Düşük faizli konut kredisi kampanyası sonrasında tarihi rekorlar kırıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Düşük faizli konut kredisi kampanyası sonrasında tarihi rekorlar kırıldı

KREDİ

31 Ağustos 2020 Pazartesi 18:12:31

Son Güncelleme: 31/08/2020 14:59:51

Düşük faizli konut kredisi kampanyası sonrasında tarihi rekorlar kırıldı

2020 Haziran ayı itibariyle kamu bankaları düşük faizli konut kredisi kampanyalarını duyurmuştu. Tarihin en düşük faiz oranlarıyla verilen kredilere vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Paylaşılan rakamlara göre dağıtılan konut kredisi tutarlarında tarihi rekor yaşandı.

Kamu bankalarının sunduğu düşük oranlı uygun faiz kampanyaları sayesinde 1,5 ya içerisinde tüm zamanların en yüksek konut kredisi artışı meydana geldi.Bankacılık sektörünün konut kredi bakiyesi, faiz indiriminin başladığı haziran dönemi ile birlikte 1,5 aylık bir zaman dilimi içerisinde 35 milyar Türk lirası oranında artış yaşayarak toplamda 246,3 milyar Türk lirasına ulaştı. Bahsi geçen toplam tutarınsa en yüksek artış gösterdiği dönem ise 2017 yılında 27,6 milyar Türk lirası ile olmuştu.

Konut sektöründe ise kamu bankalarının kampanyaları etkisini göstermeye devam etmekte ve ülke çapında bu dönemde kullanılan kredi tutarlarında rekor kırıldı.
Konut sektörü ise ekonominin hayati damarlarından biri ve yüzlerce alt sektörü barındırmakta. Kamu bankaları aracılığı ile yapılan bu hamle sayesinde, korona virüsü salgın döneminde binlerce insana kazanç kapısı açılmış oldu ve işten çıkarımlar önlendi.

Kamu bankaları tarafından faizler de artışa gidilmesine rağmen konut satışlarındaki artış hala belli bir oranda devam etmekte bu da verilere yansımakta. Haziran döneminde ise konut satışlarında rakor kırıldı %209,7 artışla 190 bin 12 ile ülke tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşıldı.

BDDK verilerine bakıldığında ise 2018 yılının sonunda konut kredileri 188,5 Türk milyar lirasıydı bu değer ise 2019 sonunda 10,2 milyar Türk lirası artarak 198,7 milyar Türk lirasına yükselmişti.
2020 yılının ilk çeyrek döneminde ise konut kredileri 12,3 milyar Türk lirası yükseldi ve toplamda 211 milyar Türk lirasına ulaştı. 2020 yılının ikini çeyreklik döneminde ise konut kredileri 19,9 milyar Türk lirası arttı ve 230,9 milyar Türk lirasına yükseldi.

Normalleşme kapsamında ise inşaat sektörünün canlanması ve de vatandaşlarımızın konut edinebilmeleri için faiz oranları tarihi rekor seviye olan %0,64 oranına inmişti. Bu sayede ise ekonomiye canlılık katıldı. Konut kredi kullanımları ciddi oranda arttı. Emlak sektörü ve inşaat sektörü başta olmak üzere bu sektörlere bağlı birçok alanda da haraketlilik meydana geldi.

UZMANLAR ENDİŞELİ

Uzmanlar ise her ne kadar faiz kampanyalarının amacına hizmet ettiğini öne sürse bile endişeli. Konut stokunun bitirilmesi ile birlikte yeni çıkacak evlerin, yükselen kur ve artan inşaat malzemeleriyle birlikte de yüksek olacağını belirtiyor. Ayrıca uzmanlar yine kredi oranlarının çok yüksek olduğunu ve her vatandaşın maalesef ki bu krediyi karşılayamayacağını belirtmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı