Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Nedir ve Hesaplama İşlemleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Nedir ve Hesaplama İşlemleri

KREDİ

8 Eylül 2020 Salı 15:12:20

Son Güncelleme: 08/09/2020 14:23:37

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Nedir ve Hesaplama İşlemleri

İki aylık düşük faizli kredi kampanyalarının sona ermesiyle birlikte vatandaşlarımız en uygun faiz oranlı konut, taşıt ve ihtiyaç kredisini araştırmaya başladı. Son günlerde vatandaşlarımız tarafından en çok tercih edilen kredi türü ise Enflasyon Endeksli Konut Kredisi. Bu kredi türüyle vatandaşlarımız faiz oranlarını yüzde 0.89’a kadar indirebiliyorlar. Bu yazımızda Enflasyon Endeksli Konut kredisi hesaplama ve özelliklerine ilişkin detayları ele aldık.

Bankaların düşük faizli kampanyalarının bitmesiyle konut kredisinde faiz oranları tekrar yükseldi ve birçok banka %1 bandının üstünde faiz oranı sunmakta. Hal böyle olunca da vatandaşlar yeni çözüm yolları daha uygun kredi seçenekleri araştırmaya başladı.

Kısa süre öncesine kadar devam eden konut kredi enflasyon ve kur da yaşanan yükselmeler sonucunda sonlandırılmış ve faiz oranları kısa süre içerisinde tekrar yükseltilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın artan faiz adımlarının ardından da faiz oranları ve kredi maliyetleri eskiye göre iyiden iyiye yükselmiş oldu.

Faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte vatandaşlar diğer seçeneklerini değerlendirmeye başladı. Şimdi ise vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen ise enflasyon endeksli konut kredisi.

Kampanyaların sona ermesiyle birlikte konut kredilerindeki düşük faiz oranları tarihe karıştı. Kamu bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’nın kampanyaların yararlanıp ev alan vatandaşlar ise düşük faizler ile ev sahibi oldu. Ağustos ayının başına kadar devam eden bu kampanyalarla birlikte vatandaşlar hem 0 hem de ikinci el konutları oldukça uygun fırsatlara alabildi. Üstelik vatandaşlar uygun faiz oranlarının yanı sıra ödemesiz dönem ve esnek vade seçeneklerinden de yararlanabildi.

STANDART KONUT KREDİSİNDE FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ

Merkez Bankası’nın likidite önlemlerinin ardından ise artık konut kredilerinde standart dönem de başlamış oldu. En düşük faiz oranı %0,99 olurken en yüksek ise %1,09. Ayrıca ödemesiz dönem  ve erteleme seçenekleri de tamamen kaldırıldı. Vatandaşlar ise ödemelerini aylık veya 3 aylık taksitler ile gerçekleştirecekler.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

Faiz oranlarının artmasıyla birlikte vatandaşlarımız için tekrardan enflasyon endeksli konut kredisi gündeme geldi. Birçok banka enflasyon endeksli konut kredisi sağlamakta ve faiz oranları verilere göre değişiklik sağlamakta.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Enflasyon endeksli konut kredisinde TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verileri anahtar rol oynamakta. Bankalar enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından TÜFE yıllık değişim oranına göre kendi kar paylarını ekleyerek konut kredisi faiz oranını belirlemekteler.

Yıllık enflasyon %8,50 olması halinde enflasyon endeksli konut kredisi aylık %0,89 olarak hesaplanır. Enflasyon artarsa konut kredisi oranı da artar.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Enflasyon endeksli konut kredisi ise kamu bankası olan Vakıfbank tarafından sunulmaktadır. Özellikleri ise;

  • Enflasyon endeksli sarı panjur kampanyasında değişken faiz uygulanmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan en güncel TÜFE oranları alınır ve banka kendi kâr payını ekleyerek aylık faiz oranı sunar.
  • Faiz oranları ise vatandaşlarımızın seçimine göre 3, 6 veya 12 ayda bir seçilebilir.
  • Kredi limiti 180 aya kadardır.
  • Vatandaşlarımızın faiz oranları kredi vadesi boyunca sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşamaz.

Burada ise dikkat edilmesi gereken en önemli unsur enflasyon verileridir. Enflasyonun düşmesiyle birlikte faiz oranları da çok uygun şekilde düşerken artması durumunda da faizler de artmaktadır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı