Kredi puanı, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıkları ile mevcut borç durumlarına kadar birçok farklı alanı kapsar. Kredi kullanım yoğunluğu da kredi puanlarının oluşmasındaki önemli sebeplerdendir. Bu noktada pek çok kişi kredi puanını nasıl öğrenebileceğini merak eder. Siz de bu sorunun cevabını arayanlardansanız doğru adrestesiniz.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda farklı kişilerin kredi notlarını da Findeks sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunun için onay almanız yeterlidir. Kredi puanını öğrenebilmek için mobil şube veya internet şubesinden destek alabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

İlk olarak, kredi puanı öğrenme işlemi için Findeks web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Farklı bir kişinin kredi notunu öğrenebilmek için ise raporunu paylaşmasını istediğiniz kişinin TCKN veya VKN’sini girmeniz ön onay için gereklidir. Bu noktada internet şubesi ya da mobil şube üzerinden SMS ile bilgilendirme yapılabilir. Findeks üzerinden kredi notuna risk raporunu da alabilirsiniz. Dilerseniz sadece kendiniz için kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Risk raporlarında hala aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanan kredilere ait ödeme geçmişi tek bir alanda yer alır.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız düzensiz ödemelerinizi belirli bir düzene sokmalısınız. Bunun dışında aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırmanız, borçları tek bir kredide birleştirmeniz ve ödemelerinizi asla geciktirmemeniz önemlidir. Kredi notunu oluşturabilecek veriler her gün farklılaşabildiği için belirli adımları takip etmeniz gerekir.

Kredi notu puanlaması ve analizlerinin gerçekçi ve doğru bir hal alması sebebiyle finansal yaşantınız ile alakalı tüm ipuçlarını kredi puanınız üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. Kredi notu iyi olan kişiler finansal kurumlarda ayrıcalık elde edebilirler. Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanabilme, ticari ilişkilerdeki güven duygusunun hızlanması, tercih edilen bir müşteri konumuna gelinebilmesi gibi avantajlar vardır. İş birliği şartlarının esneyebilmesi, kişiselleştirilmiş ürün teklifleri ve hizmet kalitesinde farklılaşma en belirgin ve öne çıkan avantajlar arasında yer alır.

Aylık kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması en önemli ayrıntıdır. Borçların tek bir kredide birleştirilmesi ve kredi kartının asgari ödemesinin bir gün bile gecikmesine izin verilmemesi alabileceğiniz en iyi önlemler arasındadır.

İş Bankası müşterisi olanlara duyurdu! 1 sene ücretsiz olacak İş Bankası müşterisi olanlara duyurdu! 1 sene ücretsiz olacak

Advertorial Haber