Başvuru Yapan Herkese Anında 1300 TL İade Yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Başvuru Yapan Herkese Anında 1300 TL İade Yapılıyor

KREDİ

18 Kasım 2020 Çarşamba 21:32:08

Başvuru Yapan Herkese Anında 1300 TL İade Yapılıyor

Hatırlayacağınız üzere bundan yaklaşık 5 ay öncesinde kamu bankalarında düşük faizli kredi paketleri oluşturulmuştu. Oluşturulan kredi paketlerinin bir gün öncesinde dahi kredi başvurusu yapmış olan vatandaşımızın yüksek faiz oranlarından kredi kullandıkları biliniyordu.

Bu kişilerin mevcut kredi paketi faiz oranları üzerinde herhangi bir yapılandırma yapabilmeleri mümkün olmadı. Hatta durumu daha ciddiye alıp tüketici heyet mahkemesine taşıyanlar dahi olumsuz yanıt aldılar. Bu durumda ise en az 10 bin kişinin mağdur olduğu tespit edilmişti. Tespit edildi ancak herhangi bir sonuç alınamadı. Mağdur olan kişiler uzun bir süre bu sorunun çözülmesini bekledi ancak herhangi bir yapılanma olmadı. Geçtiğimiz gün Meclis’te bu durumun tartışması yapıldı ve sorun nihayet bir sonuca vardı. Yapılan çalışmada mağdur olan vatandaşlarımızın her birine 1300 TL’lik dosya masrafı iadesi yapılacak. Kredi paketleri ile ilgili herhangi bir yapılanma, faiz düşürümü ya da faiz iadesi gibi bir durum söz konusu olmasa da dosya masrafı ödemelerinin tamamı iade edilecek.

Yapılacak olan bu iade tutarı kişiden kişiye göre değişebiliyor. Özellikle yüksek dosya masrafı ödemiş olan vatandaşımızın aklına 1300 TL takılmaması gerekiyor. Kim ne kadar dosya masrafı ödemiş ise ödediği dosya masrafının tamamını iade alabilecek. Özellikle konut kredisi kullanan kişilerin daha fazla dosya masrafı, ekspertiz ödemesi yaptıkları biliniyor. Bu kişilerin yaptıkları ödemeler kadar iade tutarı alacakları belirtildi. Eğer kişi başvuru yapmazsa herhangi bir iade alması söz konusu olmayacak. Bu nedenden ötürü haberin sosyal medya hesaplarında paylaşılarak mağdur olan tüm herkesin bu fırsattan yararlanabilmesi söz konusu olabilir. İadeyi yapacak olan bankaların sadece kamu bankaları olduğu biliniyor ancak özel bankalarında benzer bir uygulamaya gidebilmesi ihtimali oldukça yüksek. Eğer özel bankalardan da benzer bir uygulama gelecek olursa yine aynı şekilde haber sitemizden tüm detayları öğrenebileceksiniz. İadeyi yapacak olan bankalar, iade için nasıl başvuru yapılacağı, iadenin hangi gün alınacağı, yapılacak olan başvuruda gerekli olan belgeler ve hangi şubelerden iade yapılacağı gibi bilgiler haberimizin detayında…

HANGİ BANKALAR İADE YAPACAK?

Bu uygulama sadece kamu bankaları için geçerlidir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden 1 Haziran 2020 tarihinden önce kredi kullanmış olan tüm vatandaşlarımız kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan dosya masrafları ve ekspertiz ödemeleri gibi “Diğer Ödemeler” başlıklı ödemelerini iade alabilirler. Özel bankalar için şu aşamada herhangi bir gelişme olmasa da gelecek dönemde benzer bir uygulamanın özel bankalar tarafından da uygulanabileceği düşünülüyor. Bu sebepten ötürü haber sitemizi düzenli olarak takip etmeniz halinde gelişmelerden sıcağı sıcağına haberdar olabilirsiniz.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Geçtiğimiz aylarda ilgili konu ile ilgili https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi Tüketici Şikâyeti Uygulaması üzerinden şikâyetlerini gönderen vatandaşlarımızın ödemelerini daha hızlı alacakları, şikâyet oluşturmamış olan kişilerin ise tüm iadelerin gerçekleşmesinin ardından hemen ödemelerini alabilecekleri belirtildi. Ödemelerin tam olarak yapılacağı tarih henüz bilinmiyor. İade başvurusu için herhangi bir belge gerekmiyor. İadeyi yapacak olan bankanızın tüm veri tabanında bilgileriniz olması sebebi ile evrak götürmenize gerek yok. Kişilerin sadece TC kimlik belgeleri ile ilgili bankalara gitmeleri yeterli oluyor.

 

 

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı