Esnaf Borç Ertleme 3 Ay Uzatıldı! Tüm Esnaflar Yararlanabilecekler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Esnaf Borç Ertleme 3 Ay Uzatıldı! Tüm Esnaflar Yararlanabilecekler

KREDİ

27 Temmuz 2020 Pazartesi 01:12:36

Son Güncelleme: 27/07/2020 00:08:52

Esnaf Borç Ertleme 3 Ay Uzatıldı! Tüm Esnaflar Yararlanabilecekler

Covid-19 salgını sonrasında ağır bir ekonomik darbe alan esnafımıza 3 ay borç erteleme müjdesi geldi. Esnaf ve sanatkarlarımızın ödemelerini rahatça yapabilmesi için Cumhurbaşkanı kararıyla kredi ve kredi kartı borçları erteleniyor. Kararname bugün ResmiGazete’de yayımlandı.

Tüm esnafların beklediği müjdeli haber geldi. Ülkedeki her esnafı ilgilendiriyor. ResmîGazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan habere göre esnafa ait borçlar üç daha ay ertelendi.

Salgın belki de en çok zararı esnaf görmüştü. Dükkân sahipleri aylarca dükkanlarını açmamış ve iş yapamamıştı. Fakat buna rağmen dükkân kiralarını ve diğer giderlerini ödemek zorunda kalmışlardı. Haliyle bu da esnaf için yük olmuş ve onu zor duruma sokmuştu. İşten çıkarma yasağıyla birlikte de esnaflar işten çıkarmaya da gidememiş ve prim ödemeye devam etmişlerdi.

Tüm bunların sonunda ise esnaflar zor durumda olduklarını açıklamış ve devletten destek talep etmişlerdi.

Haziran normalleşme süreciyle birlikte de yeni ekonomik destek paketleri hazırlanmıştı. Bunlardan biri de esnafımızı yakından ilgilendiriyordu. Esnafımıza düşük faizli destek kredileri imkânı sunulmuştu.

Fakat kimi zaman bu krediler de yeterli gelmemişti. Mart ayında ise borçlar da öteleme yapılmıştı. Bu her ne kadar esnafı biraz rahatlatsa da esnaf artan enflasyon ve tüketicilerin talebinin azalması nedeniyle belini doğrultamamıştı.

Esnafa 3 Ay Borç Erteleme

Çeşitli kuruluşlar ve dernekler ise bu durumu sık sık dile getirmiş ve devletten destek beklediklerini duyurmuştu. Bu destek ise gecikmeden geldi. Bugün ResmîGazete ’de yayımlanan habere göre esnaflarımızın borçları üç ay daha ertelenecek.

Korona virüsü ilk önce Çin’de görülmüş ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştı ülkemizde görüldükten sonra da karantina süresi başlatılmış ve sokağa çıkma yasakları gelmişti. Haliyle birçok esnaf kepenkleri kapatmış ve iş yapamamıştı.

Küresel salgından zarar gören esnaf ve sanatkârlar ise desteğe ihtiyaç duymuştu. Mart döneminde ise esnaf ve sanatkarlarımız için bir borç ertelemesine gidilmişti.

Bugün de benzer bir karar alındı. Esnaf ve sanatkarlarımızın, kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ve Halk bankası aracılığıyla 30 hazirandan öncesi almış oldukları düşük faizli kredi borçların erteleme yapıldı. Bu borçlar üç ay süreyle faizsiz şekilde ertelendi.

CURMHURBAŞKANI KARARIYLA YAYIMLANDI

ResmîGazete ‘de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre esnafımıza ait bahsi geçen kredi borçlarından 1 Temmuz ve 30 Eylül arasında süresi dolacak olan ve 1 temmuzdan itibaren itfa edilmeyenler, başvuru koşulu olmaksızın ilgili mevzuatına göre taksit sayısında değişiklik olmadan erteleneceği belirtildi.

Fakat bu dönemde esnaf ve sanatkarlardan borçlarının ertelendiği dönem boyunca çalışan sayısında azalışa gitmeyecekleri konusunda taahhütname alınacak. Bu şekilde hem işsizliğin artması engellenmiş olacak hem de esnafımıza borçlarında destek sağlanacak.

Eğer esnaf veya sanatkârlar çalışan sayısın da azalmaya giderse erteleme kapsamından anında çıkarılacaklar.

Karar dahilinde ise kredilerini erteleyen esnaflarımız için erteleme sonuna kadar kredileri hakkında takip işlemi de olmayacak. Erteleme işlemleri ise maddi ve şahsi teminat koşulunu değiştirmeyecek. Aynı zaman yine bu işlem borçlu ve müteselsil kefillere de geri çekilme hakkını tanımayacak.

Öte yandan erteleme döneminde hesaplanan gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca ödenmesi devam edecek.

Borçlarında erteleme yapılan esnaf ve sanatkarlarımız ise talep ederlerse bankadan düşük faizli kredi alabilecek.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla ertelemeyle birlikte borcu olanlara kredi açılmasına izin vermeyen hükümler söz konusu olmayacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı