En uygun konut kredisi veren banka hangisi sorusu yanıt buldu 2020
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

En uygun konut kredisi veren banka hangisi sorusu yanıt buldu 2020

KREDİ

9 Temmuz 2020 Perşembe 13:40:51

En uygun konut kredisi veren banka hangisi sorusu yanıt buldu 2020

Koronavirüs nedeniyle düşüşte olan konut satışları, kamu bankalarının ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara düşük faizli konut kredileri sunması sayesinde tekrar yükselişe geçti. En uygun konut kredisi veren bankalar, kredi hesaplama, nasıl başvuru yapılır ve gerekli evrakları sizler için ele aldık.

Aylık olarak 0,64’e çekilen faizlerle birlikte konut satışları üçe katlandı. Kamu bankalarının ardından özel bankalar da faiz oranını düşük tutma çalışmalarına başladı. Ev sahibi olurken en uygun kredi imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar bankaların güncel konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki en uygun konut kredisi veren banka hangisi? Bu sorunun cevabını haberimizde topladık. İşte tüm detaylar…

Kamu bankaları tarafından verilen avantajlı konut kredileri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Sıfır konutlarda yüzde 0,64 iken, ikinci el konutlarda yüzde 0,74 faiz oranı ve 180 aya varan ödeme imkanı sunuluyor. Kamu bankalarına gelen yoğun talebi gören özel bankalar da pazarlık edildiği takdirde düşük faizle kredi çekme imkanı sunabiliyor.

SATIŞLAR ÜÇE KATLANDI

Faizlerin düşüşüyle ve normalleşme süreciyle birlikte Haziran ayında işlem sayıları Mayıs ayına göre yüzde 283 oranla arttı ve üçe katlandı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, AA muhabiriyle yaptığı konuşmada konut faizlerindeki düşüşle birlikte emlak sektörünün canlandığını ve piyasaya sıcak para girişi olduğunu ifade etti. Sektörün son 5 yıldaki en iyi dönemini yaşadığını söyleyerek sözlerine devam etti. Daha önce bu kadar düşük faizli kredileri görülmediğini ve vatandaşların kira öder gibi rahatça kredi taksiti ödeyebileceğini belirtti.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZİ VEREN BANKALAR

·         Ziraat Bankası           ·         Ziraat Katılım Bankası

·         Vakıfbank

·         Vakıf Katılım Bankası

·         Halkbank

Sıfır konuta yüzde 0,64 faiz oranı

İkinci el konuta yüzde 0,74 faiz oranı

180 aya varan vade seçenekleri

Örneğin 100 bin liralık krediye 120 ayda 0,64 faizle 1196 liralık aylık ödeme, yüzde 0,74 faizle 1260 liralık aylık ödeme

 

Türkiye Finans Yüzde 0,79 faiz oranı, 120 ay vade seçeneği

Örneğin 100 bin liralık krediye 120 ayda 1292 liralık aylık ödeme

 

Yapı Kredi Yüzde 0,89 faiz oranı, 120 ay vade seçeneği

Örneğin 100 bin liralık krediye 120 ayda 1359 liralık aylık ödeme

 

İş Bankası Yüzde 0,87 faiz oranı, 120 ay vade seçeneği

Örneğin 100 bin liralık krediye 120 ayda 1345 liralık aylık ödeme

 

ING Bank

Akbank

Yüzde 0,89 faiz oranı,120 ay vade seçeneği

Örneğin 100 bin liralık krediye 120 ayda 1359 liralık aylık ödeme

 

Garanti BBVA Yüzde 0,93 faiz oranı, 120 ay vade seçeneği

Örneğin 100 bin liralık krediye 120 ayda 1386 liralık aylık ödeme

 

 

KONUT KREDİSİ NEDİR?

“Konut kredisi nedir?” sorusu son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan birisi haline geldi. Konut kredisinden bahsedildiğinde yüksek maliyetlerden söz edildiği için çoğu müşteri bütçeyi zorlayan bir kredi türü olduğunu düşünür. Konut kredisi müşterilere verilen bir finansman desteğidir. Müşteri tarafından satın alınacak evin teminat altına alınması şartıyla bankalar tarafından verilir.

KONUT KREDİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

 • Konut kredilerinin ödemeleri sabittir. Diğer bir deyişle, bu yıl ne ödüyorsanız bundan 10 yıl sonra da aynı kredi taksitini ödersiniz. Bu durum ileride hem enflasyon hem ev fiyatlarının artışı karşısında zorlanmanızı engeller.
 • Kira yerine konut kredisi taksitini ödemek başta sizi biraz zorlasa da kiranız her yıl enflasyonla birlikte artarken konut krediniz sabit kalacağı için uzun vadede yarar sağlar.
 • Konut kredisi sayesinde borcunuzu uzun vadede ödeyebilirsiniz.
 • Satın alacağınız evi önce banka eksperi inceleyeceği için ancak eksper onay verirse evi satın alabilirsiniz. Bu sayede ister bitmiş ister inşası devam eden ev satın alın, banka devreye girdiği için riskli veya sorunlu bir ev alma ihtimaliniz azalır.
 • Konut kredileri 10 yıl ve üzeri vadelerle ödenmesine rağmen düşük faizlidir.
 • Konut kredileri yeniden yapılandırma fırsatı sunar. Elinize bir miktar para geçtiğinde veya faizlerin düştüğü bir dönemde kredinizi yapılandırarak kredinizin borcunu düşürebilirsiniz.

KONUT KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR? KİMLER KONUT KREDİSİ ALABİLİR?

 • Kredi notunuz en az 1100 olmalıdır. Çok fazla borcunuz varsa, kredileriniz batık görünüyorsa, karşılıksız bir çekiniz varsa, kredi kartı borcunuzun ödemesi düzensizse kredi notunuz düşer.
 • 18 ile 70 yaş arasında olmalısınız.
 • Hane halkının geliri kredi borcunu ödemeye yeterli olmalı.
 • Başvurulan bankanın yeminli ekspertizi satın alınacak binayla ilgili çeşitli incelemeler yapar. Binanın kalitesi, dış görünüşü, ısınma durumu, iskan ve hisse durumu gibi özellikler araştırılır. Hazırlanan rapora göre gayrimenkulün gerçek değeri belirlenir. Bankalar konut kredisi verirken kendi hazırladıkları raporu baz alarak verirler.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

 • Başvurulacak olan bankanın internet sitelerinden
 • Bankaların şubelerinden
 • Bankaların mobil şubeleri üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR?

Banka tarafından istenen evrakların teslim edilmesi durumunda başvurunuz ortalama bir iş günü içinde değerlendirilir. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, satın alınacak olan konuta aynı gün veya bir sonraki gün eksper gönderilir. Ekspertiz raporu esas alınarak krediniz değerlendirilir ve kredi oluşturulur. Ortalama 4-5 günlük bir süreçte kredi sahibi olabilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah
 • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Gelir durumunuzu gösteren belgeler
 • Özel sektör çalışanlarının; maaş bordrosu, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, SGK dökümü, varsa ek gelir belgesi
 • Kamu çalışanlarının; maaş bordrosu, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi,
 • Emeklilerin; ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi, maaş cüzdanlarının fotokopisi
 • İş yeri sahiplerinin; güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, imza sirküleri, bilanço ve gelir tablosu, tapu fotokopisi ve ticaret sicil gazetesi
 • Çiftçilerin çiftçilik belgesini getirmesi gerekmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı