Cumhurbaşkanı Erdoğan Faizsiz Konut Kredisi Vereceklerini Açıkladı! Kimler Faizsiz Konut Kredisinden Yararlanabilir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faizsiz Konut Kredisi Vereceklerini Açıkladı! Kimler Faizsiz Konut Kredisinden Yararlanabilir?

KREDİ

17 Aralık 2020 Perşembe 19:18:08

Son Güncelleme: 17/12/2020 19:19:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faizsiz Konut Kredisi Vereceklerini Açıkladı! Kimler Faizsiz Konut Kredisinden Yararlanabilir?

Yükselen faiz oranları nedeniyle ev sahibi olmanın giderek zorlaştığı bu dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faizsiz konut kredisi vereceklerinin müjdesini verdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında verilen bu bilginin detayları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki devlet tarafından verilen sıfır faizli krediden kimler yararlanabilecek? İşte merak edilen tüm detaylar…

Yeni normale geçiş dönemi ile birlikte, Haziran ayında konut kredisi faiz oranları rekor bir şekilde gerilemişti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, vatandaşlara destek kredisi kapsamında 1 yıl ertelemeli ve yüzde 0.64 faiz oranı ile kredi kullanma imkanı sunulmuştu. Bu süreçte konut satışlarında rekorlar kırılmıştı fakat Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyon rakamlarında ve dolar kurunda yaşanan yükselmeyle birlikte Merkez Bankası parasal genişleme politikasına son vererek parasal sıkılaşma politikasına geçiş yaptı ve faiz oranları tekrar yükseldi.

EN DÜŞÜK FAİZLE KONUT KREDİSİ VEREN BANKA İNG BANK OLDU
Haziran ayında konut kredisi faiz oranı yüzde 0,64 iken 6 ay gibi kısa bir süre içinde bu rakam 2 katına çıktı ve yüzde 1,34 seviyesine yükseldi. En uygun kredi veren banka ING Bank olarak kaydedildi.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ MÜJDESİ

Kredi faiz oranlarının yükselmesi ev sahibi olmak isteyen vatandaşları mağdur etmişti ve uzun bir süredir devletin kamu bankalarının yeniden düşük faizli konut kredisi desteği sağlaması bekleniyordu.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, sağlıkçılara ve diğer çalışanlara destek olmak için kamuya ait okul öncesi kurumlarının, ana sınıfları hariç olmak üzere faaliyetlerini sürdürecekleri belirtildi. Koronavirüs salgını süresince hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılmasının sağlanacağının söylenmesinin ardından müjdeli haber verildi.

Vazife malulü sağlık çalışanlarının ailelerine; maaş, ek ödeme, faizsiz konut kredisi, çocuklarına eğitim öğretim yardımı, istihdam hakkı, fatura indirimi gibi pek çok destek sağlanacağı açıklanmıştı. Sağlık Bakanının ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının bu hususla ilgilenmesi için görevlendirildiğini dile getiren Erdoğan, bu sözlerle faizsiz konut kredisini de müjdelemiş oldu.

DEVLETİN SIFIR FAİZLİ KONUT KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?
Şehit yakınları, gaziler, şehidin dul eşi ve yetimlerine TOKİ üzerinden faizsiz konut kredi desteği sağlanıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile birlikte yeni bir faizsiz konut kredisi desteği daha açıklandı.

Faizsiz konut kredisi desteğinin vazife malulü sağlık çalışanlarının yakınlarına verileceği belirtildi. Bu desteğin kapsamının 2021 senesinde yapı tasarruf sandığı sistemi ile genişletilmesi bekleniyor. En azından hiç evi olmayan vatandaşlara belli bir süre boyunca banka hesaplarında birikim yapmaları şartıyla banka üzerinden düşük faizli konut kredisi desteği sağlanması ön görülüyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı