Konut kredisi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut kredisi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

KREDİ

7 Ekim 2020 Çarşamba 12:12:08

Son Güncelleme: 07/10/2020 02:08:54

Konut kredisi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Bankalardan konut kredisi çeken vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artmakta. Yeterli finansman sahibi olmayan vatandaşlarımız banklara başvurarak hayallerini ertelemeden konut sahibi olmaya çalışıyor. Fakat vatandaşlarımız tarafından çekilen konut kredisinin faizleri her geçen gün artmakta. Bu nedenle vatandaşlarımız gider kalemlerini azaltacak yöntemler arıyorlar.

Haliyle de vatandaşlarımızın geri ödemeleri de artıyor. Maddi açıdan çok da güçlü olmayan ya da aldığı miktarın iki katını ödemek istemeyen vatandaşlarımız da masraflarını nasıl azaltacağını aramaya koyuluyor. Bu kredinin içinde en yüksek kaleme sahip olan masraflardan birisi de hayat sigortası. Hayat sigortası nedir? Konut kredisine başvururken hayat sigortası yapmak zorunlu mudur? Ne kadar tutmalı ve hayat sigortasının her yıl yenilenmesi zorunlu mudur? Hayat sigortası iptali veya iadesi mümkün müdür? Konut kredisini çeken biri vefat ederse hayat sigortasına ne olur? İşte vatandaşlarımız tarafından merak edilen birçok sorunun cevabına dair ayrıntılar;

Konut kredisinde vatandaşlarımızın masrafların başında da hayat sigortası yer almakta.

KONUT KREDİSİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNLU MU?

Vatandaşlarımız konut kredisi çekerken hayat sigortasını yaptırmalarını zorunlu kulan bir yasal hüküm yoktur. Fakat ne yazık ki bazı bankalar belirli koşullar altında, kredi onayı için vatandaşlarımızın hayat sigortası yaptırmalarını zorunlu kılmaktadır.

Bankaların kredilerine onay vermeleri konusunda genel bir hüküm bulunmamakta ve her banka kendi şartlarını kullanmaktadır. Bu sebeple de bankaların kredilerini onaylamasına dair yasal bir zorunluluk bunmamakla birlikte kredi ret hakları da olduğu için konu hakkında çok sık tartışmalar yaşanmaktadır. Çünkü hayat sigortası yaptırmayan kişilere banka tarafından kredi reddinin verilmesi olağan bir durumdur.

KONUT KREDİSİNDE KONUT VE HAYAT SİGORTASI İPTALİ MÜMKÜN MÜ, HER YIL SİGORTA ZORUNLU MU?

Vatandaşlarımızın konut kredisi çektikten sonra da hayat sigortasını her yıl yeniletmesi zorunlu değildir. Üstelik vatandaşlarımız sigortasını bankadan yaptırmakta da mecburi değildir. Dilerlerse farklı seçenekler kullanabilirler.

Öte yandan ülkemizde konut için zorunlu olan tek sigorta DASK poliçesidir. Bunun haricinde ise hem konut hem de hayat sigortası poliçesinin her yıl yenilenmesi de zorunlu değildir.

Vatandaşlarımızın hayat sigortalarını her yıl yenilememesi durumunda ise sorumluluk kredi sözleşmesinde yer verildiyse bankaya yer verilmediyse de müşterinin kendisine ait olmaktadır.

KONUT KREDİSİNDE HAYAT SİGORTASI NE İŞE YARAR, KONUT KREDİSİ ÇEKEN KİŞİ VEFAT EDERSE NE OLUR?

Teknik olarak bakıldığında hayat Sigortası bankayı koruduğu kadar vatandaşlarımızı da korumaktadır. Hayat sigortası iki taraf içinde oldukça önemli ve iki tarafında yararınadır. Konut kredileri sık olarak uzun vadeli şekilde çekilmektedir ve kişinin bu süre zarfında ölümü gerçekleşiyorsa, hayat sigortası poliçesi varsa bu poliçe bozulur. Kişinin toplam kalan konut kredisi ise bu poliçe üzerinden tahsis edilir. Üstelik 8 yıl konut kredisi kullanan bir vatandaşımızın borcunun 3.yılında çeşitli sebeplerden dolayı vefat ederse hem tüm borcu poliçeden karşılanacağı gibi konut kredisi için üç yıl boyunca ödemiş olduğu hayat sigortası da mirasçılarına teslim edilir.

Fakat hayat sigortası yapılmadığı takdirde, kredi borcu mirasçılarına aktarılır. Yasal mirasçılar ise bu borcu ödemezse banka ipotek şerhi ile konutun satışı isteyebilir ve kalan borcu da bu şekilde tahsis edebilir.

SİGORTASI YAPTIRMALI MI, YAPTIRMAMALI MI?

Prof. Dr. Erol Ulusoy ise konu hakkında değerlendirme yaparak, konut kredisi başvurularında hayat sigortasının her iki taraf içinde faydalı olduğunu belirtti ve yaptırılması gerektiğini söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı