6 ay geri ödemesiz temel ihtiyaç kredisi alanlar dikkat! 2. faz başvuruları başlayacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

6 ay geri ödemesiz temel ihtiyaç kredisi alanlar dikkat! 2. faz başvuruları başlayacak mı?

KREDİ

3 Ekim 2020 Cumartesi 13:12:13

Son Güncelleme: 03/10/2020 01:44:40

6 ay geri ödemesiz temel ihtiyaç kredisi alanlar dikkat! 2. faz başvuruları başlayacak mı?

Pandeminin ülkemizi etkisi altına almasıyla birlikte kamu bankaları yüzde 0.49 faiz oranıyla ihtiyaç sahibi kişilere 10.000 TL kredi desteği sundu. 6 ay geri ödemesiz kredilerin ödemeleri ise yakın bir zamanda başlıyor. Bu krediden yararlanamayanlar için ise müjde Aydın Ağaoğlu’ndan geldi. Ağaoğlu 2. faz başvurularında devletin yeniden düşük faizli kredi vermesi ve vatandaşa destek olması gerektiğini belirtti.

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi, sağlık problemleri dışında başka sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bunlardan en önemli sayılabilecek olanı ise ekonomik problemler. İşsizlik ve geçim sıkıntısının hızla arttığı bu dönem içerisinde, yukarıda belirtilen devlet bankaları, vatandaşları içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntıdan kurtarabilmek amacıyla çeşitli ihtiyaç kredisi paketleri hazırlamışlardı.

Hazırlanan bu ihtiyaç kredisi paketlerinden en çok talep görenlerden biri de yüzde 0,49 faiz oranıyla 6 ay geri ödemesiz şekilde 10 bin Türk lirasına kadar kredi kullanma imkanı tanınmasıydı. Yakın tarihlerde hükümet kullandırılan ihtiyaç kredilerinin geri ödemeleri konusunda bir açıklamada bulundu.

Bankalar tarafından gelen açıklamalara göre ise Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank vatandaşa sundukları temel ihtiyaç kredilerinin geri ödemeleri hususunda geri adım attıklarını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda, yeni nesil korona virüsün ilk boy gösterdiği ve ekonomiye olan kötü yönde etkisinin gözle görülür şekilde büyüdüğü zamanlarda devlet bankaları tarafından yüzde 0.49 geri ödeme faiz oranı ve 6 ay ödeme ertelemesi imkanı ile 10 bin Türk Lirasına kadar temel ihtiyaç kredisi kullanma imkanı sunuldu.

Devamında ise hükümet tarafından geri ödemeler hususunda bir açıklama yapıldı. Bu yılın beşinci ve altıncı aylarında kredi kullanan vatandaşlar için erteleme süresinin sonuna gelindiği belirtildi.

BU AYLARDA KREDİ ÇEKEN VATANDAŞLAR ÖDEME YAPACAK

6 ay ödeme ertelemesi opsiyonu ile Mayıs ve haziran aylarında temel ihtiyaç kredisi kullanmış olan vatandaşların Ekim ayı itibariyle taksitlerini ödemeye başlamaları gerekiyor.

Eğer siz de belirtilen temel ihtiyaç kredilerinden faydalandıysanız müşterisi olduğunuz banka, bankanın internet bankacılığı şubesi veya mobil uygulaması üzerinden geri ödeme planınıza ulaşabilir, taksit ödeme tarihi ve aylık ödenecek tutarı öğrenebilirsiniz. Dilediğiniz takdirde bankanızı arayıp müşteri hizmetlerine bağlanarak da ilk taksit ödemesi tarihiniz hakkında bilgi alma seçeneğiniz bulunuyor.

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA 0,49 FAİZ ORANI

Temel ihtiyaç kredisi kullanan ve kullanmak isteyen vatandaşları ilgilendiren bir diğer açıklama da Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Pandemi süreci sonrasında temel ihtiyaçlara yönelik aynı şekilde yeni kredi paketlerinin de vatandaşa sunulması planlandığı duyuruldu. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların yüzde 0,49 geri ödeme faiz oranı ile 10 bin Türk lirasına kadar Temel İhtiyaç Kredisi kullanabilecekleri belirtildi.

Sunulan ihtiyaç kredilerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için koşulan tek şart hane geliri olarak belirlendi. Eğer bir eve giren maaş miktarı 5 bin Türk lirasının altında ise o hanenin 10 bin Türk lirasına kadar kredi kullanmasına izin verildi. 6 ay geri ödeme şartı aranmayan ve 3 yıla kadar vadelendirilebilen bu ihtiyaç kredilerinin içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinden ekonomik olarak etkilenen birçok vatandaşın adeta dertlerine derman olduğu söylenebilir.

Vatandaşı bu sıkıntıların altından kurtarmaya yönelik yapılan ihtiyaç kredisi çalışmalarında ise en yüz güldüren özellik yüzde 0,49 geri ödeme faiz oranı ile sunuluyor olmaları. Bu süre zarfında ekonomik olarak sıkıntı yaşayan ve düşük gelirli haneler için düşük faiz oranı ile sunulan krediler büyük avantaj sağlıyor.

BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ KREDİLERİNE YENİ BAŞVURULAR YAPILABİLECEK Mİ?

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı olan Aydın Ağaoğlu 2. Fazda ilk aşamada yapılana benzer şekilde 6 ay geri ödeme erteleme imkânı ile düşük faizlerle ihtiyaç kredileri sunularak vatandaşın yanında olunması gerektiğini dile getirdi. Yaşadığımız dönemde pandemi sürecinin getirdiği öngörülemez durumlarda insanların geleceğe yönelik plan yapmalarının çok zor olduğunu, virüsün etkileri yok olana dek vatandaşın maddi sıkıntılarla boğuşmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Normalleşmeye gidilmesi ve sosyal hayatın yeniden oluşmaya başlaması ile alınan tedbirler ve oluşan durumların yaşam maliyetlerini artırması nedeniyle vatandaşlar mağdur olduklarını sürekli dile getirmeye ve bu konuda birtakım düzenlemeler yapılması, çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladılar. Artan yaşam maliyetlerinin karşılanması amacıyla kredi başvurusu sayısının artması ve onay sürecinin uzaması ise ayrı bir mağduriyet konusu. Vatandaşlar kendilerine mümkün olan en hızlı şekilde kredi başvuruları konusunda olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılmasını talep ediyor. 2. Faz kredi başvuruları imkanları sunulması ile birlikte vatandaşlara sevindirici haberler verilmesi bekleniyor.

İhtiyaçlarına yönelik şekilde kamu bankaları aracılığıyla kredi kullanmak isteyen milyonlarca vatandaş ise elinden hiçbir şey gelmeden beklemeye devam ediyor. Bu kişilerin mağduriyetlerini çözmek için bankaların kişilere kısa mesaj yolu ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığına dair geri dönüş yapılması gerektiği belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı