En düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar Ekim 2020 listesi belli oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

En düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar Ekim 2020 listesi belli oldu

KREDİ

1 Ekim 2020 Perşembe 00:12:46

Son Güncelleme: 30/09/2020 22:35:06

En düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar Ekim 2020 listesi belli oldu

Faiz yükseltme kararıyla birlikte yeni bir araba satın alacak vatandaşlarımız deyim yerindeyse hüsrana uğradı. Yüzde 0.69 faiz oranlarının sona ermesiyle birlikte en düşük faiz oranı sunan bankalar bu oranları 1.00 puan üzerine taşıdı. Bu yazımızda 2020 Ekim ayı içerisinde en düşük taşıt kredisi faiz oranlarını sunan üç bankayı ve başvuru şartlarını ele aldık.

Maliyet oranları artış göstermiş olsa da hala yüzde 1.00 bandının altında kredi veren bankaların araştırılması devam ediyor. Fakat pek çok banka kredi  faiz oranlarını bu bandın üzerine taşıdı. Hatta Eylül ayının son haftasında bu bankaların en düşük kredi faiz oranlarının dahi 1.00 üzerine çıktı. İşte bankaların kredi faiz oranları…

Araç kredisi kullanacak olan vatandaşlara bankaların kredi maliyetleri yükseldi. Maliyet oranları yükselmiş olsa da hala yüzde 1.00 bandının altında kredi veren bankalar araştırması yapılıyor. Fakat pek çok banka kredi faiz oranlarını bu bandın üzerine taşıdı. Öyle ki eylül ayının son haftasında bu bankaların en düşük kredi faiz oranları dahi 1.00 üzerine çıktı. Bankaların kredi faiz oranlarına biraz birlikte göz atalım.

Vatandaşlara kredi desteği sağlayan özellikle pandemi sürecinde  düşük faizli kredi desteği ile araç satın alma , araç sahibi olma imkanı veren bankalar bu son dönemde kampanyalı kredi paketlerini artık sonlandırdı. Geçtiğimiz tarihlerde 0.49 ile 0.69 kredi faiz oranı ile sıfır araç kredisi veren bankalar ikinci el araçlar içinde 0.82 oranını kredi faiz oranı belirlemişti. Kampanyaların bitmesiyle beraber faiz oranlarında bir artışmeydana geldi ve kredi faiz oranlarının arttığını gören vatandaşlar en uygun ve ideal  kredi olanakları sağlayan bankaları araştırmaya başladı. İşte o bankalar hangileri ve kredi olanakları

Kredi Faiz Oranları Neden Artışa Geçti?

Kamu bankaları ve özel bankalar  vatandaşa kredi desteği sağlamış.Uygun  ideal kredi oranları ile destek veriyorlardı. 0.49 ile 0.69 oranlarında kredi kampanyası sunan bankalar ikinci el otomobiller için 0.82 oranında kredi faizi uyguluyordu. Ancak bu dönem artık sona erdi ve kampanyanın bitmesi ile birlikte faizlerde yüksek bir artış meydana geldi. Otomobil fiyatları da korona virüs sebebinden dolayı toplu taşımaya binmek istemeyen insanların araçlara olan talebi artınca araç fiyatlarında  büyük artış yaşadı. Özellikle sıfır araç kredileri veriliyor olsa da üretim yapan firmaların  korona virüs sebebiyle yeterli verim de çalışamaması siparişlerin gecikmesine  gibi sorunlara neden oldu. Yeni siparişler için ileri bir tarih verilmek durumunda kalındı. Üretimin yavaşlamasıyla,ikinci el otomobilleri fiyatlarında ciddi bir artış meydana geldi. Bu nedenle ikinci el otomobil fiyatları artan taleple hızlı bir şekilde yükseliyor. Sıfır otomobil markalarının otomobillerinin ikinci el otomobillerden daha pahalıya satışa çıkarılırken araç sahibi olacak  olan vatandaşlar da en düşük kredi miktarının yüzde 1.17 seviyesinde bulabiliyor. İşte o bankalar ve o bankaların  kredi limitleri ve faiz oranları

ING Bank için 50.000 TL kredi limiti belirlenmiş ve 36 ay vade ile 1.17 faiz oranından Aylık 1.778 TL ödeme şekli belirlenmiştir. Toplam ödemeyle birlikte 64.301 TL’ye denk geliyor.

Yapı Kredi Bankası için 50.000 TL kredi desteği için ise vatandaşa 36 ay vade imkanı sağlıyor. Ayrıca 1.28 faiz oranı belirlenmiş ve ödeme miktarı 1.818 TL olarak belirlenmiştir Toplam ödeme miktarı ise 65. 751 TL olarak hesaplanmaktadır.

Türkiye İş Bankası ; Türkiye İş Bankası için 50.000 TL kredi desteği ile 36 ay vade imkanı sağlıyor. Kredi faiz oranı ise 1.30 olan bu banka 1.818 TL taksit ödemesi yapıyor. Toplam ödeme ise  606.012 TL miktarında oluyor.

Taşıt Kredisi İçin Hangi Belgeler Gereklidir ?

Taşıt kredisi kullanmak için öncelikli adım olarak 18 yaşından büyük olmak gerekiyor.Devamında tüketicilerin tüketici kredilerinde olduğu gibi  düzenli gelir belgesini bulunması gerekir. Yoksa SGK’ya kaydı olması gereken bu vatandaşların çalışılan iş yerinde ise 3 aydır devam ediyor olması şartı da bulunmaktadır. En önemli olan bu üç kriter taşıt kredisi almak için yeterli oluyor.

-Reşit olmak(18 yaşından büyük  olmak)

– Gelir belgesi gösterebilmek

– En az 3 aylık SGK kaydının bulunması gerekiyor.

– kredi notu ise olumsuz tanımlanmamak olacaktır.

Taşıt kredilerinde ise kredilendirme oranları satış bedeli, satış fiyatı üzerinden gerçekleştirilmektedir. İkinci el araçlarda ise bu işlem kasko değeri üzerinden yapılıyor, bu işlem 100.000 TL’ye kadar olan araçlar fiyatları için %100 oranında kullanılırken 100 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ise yüzde yetmiş ve daha yüksek tutarındaki fiyatlar için ise %50 oranında kredi desteği verilmektedir.

Peki İkinci El Taşıt Kredisi Kullanmak İçin Aranan Gerekli Şartlar Neler?

İkinci el taşıt kredisi kullanmak isteyenler için ise kasko değeri üzerinden oran belirlenmektedir. İkinci el taşıt kredilerinde ise en önemli ve dikkat çeken noktalardan bir tanesi araç için  gerekli olan yaş şartıdır. Bankaların sunduğu uygulamalara göre değişiklik gösterse de 8 yaşına kadar olan araçlarda kredilendirme  işlemi daha kolay bir yoldan yapılmaktadır. Bankalardan çekmiş olduğunuz araç kredilerini ödemediğiniz zaman kredi borcunuz 90 gün geciktirdiğinizde hakkınızda yasal takip başlatılıyor. Kredi verirken banka alacağımızın üzerine ipotek koyacağı için acele etme hakkına sahiptir. Otomobil kredisini borcumuzu belirlenen sürede ödemediğimiz takdirde haciz işlemi başlatılır.

İpotekle Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli taşıt kredisi kullanan vatandaşların sayısı oldukça fazla ipotek istediğiniz ve alacağınız aracın madde değildir. Bu noktada büyük bir önem taşıyor. Araç son model ve oldukça lüks ise satın alacağınız araçta eski arabanızın bir model üstü olmalıdır. Bu durumda bankanın size sağlayacağı miktar oldukça yüksek olacaktır. Banka kredi miktarının ipotekli araç üzerinden belirler. Bankanın gönderdiği ekspertiz kararınca kredi miktarı belirlenir ve sizin talepte bulunma imkanı elde edemezsiniz

. Toplam ödeme miktarı ise 65. 751 TL olarak hesaplanmaktadır.

Türkiye İş Bankası 50.000 TL kredi desteğiyle 36 ay vade ile sağlıyor. Kredi faiz oranı 1.30 olan banka 1.818 TL taksit ödemesi yapıyor. Toplam ödeme 606.012 TL oluyor.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi kullanmak için öncelikli olarak 18 yaşından büyük olmak gerekiyor. Bunun dışında tüketicilerin tüketici kredilerinde olduğu gibi gelir belgesini bulunması gerekİR. Yoksa SGK’ya kaydı olması gereken bu vatandaşların çalışılan iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması şartı da bulunmaktadır. En önemli üç kriter taşıt kredisi almak için yeterli olması oluyor.

-Reşit olmak

– Gelir belgesi verebilmek

– En az 3 aylık SGK kaydının bulunması ve

– kredi notunu olarak olumsuz tanımlanmamak olacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı