlarımız çekecekleri kredi miktarında da çok dikkatli olmalıdır. Bankalar genelde hane gelirinin %60 oranında kredi vermektedir. Örneğin hane geliri 2 bin Türk lirası ise birçok banka aylık taksitleri 1 bin Türk lirası civarında çekmenize izin verecektir. Hane geliriniz 3 bin 500 Türk lirası ise bu tutar 1 bin 500 Türk lirasına kadar çıkabilir. Farklı bankalar farklı seçenekler sunmaktadır, bu aşamada dikkatli olup birden fazla banka ile iletişime geçmenin faydası vardır.

2-) EVİN YAPISI, YAŞI VE EKSPER RAPORU

Vatandaşlarımız aldıkları evin bölgesi, yapısı, yaşı ve sağlamlığına göre çekebilecekleri kredi imkanları değişmektedir. Ekspertiz raporuna göre vatandaşlar daha yüksek veya daha düşük peşinat ödemek zorunda kalabilirler. O yüzden almayı düşünülen ev piyasa değerinin altında alınıyorsa eksper raporuna göre kredi eve ödeyeceğiniz toplam tutarın %75’ten fazlasını da karşılayabilir. Ayrıca bir diğer hususta evin durumu. Evin sağlam olmaması, zemin de veya binadaki herhangi bir sorun olması durumunda almak istediğiniz eve kredi çıkmayabilir. Riskli görülen evlerle vakit kaybedilmemeli çünkü eksper raporunda sorunlar yaşanabilir.

3-) Kredi Notunuz

Kredi çekmeyi düşünüyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konu da kredi notunuz. Önceden çekmiş olduğunu krediler de veya kredi kartlarında sorun yaşamışsanız kredi notunuz düşük olabilir bu durumda da bankadan kredi çıkmama olasılığı vardır. Böyle bir hususta evli iseniz eşiniz adına veya yakın bir dostunuz/akrabanız adına kredi çekebilirsiniz. Fakat unutmayın evin tapusu da aynı zaman da krediyi çeken kişinin adına olacaktır.

4-) Sigorta Süresi

Konut kredisi başvurusu yapacağınız tüm bankalar sizden gelir belgesi talep etmektedir. Buna ek olarak maaşınız ve SGK prim ödemeleriniz incelenir. Konut kredisi kullanacak vatandaşlarımız için birçok banka en az 6 ay sigortalı çalışma şartı aramaktadır. Bu yüzden sigorta prim gününüz ve prim tutarı ne kadar yüksek ise kredi almanız o kadar kolaylaşacaktır.

5-) Mevcut Borçlarınız

Bankların kullanmış oldukları ortak sistemde sizin hangi bankaya hangi tutarda borcunuz olduğu gözükmektedir. Bu yüzden mevcut kredi veya kredi kartı borçlarınızı ne kadar düzenli öderseniz ödeyin gelirinize oranla borçlarınız fazlaysa kredi notunuz yüksek olsa bile bankalar başvurunuzu reddedebilir. Mevcut borçlarınızı düşürdükten sonra kredi başvurusu yapmanız, kredinizin onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

6-) Birçok Bankaya Aynı Anda Başvuru Yapmak

Yaptığınız kredi başvuruları ve sonuçları bankaların ortam sisteminde görünmektedir. Özellikle son iki bankadan yaptığınız kredi başvurusu reddedildiyse, üçüncü bir banka size kredi vermeyecektir. Kesin olmamakla birlikte, kredi başvurunuzun reddedilmesi kredi notunuzu etkileyebilir. Bu yüzden eğer kredi başvurunuz reddedildiyse, yukarıdaki maddelere dikkat ederek, kredi notunuzu yükselterek ileri ki bir tarihte kredi başvurusu yapmak faydalı olacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı