10.000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Yapanlara Müjde!Red Alanlara Yeniden İnceleme
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

10.000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Yapanlara Müjde!Red Alanlara Yeniden İnceleme

KREDİ

20 Kasım 2020 Cuma 18:20:02

Son Güncelleme: 20/11/2020 18:17:03

10.000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Yapanlara Müjde!Red Alanlara Yeniden İnceleme

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte vatandaşlarımıza Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden 6 ay geri ödemesiz 10.000 TL temel ihtiyaç destek kredisi başvuru imkanı sunulmuştu. Başvurular sonrasında binlerce kişi eksik tutar ve red almaları sonucunda şikayette bulundu. Meclise sunulan soru önergesi sonrasında 10.000 TL kredi başvurusu yapanlara müjdeli haber geldi.

Korona virüs salgınının başladığı dönemde Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde kamu  bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından % 0.49 faiz oranıyla ilk 6 ayı ödemesiz olmak üzere tam 10.000 TL ihtiyaç kredisi verileceği vatandaşa duyurulmuştu. Bu zorlu süreçte binlerce vatandaş zorunlu kısıtlama kararları sebebi ile yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan kurtulmak için kredi başvurusu yapmış, ancak pek çok vatandaşın KGF Garantisi sunulmasına rağmen başvurdukları  kredi reddedilmiş, çok sayıda vatandaş ise 10 bin TL ihtiyaç kredisi için başvuru yapmasına karşın kredi başvurularının reddi kararı ile karşı karşıya gelmişti.

10 bin TL Temel İhtiyaç Destek kredisi hem %0.49 gibi düşük bir faiz oranıyla kredi kullanımına olanak sağlaması aynı zamanda ilk taksit ödemesinin 6 ay ötelenmesi sebebiyle son derece yoğun başvuru talebi toplamıştı. Süreçte binerce vatandaş başvuru yaparken Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen bu kredide,  aylık hane halkı geliri beş bin TL ve altında olan kişiler yararlanabilmişti.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ

Pandemi süresi boyunca aylık hane halkı geliri toplamı 5 bin TL ve altında olan vatandaşlara yönelik olarak başlatılmış olan devlet destekli ihtiyaç kredisi kampanyasıdır. KGF kefaleti ile verilen kredi kampanyası için ise  başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başlatılmıştı. Asgari ücret alarak çalışanlar, emekli vatandaşlar, memurlar ve düşük gelir grubuna yönelik  ilk 6 ayı geri ödemesiz olmak üzere 36 ay vadeli kredi kullanımı ile korona virüs etkisi geçene kadar ihtiyaç sahiplerinin bu krediler ile desteklenmesi, ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirilen ve o dönemde vatandaşların nakit para ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır.

Yüzde 0.49 FAİZ ORANI İLE 6 AY ERTELEMELİ OLARAK ON BİN  TL İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU YAPANLAR DİKKAT! BAŞVURUSU REDDEDİLEN VATANDAŞLAR VE DÜŞÜK KREDİ ÇEKENLER İÇİN MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Hatırlanacağı gibi kredi başvurusu reddedilen veya  on bin TL kredi başvurusu yapmasına karşın  3.000 TL kredi onayı alan vatandaşlar KDK üzerinden yoğun bir şekilde şikayette bulunmuş, konu hakkında ise KDK bu karşı karşıya kalınan durum ile ilgili emsal bir karar açıklamıştı. Alınan kararda ise özetle; Korona virüs salgını sebebi ile  ekonomide yaşanmakta olan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılık halinin sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesince olağanüstü durum ve şartlarda gerektirdiği öncelikler de dikkate alınarak alınan tedbirlerin uygulamasında yaşanıyor olan  sorunların giderilmesi ve başvuruya konu taleplerin bu yaklaşımla yeniden değerlendirilmesi yönünde” tavsiye kararı çıkmıştı.  Soru önergesi ile birlikte bu karar yeniden gündeme geldi. Salgının tekrardan üst seviyelere çıkası ve yeni kısıtlama kararlarının tekrar devreye alındığı bu dönemde atılan bu adım vatandaşlar tarafından olumlu karşılanırken kredi başvurularının tekrardan değerlendirilmesi talep ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı