Konut kredisi yapılandırma olacak mı? Kamu bankaları konut kredisi yapılandırma noktayı koydu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut kredisi yapılandırma olacak mı? Kamu bankaları konut kredisi yapılandırma noktayı koydu

KREDİ

25 Haziran 2020 Perşembe 16:41:27

Konut kredisi yapılandırma olacak mı? Kamu bankaları konut kredisi yapılandırma noktayı koydu

Kredi yapılandırma olacak mı? Kamu bankalarından daha önce yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullanmış olan vatandaşlarımız konut kredisi yapılandırması bekliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığı ile geçmiş dönemlerde yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullanmış olan vatandaşlarımızın konut kredisi..

Kredi yapılandırma olacak mı? Kamu bankalarından daha önce yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullanmış olan vatandaşlarımız konut kredisi yapılandırması bekliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığı ile geçmiş dönemlerde yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullanmış olan vatandaşlarımızın konut kredisi yapılandırması olacak mı sorusunu sürekli olarak arama motorlarında araması doğal bir durum olarak karşılanıyor ancak bu konu ile alakalı henüz resmi bir açıklama yapılmamış olması can sıkıcı bir durum. Özellikle yüksek konut kredisi faiz oranlarından konut kredisi kullanmış olan vatandaşlarımızın rahat bir şekilde konut kredisi faizlerini ve ödemelerini yapılandırmaya alarak daha az miktar ödemelerine yardımcı olmak sosyal devletin en büyük sorumluluklarından bir tanesidir. Ziraat, Halkbank, Vakıfbank kredi yapılandırma için vatandaşlar araştırma yapıyor. Konut kredisi yapılandırma olacak mı hakkında hâlihazırda ev kredisi ödeyenler sorgulama yapıyor.

Kamu bankaları sıfır konutlar için 15 yıla kadar ayılık yüzde 0.64 faizli kredi sunuyor. Sunulan bu özel kredi sayesinde milyonlarca vatandaşımız gönül rahatlığı ile ev sahibi olabiliyor. Kredi destek paketlerini sürekli olarak güncelleyen ve vatandaşlarımızın acil nakit ihtiyaçları için hızlı çözümler sunmaya çalışan kamu bankaları geçmiş dönemde yüksek konut kredisi faiz oranlarından konut kredisi kullanan kişilerin bu kredi faiz oranları ile yeniden yapılandırmaya girebileceği tartışılan bir konu haline geldi. Özellikle dar gelirli kişilerin yapılandırma beklemeleri ve yapılandırma hakkının verilmiyor olması haksızlık olarak değerlendiriliyor.

KREDİ YAPILANDIRMA İLE NELER YAPILABİLİR?

  • Bugünün faiz oranları üzerinden borcunuz yeniden şekillenir ve daha az faiz ödersiniz.
  • Taksitlerinizi azaltabilirsiniz.

KONUT KREDİSİ NASIL YAPILANDIRILIR?

Konut kredinizi yapılandırabilmek için geçmiş dönemde konut kredisi kullandığınız ilgili bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak her kredi modeli için yapılandırma hakkı verilmiyor. Sadece yapılandırma hakkı verilen kredi modellerinde yapılacak olan başvurular sonucunda yeni kredi faiz oranı ve ödeme tablosu çıkartılması gerekiyor. Bunun için ise daha önce konut kredisi kullanmış olan kişinin mutlaka ilgili bankaya başvuru yapması gerekiyor.

YENİDEN YAPILANDIRMA HESAPLAMASI

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit bir örnek verelim.

  • Bir bankadan kredi faiz oranı yüzde 1,24 olan 120 ay vadeli ve 100 bin TL’lik bir konut kredisi aldığınızı düşünelim.
  • Kredinizin aylık taksiti 1,606.01 TL ve 12 ay ödediğinizi varsayalım kalan toplam ödemeniz 173.449,082 TL
  • Bankanızın sunduğu yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,99 olursa ve %2.00 kredi kapama cezası ödenmesi şartı olduğunu da varsayalım, masraflar hariç aylık ödeyeceğiniz tutar 1.360,61 TL olur. Kalan toplam borcunuz yapılandırma sonrası 163,273.20 TL’ye düşer. Böylece 8.269,97 TL kar etmiş olursunuz.

KONUT KREDİSİ FAİZİ 0,64’E İNDİ!

Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkânı sunulacak. Bankalardan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bu tarihi imkândan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış olup; üç büyük ilimizde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirlerimiz için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabilecektir. Kredi kullanımında %10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı