Ev almayı düşünenlere kötü haber! Tüm bankaların konut kredisi faiz oranları değişti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ev almayı düşünenlere kötü haber! Tüm bankaların konut kredisi faiz oranları değişti

KREDİ

12 Ekim 2020 Pazartesi 20:42:48

Son Güncelleme: 12/10/2020 19:17:17

Ev almayı düşünenlere kötü haber! Tüm bankaların konut kredisi faiz oranları değişti

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sıkı takipte olduğu bir konu olan geri ödeme faiz oranları hızla yükselmeye devam ederek vatandaşların ev satın alma şansını giderek düşürüyor. Ekim 2020 tüm bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarını ve konut piyasasında yaşanacak gelişmeleri inceledik.

2019 yılının ağustos ayından beri faiz oranları şimdiye kadar görülmüş en yüksek düzeye varmış durumda. Korona virüsün sebep olduğu, tüm dünyayı başta sağlık alanında devamında ise ekonomik olarak ters düz eden ve öngörülemeyen krizlere yol açan pandemi döneminde aralarında Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankasının bulunduğu kamu bankaları tarafından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla yapılan yüzde 0,64 geri ödeme faizi ile konut kredisi kampanyaları geçmiş günlerde kaldı.

Vatandaşı karamsarlığa sürükleyecek haberler kış gelmeden elimize ulaştı. Kamu bankaları tarafından konut kredisi kullanımı hususunda sağlanan kolaylıkları fırsat bilen konut sahipleri, sahip oldukları konutların fiyatlarını yükselterek bu avantajı kendi lehlerine çevirmeye çalışarak ev sahibi olma hayali kuran vatandaşları hayal kırıklığına uğratırlarken, vatandaşlar bu sefer de bankalar tarafından hızla yükseltilen konut kredisi faiz oranları ile şoke oldular. Peki ev satın almak isteyen vatandaşlar hangi bankadan konut kredisi kullanmalı?

Ev satın almak isteyenlerin en büyük endişelerinden biri olan konut kredisi geri ödeme faizi oranları maalesef ki hızla artmaya devam etmekte.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan enflasyon oranları ve hükümetin enflasyon hedeflerini takiben, döviz kurundaki ani yükselişlerin de etkisinde kalarak parasal sıkılaştırma politikası uygulamak mecburiyetinde kaldı.

Yapılan son toplantıda ise 200 baz puan değerinde faiz oranı artışı yapılması kararı ile beraber bankalar da yaptıkları konut kredisi kampanyalarını sonlandırma ve faiz oranlarını yükseltme kararı aldılar.

Bugün itibariyle konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar:

Ziraat bankası aracılığıyla yüzde 1,19 geri ödeme faizi oranıyla

Vakıf Katılım bankası konut finansmanı aracılığıyla yüzde 1,19 geri ödeme faizi oranıyla

Halkbank aracılığıyla Hesaplı Evim Konut Kredisi kampanyası dahilinde ikinci el konutlar için yüzde 1,19, sıfır konutlar için ise 0.99 geri ödeme faizi oranıyla,

Vakıfbank aracılığıyla Sarı Panjur konut kredisi kampanyası dahilinde ikinci el konutlar için yüzde 1,19, sıfır konutlar için ise 0.99 geri ödeme faizi oranıyla,

Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı aracılığıyla yüzde 1,9 geri ödeme faizi oranıyla,

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut kredisi kampanyası ile yüzde 1,9 geri ödeme faizi oranıyla,

İş Bankası aracılığıyla hayat sigortalı ev kredisi dahilinde 1.25 geri ödeme faizi oranıyla,

ING Bank konut kredi kampanyası aracılığıyla yüzde 1,29 geri ödeme faizi oranıyla,

Anadolu bank konut kredi kampanyası aracılığıyla yüzde 1,29 geri ödeme faizi oranıyla,

Emlak Katılım Bankası aracılığıyla Yeni Konut Finansmanı kampanyası dahilinde yüzde 1,29 geri ödeme faizi oranıyla,

Odeabank konut kredisi ile yüzde 1,29 geri ödeme faizi oranıyla,

Albaraka Türk aracılığıyla konut finansmanı ile yüzde 1,29 geri ödeme faizi oranıyla,

Akbank konut kredisi ile yüzde 1,30 geri ödeme faiz oranıyla,

ICBC Bank aracılığıyla yeni evim konut kampanyası dahilinde yüzde 1,30 geri ödeme faizi oranıyla

Ev sahibi olma şansına sahipler.

FAİZ ORANLARINDA YENİDEN DÜŞÜŞ YAŞANIR MI, YÜKSELEN FAİZLER EV FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Konut kredisi geri ödeme faizi oranlarında hızlı artış yaşanması vatandaşları planlarını yeniden değerlendirmeye itti. Bu yükseliş sonrasında vatandaşlar nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda karamsar.

Ev sahibi olmak isteyenleri yüksek geri ödeme faizi ile kredi kullanmak veya önümüzdeki yıl zam yapılmış fiyatlar üzerinden ev satın almak olarak iki seçenek bekliyor. İki seçenek de hiç cazip görünmüyor olsa da çimento ve demir gibi yapı malzemelerinin de zamlanmasının ev fiyatlarını doğrudan yükseliş eğiliminde etkilemesi tahminler arasında. An itibariyle içerisinde bulunduğumuz ekonomik durum sebebi ile enflasyon oranında ve döviz kurunda ani bir düşüş yaşanması ve normal seviyelere dönmesi gibi bir beklenti bulunmamakta. Bu nedenle konut kredisi faiz oranlarında bir düşüş yaşanması da olağan dışı görünüyor. Ev satın almak isteyen vatandaşların planlarını iyi değerlendirmesi ve fiyatlar ve koşulların kendilerine en uygun şekilde denk gelmesi durumunda ev satın alma ve konut kredisi kullanma girişiminde bulunmaları tavsiye ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı