Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Esnafa 17 milyar liranın üzerinde kredi desteği verildi

5 Temmuz 2020 Pazar 18:03:50

Esnafa 17 milyar liranın üzerinde kredi desteği verildi

Esnafa sağlanan kredi destekleri 17 milyar Türk lirasına aşmış durumda. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamalara göre Halkbank Esnaf Destek Paketi ile birlikte esnafımız için sunulan kredi desteğinden yararlanan 700 bine yakın esnafımız 17,2 milyar Türk lirası kredi kullanmış durumda.

Bakan Pekcan konuşmasında, Halkbank’ın “Paraf Esnaf Kart” desteğiyle birlikte de 30 bin esnafın bu destekten yararlanmış durumda olduğunu belirtti ve bu kapsamda da 10 milyar Türk lirasına yakın limitin tahsis edildiğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnafa küresel salgın döneminde yapılan yardımlar ve kredi destekleri hakkında açıklamalar da bulundu. Pekcan, yeni tip korona virüsü olan KOvid-19 salgınının ekonomi üzerinde yarattığı tahribat ile mücadele etmek amacıyla Halkbank tarafından “Esnaf Destek Paketi” kapsamında sağlanan kredi kolaylıklarından biri olan işletme kredisinden 700 bine yakın esnafımızın yararlandığını açıkladı ve kullanılan kredi miktarının da 17,2 milyar Türk lirasını aştığını ekledi.

Bakan Pekcan’ın yaptığı açıklamalar da ticari bağlamda korona virüsü salgınının yarattığı olumsuz tahribattan korunmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmış olan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin hayati faydalar sağladığını belirtti.

Toplam da 1 milyon 230 bin vatandaş

Bakan Pekcan, açıklamasının devamında u bağlamda esnaf ve sanatkarlara yöneltilen ve Halkbank tarafından hazırlanmış olan “Esnaf Destek Paketi” ‘ne de ayrıca değindi. Bakan Pekcan, yıllık olarak %4,5 faiz oranı olan ve 36 aya kadar vade seçeneğiyle birlikte 6 aya kadar da ödemesiz vade fırsatı veren Halkbank kredilerinden faydalanmış olan 700 bin esnafımızın 17,2 milyar Türk lirası değerinde kredi imkanını kullandığını açıkladı. Pekcan sözlerine ise şu şekilde devem etti; bu miktarının 4 milyar Türk lirası değerindeki kısmının ise Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği olan TESKOMB kanalıyla garanti edildiğini açıkladı ve 13,2 milyar Türk lirasının da Halkbank üzerimden doğrudan kredilendirildiğini paylaştı.
Bakan Pekcan 25 bin Türk lirasına kadar limitli 3 aya kadar ödemesiz olan ve 12 aya kadar vade seçeneği olan “Paraf Esnaf Kartı” düzenlemesinden ise 530 bin esnafın faydalandığını ve 10 milyar Türk lirası değerinde limit tahsis edildiğini de ekledi.

3.5 MİLYARLIK ÖTELEME YAPILDI

Bakan Pekcan gelen talepler doğrultusunda ise esnafımıza ait mart, nisan, mayıs aylarına mensup kredi ödemelerinin faizsiz şekilde 3 ay ertelendiğini belirtti ve bu bağlamda da toplamda 3,5 milyar Türk lirası değerinde ötelemenin gerçekleştiğini vurguladı.

Bakan Pekcan ayrıca konuşmasını devamında video konferans başta olmak üzere diğer dijital imkanları kullanarak istişare toplatanları düzenlediklerini ve esnaf ve sanatkâr odaları ile toplantılarını sürdüklerini bu kapsamda esnaflarımızın görüşlerini, taleplerini, önerilerini dinlediklerini ifade etti.

Son olarak Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak esnaf vatandaşlarımızın destekçisi olduklarını ifade etti ve yaşanılan problemlere çözüm üretmek için çalıştıklarını ekledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı