Kredi Notu Düşük Olanlara Fırsat Kredisi! Bu Bankalar Not Durumuna Bakmıyor!

Bankalar aldıkları karar ile ekonomik sıkıntı çeken kişilere ihtiyaç kredileri dağıtacak. Kredi başvuruları başladı.

Kredi 02.10.2021 - 11:00 02.10.2021 - 11:00 Göksel Sarı

Zorlaşan ekonomik koşullar ile beraber nakit ihtiyacı da artmış durumda. Krediler ile bu ihtiyaçlarını gidermek isteyen kişilere bankaların kredi notu şartı kimi zaman zorluklar yaratabiliyor. Kredi düşük olan kişilerle çalışmaya pek yanaşmayan bankalar bu kararlarından geri adım attı.Kredi puanının aşağı seviyede olsa dahi bazı şartlar ile kredi kullanabilirsiniz.

90 Gün Gecikme Durumu

Vatandaşlar nakit sıkıntısı çekmeye başladıkları şu günlerde bankaların yolunu tutmuş durumda. Önceki banka borçlarında sıkıntı yaşamadan ödeme yapanlar kredilerini hemen kullanabilir iken, önceden kullanılan kredilerin ödemesinde 90 gün ve üzeri geciktirmeler yapanların kredi puanı düşüyor. Bankaların İhtiyaç kredisi verirken çok dikkat ettiği bu not yüzünden çoğu kişi kredi kullanmamakta. Ancak bu durumun da bir çözümü var. Bankalar kefil veya ipotek isteyerek kredi notu düşük vatandaşlara krediler dağıtmaya başladı.

Kefil İle Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi çekmek isteyen ama  kredi notu düşük kişiler için bazı bankalar kefil şartı ile kredi imkanı sağlamakta. Bu şekilde yaşanacak bir sıkıntıda kredinin geri ödemesinin garanti altına alan bankalar uygun koşullarda kredi imkanı sağlıyor. Vade ve faiz oranının değişiklik gösterdiği kredileri kefil ve ipotek karşılığında veren bankalar ise şu şekilde:

  1. AktifBank
  2. ING Bank,
  3. QNB Finansbank,
  4. Burgan Bank,
  5. Odeabank,
  6. İş Bankası.

Kefilde Aranan Şartlar

Yukarıda listelenen bankaları kedi puanına bankalara bir ev, işyeri veya arsa ipoteği karşılığında yada kefil getirmeleri ile istedikleri ihtiyaç kredilerini vermekte. İstenilen kefil için de banklar abelli başlı şartların yerine getirilmesinin istemekte. Kefil gösterilecek kişiler düzenli bir geliri olduğunu beyan etmesi, SGK’da kaydının bulunması ve evli olması durumunda ise eşinden izin aldığına dair yazılı bir belge getirmesi kefil olmak için gereken şartlar arasında. Ancak bazı durumlar var ki, gerek kefil gererkes ipotek koşulları sağlansa dahi kredi kullanımına izin verilmiyor. Bu nedenle banka borçlarını 90 gün süre içerisinde düzenli olarak ödemek ilerideki kredi kullanım imkanları açısından önem arz etmekte.