Hayvan Kredisi Başvurusu 2020 Güncel Faiz Oranları Nedir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Hayvan Kredisi Başvurusu 2020 Güncel Faiz Oranları Nedir?

KREDİ

30 Haziran 2020 Salı 20:47:31

Son Güncelleme: 30/06/2020 20:47:45

Hayvan Kredisi Başvurusu 2020 Güncel Faiz Oranları Nedir?

2020 yılında devlet desteğiyle hayvan kredilerinde yapılan düzenleme, hayvancılıkla uğraşan tüm vatandaşlarımızın yüzünü güldürdü. Peki hayvan kredisi başvurusu ve kredi faiz oranlarıyla ilgili güncel bilgiler nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası 11188 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan haber ile çiftçilere düşük faizli hayvan kredisi vereceklerini açıklamıştı. Son yıllarda çiftçilik ve hayvancılıkta yaşanan sorunların önüne geçmek isteyen hükümet, ihtiyaç sahiplerinin üretimlerinden geri kalmaması için çalışmaları başlattı. Buna göre hayvan kredisi başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerine düşük faiz oranları ve uzun vadelerle hayvan kredisi verilecek. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen düşük faiz oranlı kredide çiftçilik, arıcılık, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, su ürünleri üreticiliği gibi bir çok hayvan yetiştiriciliği alanı yer almaktadır. Hayvan kredisi başvurusu, başvuru şartları, faiz oranları ve detaylar haberimizde yer almaktadır.

HAYVAN KREDİSİ 2020

Tarım Kredi Kooperatifleri(TKK) ve Ziraat Bankası tarafından düzenlenen kredi kampanyasına son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olarak açıklandı. Yani düşük faiz oranlı hayvan kredisi kampanyasından yararlanmak isteyen vatadaşlar 2020 yılının sonuna kadar bu kredi için başvurularını gerçekleştirebilirler. Yapılan bu çalışma ile çiftçi ve hayvancıların nakit ihtiyaçlarının giderilmesi, üretimde yapılan faaliyetlerin devlet tarafından kontrolünün sağlanması, ürün kalitesinde artış hedeflenmiştir. Arıcılıktan büyükbaş hayvan besiciliğine kadar çok geniş bir aralığı kapsayan hayvan kredisi için başvurularınızı yıl sonuna kadar TKK veya Ziraat Bankası şubelerine yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapabilmek için aşağıdaki belgeleri toplayarak en yakın şubeye gidebilir, kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

HAYVAN KREDİSİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Kredi başvurusunda Tüzel kişi ve gerçek kişi olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Belgelerinizi bu beyanda toplamanız büyük önem arz etmektedir.

Tüzel kişilerden istenecek olan belgeler;

Çiftçi Kayıt Belgesi
Vergi levhasının fotokopisi
İlgili odaya kayıt yapıldığını gösteren belge
Ticaret Sicil Gazetesi
Teminat belgeleri
Noterden alınacak imza sirküsü
Kredi başvurusunda bulunan şahsın şirketi temsile yetkili olduğunu gösteren belge
Gelir durumunu gösteren belge
Tarım işletmenin faaliyette bulunduğunu kanıtlayan belgeler gerekmektedir.

Gerçek kişilerden istenecek olan belgeler;

T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
Çiftçi Kayıt Belgesi
Bilonço yöntemi ile çalışan işletmelerin son 3 yıllık bilançoları
Tarımsal işletmeyi kanıtlayan belgeler, tapular ya da kira kontratları
Teminat belgeleri (Sahip olunan arsa tapuları olabilir.)

HAYVAN KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Gerekli özellikleri sağlayabilen 18 yaşından büyük TC Vatandaşı herkes Ziraat Bankası ve TKK tarafından düzenlenen hayvan kredisi kampanyasına başvurularını gerçekleştirebilir. Hangi yetiştiriciliklerin ve hayvan türlerinin kredi kapsamına girdiğini merak edenler için yazımızın devamında, desteklenen hayvan türlerinden bahsedeceğiz:

Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği: Kredinin üst limiti 25 milyon TL olarak belirlenmiştir. Uygulanacak faiz indirimler yüzde 50 olarak açıklansa da özel şartların yerine getirilmesiyle faiz indirimi yüzde 100’e kadar düşürülebilmektedir. Şarole, angus, hereford, limuzin, Avrupai kırmızı sığırlar, holstein ve jersey, Simental, montbeliard ve kahverengi swiss desteklenen hayvan türleri arasında yer almaktadır. Kredi verilecek sığırların en fazla 3 yaşında olma şartı da bulunmaktadır. Mandalar için bu durum 4 yaş olarak belirlenmiştir.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği: Mevcut bulunan ya da kurmayı bulunduğunuz işletmede 50 baş ve üzerinde düve bulunması gerekmektedir. Avrupai kırmızılar, jersey ve holstein, Simental, kahverengi swiss, montbeliard, Angus, limuzin, şarole, hereford ise desteklenen hayvan türleri arasında yer almaktadır.

Büyükbaş Hayvan Besiciliği: Herkesin en merak ettiği şartlar Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğindedir. Mevcut bulunan ya da kurmayı bulunduğunuz işletmede 10 baş ve üzerinde büyükbaş hayvanınızın olması gerekmektedir. Hayvanların en fazla 20 yaşında, Bakanlık veri tabanına 3 aydır kayıtlı ve erkek olması şartı aranmaktadır.

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği: Bir diğer merak konusu olan yetiştiricilik türü ise küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin kredi şartlarıdır. İşletme kapasitesinin 25 baş keçi, 50 baş koyun olması gerekmektedir. Dişi hayvanların 24 aylık, erkek hayvanların 3 aylık olma şartı bulunmaktadır. Kredi üst limiti ise 15 milyon lira olarak belirlenmiştir. Sizde yorumlar bölümünden hayvan kredisi başvurusu hakkında merak ettiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı