Herkese 5 bin TL devlet destek ödemesi Meclis’ten geçiyor! Yasalaşacak ve her vatandaşa 5 bin TL ödenecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Herkese 5 bin TL devlet destek ödemesi Meclis’ten geçiyor! Yasalaşacak ve her vatandaşa 5 bin TL ödenecek

KREDİ

4 Temmuz 2020 Cumartesi 22:20:37

Son Güncelleme: 04/07/2020 22:20:43

Herkese 5 bin TL devlet destek ödemesi Meclis’ten geçiyor! Yasalaşacak ve her vatandaşa 5 bin TL ödenecek

Her haneye 5 bin TL karşılıksız destek ödemesi yapılacağını daha önce duyurmuştuk. Duyurumuzun detayında her vatandaşımızın karşılıksız bir şekilde 5 bin TL maddi destek alabileceğini ve başvuruların hemen başlayabileceğini belirtmiştik.

Her haneye 5 bin TL karşılıksız destek ödemesi yapılacağını daha önce duyurmuştuk. Duyurumuzun detayında her vatandaşımızın karşılıksız bir şekilde 5 bin TL maddi destek alabileceğini ve başvuruların hemen başlayabileceğini belirtmiştik. Ancak durumun o şekilde olmayacağı ve şu aşamada sadece Meclis’te konuşulacağını belirtmeliyiz. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, her haneye 5 bin lira devlet destek ödemesi için Meclise teklif sunulduğunu açıkladı. Vatandaşlar söz konusu teklifin içeriğini merak ediyordu. İşte 5 bin lira devlet destek ödemesi teklifinin detayları…

Korona virüs tüm dünyayı etkisi altına alırken hem sağlık mücadelesi devam ediyor hem de ekonomik önlemler alınıyor. Amerika sadece bugün basması gerekenin 3 katı kadar fazla para bastı. Almanya ve İngiltere’de aynı şekilde fazla para basıyor. Bunun enflasyona nasıl bir etki edeceği ortada. Fazla şiş fiyatlar, ekonomik bozukluk ve geçinemeyen vatandaşlar söz konusu olduğunda yapılması gereken en son işlem 5 bin TL maddi yardımdır. Çünkü herkese verilen bir para olduğunda satılacak olan ürünlerin fiyatları çok daha pahalı olacaktır. Bu nedenle ekonominin düzeltilebilmesi için para yardımlarının yapılması çok daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. Çok daha geniş çaplı düşünüldüğünde ekonomik önlemlerin daha sağlıklı bir şekilde alınabilmesi gerekmektedir.

HER HANEYE 5 BİN TL ÖDEME YAPILACAK MI?

Her haneye 5 bin TL sosyal yardım ödemesi yapılması konusunda şu an Meclis’te gündem yaratılmaya çalışılıyor. Bu nedenle ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz paranın 5 bin TL dağıtılması değil çok daha güçlü ekonomik önlem paketlerinin getirilmesi gerekiyor. Esnafın fiyatlara zam yapması yasaklanacak, ülke içerisinde satılan tüm ürünlerin ve hizmetlerin iki aylığına sabit fiyat haline getirilmesi şartı ile 5 bin TL maddi destek dağıtılabilir. Ancak bu tarz herhangi bir önlem alınmadan her haneye 5 bin TL verilmesi hem ülkenin kasasının boşalmasına sebep olacak hem de ülkede enflasyonun tavan yapmasına sebep olacak. Bu nedenle maddi yardım yapılacaksa dahi çok kısıtlı kesime yapılmalı veyahut tüm önlemler çok daha sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor.

5 BİN TL DESTEK ÖDEMESİ MECLİS’TE KONUŞULUYOR!

Her haneye 5 bin TL devlet desteği ödemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonucunda Ekonomik İstikrar Kalkanı paketine alınmıştı. Bu kapsamda dar gelirli, yardıma muhtaç ailelere yardımlar yapılmaya başlanmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımların ilk iki fazı gerçekleştirildi. Üçüncü faz yardımları da kısa süre içinde gerçekleştirilecek. Söz konusu çalışma şu an Meclis’te görüşülüyor. Söz konusu yardımların yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal hazırladıkları teklifi TBMM’ye sundu. Söz konusu teklifte aylık geliri 5 bin 237 TL’den az olan 4 kişilik ailelere 5 bin TL devlet destek ödemesi yapılmasına yer verildi. CHP İstanbul Milletvekili Tanal, söz konusu desteğin İsviçre’de yapıldığını ve Türkiye’de de uygulanması gerektiğini savundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
4 Yorum yapıldı

4 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı