Fiat, Renault, Hyundai, Toyota, Toyota ve Ford Araçlara Taşıt Kredisi Verilmeyecek!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Fiat, Renault, Hyundai, Toyota, Toyota ve Ford Araçlara Taşıt Kredisi Verilmeyecek!

KREDİ

27 Temmuz 2020 Pazartesi 07:12:56

Son Güncelleme: 27/07/2020 01:02:51

Fiat, Renault, Hyundai, Toyota, Toyota ve Ford Araçlara Taşıt Kredisi Verilmeyecek!

Kamu bankaları tarafından sıfır araçlara uygulanan düşük faizli taşıt kredisi kampanyasından Fiat, Renault, Hyundai, Toyota, Toyota ve Ford araçlar çıkartıldı. Kamu bankaları tarafından faiz indirimi kararının alınmasıyla birlikte araç fiyatlarını yükselten 6 markaya yasak getirildi.

Üç kamu bankası tarafından otomobil markaları kredi kapsamından çıkarıldı. Peki hangi kamu bankaları bu yasayı uygulamayı koydu? Hangi marka arabaları kredi kapsamına alınmayacak? İşte yeni kredi düzenlemesi hakkında tüm detaylar;

Üç kamu bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından bazı otomobil markaları kredi kapsamında çıkarıldı. Üç kamu bankası tarafından kredi kapsamından çıkarılan markalar ise sırasıyla Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota. Söz konusu markaların, düşük maliyetli kredi paketleri dahilinde ve hedeflerine uygun olarak faaliyet göstermesiyle birlikte, paket kapsamından çıkarıldıkları bildirildi.

Bu Markalara Yasak Geldi!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortaklaşa bildiriye göre, vatandaşların düşük maliyetli nakit ihtiyacına ulaşımı sağlayan taşıt kredisi kampanyasının hedefine aykırı şekilde hareket sergileyen Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota markalarının kredi paketi kapsamından çıkarıldığı açıklandı.

Konuya dair üç kamu bankası tarafından yapılan bildiri ise şu şekilde;

1 Ekim 2019 tarihiyle birlikte Yerli Üretime Özel Taşıt kredisinin vatandaşlara sunulmaya başlandığını açıklanmıştı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ülkemizin dış satımını arttırmak amacıyla lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve yine bu sektörle ilişkili olarak yan sanayi ve yerli üretimi kalkındırmak hedefiyle, bireysel ve kurumsal vatandaşların taşıt alımlarında nakit ihtiyaçlarını koşullara uygun şekilde kolayca gidermeleri için 1 Ekim 2019 tarihindeki kampanya vatandaşların hizmetine sunulmuştu.

Bu kampanya dahilinde ise ülkede üretimlerini yapmakta olan otomotiv firmaları ile iş birliğinin geçekleştiğini ve anlaşmaları markaların sıfır kilometre olacak şekilde binek araç ya da ticari araçlarını satın alacak bireysel veya kurumsal müşterilerine bahsi geçen markalar ile yapılmış olan anlaşmalar koşulunda değişmek üzere aylık %0,49 ile %0,64 faiz oranları arasında taşıt kredisi imkânı verilmişti.

Yapılan anlaşmalar sonucu hem araç sahibi olmak isteyen vatandaşlara uygun şartlar da nakit desteği sağlanmış olup hem de otomotiv sektöründe destek ve canlılık getirilmişti.

Kamu bankaları tarafından sağlanan bu destek ise otomotiv sektöründen de tebrik ve övgü görmüştü.

Konunun öteki tarafından bakıldığında ise, otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşlara kolaylık sağlamak amacı ile oluşturulan kredi paketlerinin otomobil ticareti yapan firmalar tarafından kişilere tanınan bu imkanların üzerinden fırsatçılık yapılması ve fiyatlarda yükselişe gidilmesinin önüne geçmek için de birtakım önlemler hazırlandı. Alınan bu önlemler arasında başlıca öne sürülen kredi yoluyla borçlandırma paketlerinin belirtilen türde fırsatçı politikalar izlemekte ve izleyecek olan firmalara bu imkânın tanınmaması, sağlanmak istenilen kolaylığın fahiş şekilde ücretlendirilen otomobiller ile vatandaşın elinden alma girişiminde bulunulduğunda firmanın oluşturulan kredi paketi hizmeti sunma hakkının elinden alınması gibi önlemlerin de bulunduğu, bu yılın haziran ayının başında yapılan basın toplantısında belirtilmişti.

Temmuz sonu itibari ile gözlemlenmekte olan durum ağırlıklı olarak Japon otomotiv üreticilerinden (Honda, Toyota, Hyundai) oluşan aralarında Fiat ve Renault gibi araçlarının çoğu Türkiye’de üretilen firmaların da bulunduğu birçok dünya devi otomobil üreticisi yapılan ön uyarılara rağmen vatandaşa tanınacak borçlanma kolaylıklarını fırsat bilip, ısrarla fiyat artışı yolunu izlemeye devam etmişlerdir. Bu sebeple hazırlanan taşıt kredisi paketlerinin nihai hedefi olan gerek şirketler gerek şahıslar için geri ödeme faiz oranlarının düşük olduğu ve ödemeye hemen başlanması gerekmeyen maddi desteğin sağlanması ve otomobilleri daha erişilir kılmak hususunda yukarıda ismi geçen otomobil üreticilerinin zıt politikalar izlediği tespit edildi, bu nedenle oluşturulan taşıt kredisi kapsamından çıkarılmalarına karar verildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı