İkinci el konut kredisi oranları 0,79 olarak güncellendi! Vade sayısı azaltıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el konut kredisi oranları 0,79 olarak güncellendi! Vade sayısı azaltıldı

KREDİ

26 Temmuz 2020 Pazar 22:12:13

Son Güncelleme: 26/07/2020 20:20:14

İkinci el konut kredisi oranları 0,79 olarak güncellendi! Vade sayısı azaltıldı

İkinci el konut kredilerine getirilen yeni düzenlemeyle birlikte faiz oranlarını yükseltilirken, vade sayısı düşürüldü. İkinci el ev almak isteyen vatandaşlarımız kampanyayla birlikte yüzde 0,74 faiz oranlarından yararlanıyordu. Bu oran yeni güncelleme sonrasında yüzde 0,79 olarak değiştirildi. Vade sayısı ise 120 aya düşürüldü.

İkinci el konutlar için kamu bankalarından alınacak kredilerin koşulları yenilendi. 2 Haziran’da başlayan avantajlı konut kredisi paketlerinde faiz oranı 0.74’e düşürülmüş ve 180 ay vade verilmişti. Yeni yapılan güncellemeyle birlikte faiz oranı 0.79’a yükseltildi, azami vade süresi de 120 aya düşürüldü. Bu düzenlemeyle birlikte vatandaşlar için birinci el konut almak daha avantajlı bir hale geldi.

Salgın döneminde geçen yıla oranla yüzde 55 düşen konut satışlarını canlandırmak amacıyla kamu bankaları tarafından başlayan faiz düşürme ve vade süresi uzatma kampanyası yoğun ilgi görmüş ve binlerce vatandaşımız ev sahibi olmuştu. 2 Haziran’da başlayan avantajlı konut kredisi paketi yenilendi. Yapılan düzenlemeye göre ikinci el konutlar için kamu bankalarının sunduğu 0.74 faiz oranı 0.79’a yükseltildi. İkinci el konutlar için 12 aylık ödemesiz dönem uygulaması da sona erdi. İkinci el konut kredisi almayı düşünen vatandaşları üzen bir diğer düzenleme ise kredilerin vade sürelerinin düşürülmesi oldu. İkinci el konutlar için vade süresi 180 aydan 120 aya düşürüldü.

Bu düzenleme ile birlikte ekonomiye katkının artması, gayrimenkul piyasasında yeni yatırımların artması, vatandaşların deprem riskinin az olduğu yeni evlere yönelmesi ve birinci el konutların daha çok talep edilmesi planlanıyor.

ÖDEMESİZ 12 AY DÖNEMİ SONA ERDİ

Kamu bankaları tarafından tüketicilere sunulan azami 12 ay ödemesiz dönem de sona erdi. Geçtiğimiz aylarda ikinci el konutlar için 12 ay ödemesiz, aylık yüzde 0.74 faiz oranlı ve 15 yıla varan vade süresine sahip konut kredisi sunuluyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el konutlarda ödemesiz dönem tamamen bitti. Birinci el konutlarda da ödemesiz dönem kaldırıldı fakat bazı bankalarda 3 ay ödemesiz dönem kampanyası hala devam ediyor.

İKİNCİ EL KONUTLARIN PAYI YÜZDE 71

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayınladığı 2020 Haziran ayına ait konut satış verilerine göre, ülke çapında ilk defa satılan konut sayısı geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 152 arttı ve 58 bin 632 satış gerçekleşti. Buna rağmen birinci el konut satışları, toplam konut satışlarında yüzde 31 paya sahip oldu. İkinci el konut satışları ise 2019 Haziran ayına göre yüzde 245 arttı ve 131 bin 380 satış gerçekleştirildi. İkinci el konut satışlarının özellikle İstanbul’daki toplam konut satışlarındaki payı yüzde 71.3 oldu.

BİRİNCİ EL KONUTLARA TALEP ARTACAK

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ikinci el konut satışlarının sadece satan kişilere fayda sağladığını, birinci el konut satışlarındaki artışın ise tüm sektöre ve binlerce çalışana fayda sağladığını belirtti. Vatandaşlar, daha uygun fiyatlı olduğu için daha çok ikinci el konutlara yöneliyordu. Uzmanlara göre, yapılan yeni düzenlemeyle birinci el konut almak daha avantajlı olacak ve vatandaşlar çoğunlukla buna yönelecekler. Bu sayede hem depreme dayanıklı, enerji, sağlık gibi temellerde daha güvenli olan birinci el konutlara sahip olabilecekler. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, yaptığı açıklamada yeni konut kredisi düzenlemesinin konut fiyatlarındaki artışı da frenleyeceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı