Kredi İle Emeklilik Fırsatı! Son 3 Gün! Bankalarda Kuyruk Oluştu!

Emeklilik hayali kuranlar için fırsat kredisi geldi. Kredi kullanarak emekli olmak mümkün.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Vergi ve prim borcu yapılandırmalarında artık son 3 güne girildi. Emekli olmak isteyen fakat Vergi ve prim borçları nedeni ile bu imkanı ertelemek zorunda kalanlar için kredi fırsatı doğdu. Anlaşmalı bazı bankalardan verilen krediler ile emeklilik hayallerini ertelemek istemeyen vatandaşlar bu krediler ile vergi ve prim borçlarını kapatarak  emekli maaşlarına kav bulabiliyor.

Emekli olmak isteyen vatandaşlar tarafından kullanılan kredilerin geri ödemesi ise direkt olarak vatandaşlara bağlanan emekli maaşlarından kesilecek. Emekli adayları isterlerse Kasım ayının ilk gününe kadar bu işlem için başvuru yapabiliyor. Peki bu kredilerin vade ve faiz oranları neler? Kimler başvurabilir?

1.55 Faiz Oranı ve 36 Ay Vade

Emekli olmak isteyen ancak yaşadığı nakit sıkıntısı yüzünden vergi ve prim borçlarını kapatamamış veye geciktirmiş emeklilik adayları için Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’tan kredi kullanım imkanı sağlandı. Bu kredilerden, borcunu ödemesi halinde emekli aylığına bağlanacak sigortalılar yararlanıyor. Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son günü olan 1 Kasım!a kadar ilgili bankalardan aylık yüzde 1.55 faiz oranı ve 36 ay vade ile borçları miktarında kredi kullanımı sağlayabiliyor.

Emekli Olabilir Yazısı Gerekli

Kamu bankalarının sağladığı bu emeklilik kredilerinden faydalanmak için öncelikle 30 Eylül’e kadar Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine başvurularını yapmaları gerekiyor. Kurumun vereceği emekli olabileceklerine dair yazı ile banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapılıyor.

Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek olan Bağ-Kurlular ve primini kendisi ödeyen Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanların yararlanabileceği krediler için bugüne kadar binlerce emekli adayının başvurusu alınmış durumda.

10 Milyar Liralık Vergi Borcu Yapılandırıldı

Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasında ise yeni bir rekor kırıldı. Son 2 gününe girilen yapılandırma başvuruları için bugüne kadar 4 milyon 760 bin mükellef başvuruda bulundu. Son başvuru süresinin yaklaşması ile vatandaşlarında ilgisi artmış durumda. Sadece son bir hafta içerisinde yapılan başvurular neticesine 10 milyar liralık vergi borcu yapılandırıldı.

HABERİ PAYLAŞ: