İhtiyaç sahipleri fırsatçılar yüzünden kredi kullanamadı!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İhtiyaç sahipleri fırsatçılar yüzünden kredi kullanamadı!

KREDİ

13 Ağustos 2020 Perşembe 18:45:48

Son Güncelleme: 13/08/2020 18:21:37

İhtiyaç sahipleri fırsatçılar yüzünden kredi kullanamadı!

1 Haziran normalleşmeyle birlikte kamu bankaları faiz oranlarını indirdi. Uygun konut faizleri ve bir yıl erteleme fırsatlarıyla birlikte vatandaşları çeken cazip fırsatlar oluştu.2020 yılının altı ayında konut kredisi kullanımında tarihi zirve kırıldı.

Cazip oranlar sayesinde sadece 1 Ocak ve 26 Haziran tarihleri arasında ise konut kredileri 32,2 milyar Türk lirası artış yaşadı. En son ise konut satışları bu kadar çok 2017 yılında 24,6 milyar Türk lirasıyla artış yaşamıştı.

2018 yılının konur kredileri 118,5 milyar Türk lirası olurken 2019 yılının sonunda 10,2 milyar arttı ve 198,7 milyar Türk lirasına ulaştı. 2020 yılının ilk çeyrek döneminde ise sadece 211 milyar Türk lirasına ulaşıldı.

Ülkemizde normalleşme sürecine geçişin başlamasıyla birlikte ekonomik anlamda canlanma ve inşaat sektörünün hareketlenmesi için kamu bankaları aracılığıyla uygun faizli kredilere teşvikler başladı. Böylece ev sahibi olmayı isteyen vatandaşlar içinde yeni fırsatlar doğdu.

Böylece ikinci çeyrek sonu itibariyle konut kredilerin de tarihi rekor artışları yaşandı. İkinci çeyrekte konut kredisi artışları 19,6 milyar Türk lirası olarak gerçekleşti.

Bu alanda tüm yılların rekoru sadece 6 ayda kırıldı.

“Fırsatçılar fiyatları artırmasaydı kredi tutarı çok daha yüksek olabilirdi”

Öte yandan kamu bankalarının uygun faiz oranlarıyla birlikte fırsatçılıklar meydana gelmeye başladı. Konutlara olan ilginin artmasıyla birlikte gerek emlakçılar gerekse ev sahipleri fiyatları oldukça yukarı çekmeye başladı.

Bu süre zarfında ise önce %10 daha sonra da %25’e varan fiyat artışları meydana geldi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa konu hakkında eğer fırsatçılar olmasaydı kredi tutarları da satılan evler de çok daha fazla olurdu yorumunda bulundu

Aşa, ellerindeki konutları satamamasına rağmen fırsatçılık yapmaya devam eden ev sahipleri ve şirketlerin olduğunu söyleyerek, bu kişilere acilen yaptırım uygulanması gerek yorumunda bulundu.

Kişi başına kullanılan ortalama kredi tutarı 218 bin liralara yükseldi”

Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ise 2019 yılında kişi başı konut kredisinin 170 bin Türk lirası olduğunu belirtti. Kaynak olarak ise Başkan Sinan Türkkan Türkiye Bankalar Birliği verilerini gösterdi.

Fakat Tapu ve Kadratsa Genel Müdürlüğü 1-27 Haziran döneminde 93 bin 704 kredili konutun satıldığını açıklamıştı, Türkkan ise bunlara gönderme yaparak, 1-26 Haziran döneminde 19 milyar 618 milyon Türk lirası değerinde kredi artışının olduğunu ve 90 bin konutun satıldığını tahmin ettiklerini aktardı. Kişi başına kullanılan kredinin ise 218 bin Türk lirasına yükseldiğini aktardı.

Era Türkiye Marka Direktörü ise kampanyaların sektörü 3-4 kat canlandırdığını açıkladı. Direktör Toros Cumhur, kredi hacminin 1-19 Haziran arasında 11,5 milyar Türk lirası arttığının altını çizerek bu oranın 2019 yılının tamamından daha fazla olduğunu ve BDDK sonuçlarının açıklanmasıyla 6 yıl içinde tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirtti.

“Yıl sonu beklentimiz 1,4 milyon adet”

Nef İcra Kurulu Selçuk Çelik, kampanyaların sektöre sağladığı artıların her kalemde hissedildiğini belirtti ve konut talebinin arttığını ifade etti.

Salgına karşın bu sıçrayışlarla birlikte yıl sonunda 1,4 milyon satışla Avrupa lideri olabileceğimizi belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı