Kredi Hesaplama - İhtiyaç Kredisi Hesaplama - Konut Kredisi Hesaplama - Taşıt Kredisi Hesaplama
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi Hesaplama

Günlük hayatımızda en çok merak edilen, İhtiyaç Kredisi Hesaplama, Konut Kredisi Hesaplama, Taşıt Kredisi Hesaplama, Dosya Masrafı Hesaplama ve Kredi Erken Kapatma Cezası Hesaplama sayfamız dasınız.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aracı

 • Hesaplama Şekli

  Aylık taksit tutarına göre hesaplama yapmak için bu kutucuğu işaretleyiniz
 • Kredi Tutarı

 • Vade (Ay)

 • Faiz Oranı (%) (Faiz Oranlarını Görüntüle)Konut Kredisi Hesaplama Aracı

 • Hesaplama Şekli

  Aylık taksit tutarına göre hesaplama yapmak için bu kutucuğu işaretleyiniz
 • Kredi Tutarı

 • Vade (Ay)

 • Faiz Oranı (%) (Faiz Oranlarını Görüntüle)Taşıt Kredisi Hesaplama Aracı

 • Hesaplama Şekli

  Aylık taksit tutarına göre hesaplama yapmak için bu kutucuğu işaretleyiniz
 • Kredi Tutarı

 • Vade (Ay)

 • Faiz Oranı (%) (Faiz Oranlarını Görüntüle)Kredi Dosya Masrayı Hesaplama Aracı

 • Kredi TutarıKredi Dosya Masrayı Hesaplama Aracı

 • Konut dışı kredilerde erken ödeme durumunda kapama cezası alınmamaktadır.

 • Kredi Türü: Konut Kredisi

 • Kalan Kredi Vadesi

  1 - 36 ay
  36 aydan daha uzun
 • Erken Ödeme Tutarı

İhtiyaç Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankaların verdikleri kredi kampanyalarından en çok tercih edilen bireysel kredi ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi ticari amaç için kullanılmayan ve kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak verilen kredilerdir. Tatil, emekli, eşya, eğitim, tadilat, ipotekli, düğün, sünnet gibi kredi çeşitleri vardır. Sizde ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu kredilere başvuru yapacaksınız.

İhtiyaç kredilerini kullanabilmeniz için bazı şartlara da uygun olmanız gerekiyor. İhtiyaç kredisi başvurusu yapacak olan kişi 18 yaşından büyük olmak zorundadır. 18 yaş altında bankalar kişilere kredi için yardımcı olamazlar. İhtiyaç kredilerinde ayrıca onay alabilmeniz için banka politikalarına uygun olmanız gerekmektedir. En az 1100 ve üzerinde kredi notu olan, bankalardaki ödemeleri düzenli olan kişiler bu kredilerden yararlanmaktadırlar.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız bankaların kampanyalarını inceleyebilirsiniz. Bankalar kendi şartlarına göre sürekli olarak yeni kampanyalar yapmaktadırlar. Banka şubelerinden, Mesaj ile SMS başvurusu yaparak, Online internet üzerinden, ATM ve müşteri hizmetlerini kullanarak kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Kredi onayı aldığınız zaman bazı bankalardan online olarak da kredi alabilmektesiniz.

Bankalar size verdikleri ihtiyaç kredilerinde en fazla 60 ay vade yapmaktadırlar. Bu vade üzerinde ihtiyaç kredisi veren banka yoktur. 60 ay vadeye kadar borçlarınızı bölebilirsiniz. En yüksek vade kadar ayrıca en düşük vade de 3 ay olarak bilinmektedir. Bankalar 1 aylık veya 2 aylık kredi vermezler. Ülkemizde 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi verilmektedir.  Sizde ihtiyacınız olan krediyi banka kampanyalarına bakarak öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir ev alma hayali kuran herkese evi teminat alarak destek parası veren kredi çeşidine konut kredisi denir. Bu kredilerde tüketici kredileri arasında gösterilmektedir. Konut kredisi ve mortgage kredisi her bankanın kendine özel kampanyaları ile müşterilerine verilmektedir.

Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olmaları ve iyi bir gelir durumunun olması gerekmektedir. Konut kredilerinde eğer kredi kullanacak olan kişi evli ise eş rızası belgesinin imzalanması gerekiyor. Konut alacağınız zaman eşinizin de razı olması ve bu imzayı bankada eşinizin atması gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinde olduğu gibi bu kredilerde de belirli bir kredi notunuzun olması gerekiyor. En az 1000 ve üzerinde kredi notunuzun olduğu zaman bankalar sizi değerlendirmeye alacaklardır.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredilerinde başvuru sadece banka şubelerinden yapılmaktadır. Çünkü limitleri yüksek olan bu kredi için detaylı araştırma yapılması gerekmektedir. Bu sebeple konut kredisi kullanacaksanız aşağıda size vereceğimiz evraklar ile birlikte kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 • Kimlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Alacağınız evin tapu fotokopisi
 • Alacağınız evin tapusunun borcu yoktur kağıdı

Bu evraklar haricinde bankalar sizden ek evraklarda isteyebilir. Yalnız banka şubesine gidip kredi alacaksanız bankanın verdiği başvuru formunu doldurup, bu evraklar ile kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Konut kredilerinde en düşük vade 3 ay olurken en yüksek vade 360 ay kadar olabilmektedir. Yalnız eğer bir konut kredisi alacaksanız en uygun vade 120 ay olarak bilinmektedir. Hesaplı ve 10 yıllık ödemeler sizin için daha yararlı ve karlı olacaktır.

Konutun Ne Kadarına Kadar Kredi Alırım?

Konut kredilerinde alacağınız evin ekspertiz değerine göre kredi limiti oluşturulmaktadır. Bu sebeple evi aldığınız fiyat değil bankanın belirleyeceği konut kredisi ekspertiz raporu önemlidir. Ekspertiz raporundaki değerin %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Geriye kalan %20’lik kısım bankaya peşinat olarak verilecektir. (Ülkemizdeki koronavirüs salgını zamanında kamu bankaları evin %90’ına kadar kredi vermektedir.)

Taşıt Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Bireysel ve ticari müşterilerin bankalardan destek alarak aldıkları araçların kullandığı krediye taşıt kredisi denilmektedir. Taşıt kredileri tüketici kredisi olarak bankalardan verilmektedir. Bu kredilerde isterseniz sıfır araç alımlarında isterseniz de ikinci el alımlarında kredinizi kullanabilirsiniz. Bu kredi türü de bankalarda en çok verilen kampanyalar arasındadır. Eğer sizin de bir araba alma hayaliniz varsa taşıt kredisi alarak bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıt kredisi kullanmak isteyenlerinde banka şartları önemlidir. Banka şartlarına uygun olmayan müşterilerin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanır. Buna göre iyi bir kredi notunuzun olması, gelir belgenizin ve sigortanızın olması, icralık bir durum olmaması durumunda ve 18 yaşından büyük olmanız halinde kredi başvurusu yapabilir ve onay alabilirsiniz. İkinci el ve sıfır km araç alımlarınız için araç kredisi kullanabilirsiniz. 

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi başvurusu banka şubelerinden evraklar ile yapılmaktadır. Sıfır km araç kredisi başvurusu yapacaksanız bunu her bankadan istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Yalnız ikinci el araçlarda her bankanın ikinci el kredi kampanyası aynı değildir. Bazı bankalar 5 yaşına kadar araçlara kredi verirken, bazı bankalar 15 yaşına kadar olan araçlara araç kredisi vermektedir. Bu yüzden araç yaşlarına göre önceden araştırmanızı yapın ve size uygun olan bankanın şubesine aşağıdaki evraklar ile giderek başvurunuzu yapın.

 • Kimlik
 • Gelir Belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Alınacak araç sıfır ise fatura
 • Alınacak araç ikinci el ise ruhsat fotokopisi

 

Aracın Ne Kadarına Kadar Kredi Alırım?

Kredi başvurusu yapacağınız araç sıfır ise bankalar %75’ine kadar kredi vermektedirler. Bazı bankalar anlaşma yaptıkları firmalardan sıfır araç alımlarında tamamına da kredi verebilirler. Ama eğer ikinci el araç alacaksanız 100.000 TL’ye kadar olan değerinde araçların %70’ine kadar, 100.000 TL üzerinde olan araçların ise %50’sine kadar 60 ay vadeli olarak kredi vermektedirler. İkinci el araçlarda araç değeri kasko değeri üzerinden belirli olacaktır.

Dosya Masrafı Nedir?

Kredi dosya masrafı 2014 yılından itibaren Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamında çektiğiniz bireysel kredilerinden en fazla kredi tutarının binde 5’i kadar alınan masraf parasıdır. 100.000 TL kredi aldığınızda dosya masrafı kredinin içinden 500 TL olarak kesilecektir. Dosya masrafı adıyla alınan bu para bazı bankalarda kredi tahsis ücreti olarak da alınmaktadır. Banka kredisi kullandığınız zaman sigorta, ipotek, ekspertiz masrafları bu paradan tamamen ayrı olarak alınacaktır.

Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir?

Kredi erken kapatma veya bir diğer adıyla erken ödeme cezası sadece konut finansman kredilerinde ödenmektedir. Kullandığınız konut kredilerinde belirli bir süre sonra toplu veya ara ödeme yaparsanız bankanın faiz gelirlerinin düşmesinden ötürü bankalar kredi erken kapatma cezası ödemenizi isteyeceklerdir. İhtiyaç kredilerinde veya taşıt kredilerinde erken ödeme cezası alınmaz.

Kredi erken kapatmasında kullandığınız konut kredilerinde kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan krediler için %1, vade sayısı 36 ayı aşan konut kredilerinde ise %2 faiz oranı ile erken kapatma cezası ödenmektedir.

BSMV Nedir?

BMSV uzun ismiyle Banka Sigorta Muameleleri Vergisidir. BSMV vergisi kullanılan kredilerin kar oranları üzerinden hesaplanmaları yapılır ve resmi kurumlara gönderilmek üzere müşterilerden kesilir. İhtiyaç kredilerinde %5 alınan bu vergi konut kredilerinde muaf olarak alınmamaktadır. Taşıt ve ipotekli kredilerde de %5 olarak vergi ödenmektedir.

KKDF Nedir?

KKDF uzun ismiyle Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu olarak bilinmektedir. Bu fon kullandığınız ihtiyaç ve taşıt kredilerindeki kar üzerinden hesaplanıp müşteriler tarafından çektikleri kredilerde ödenmektedir. Konut kredilerinde bu işlem muaftır. Taşıt kredilerinde bireysel müşteriler için %15, ticari müşteriler için %0 faiz oranı uygulanmaktadır. Kullandığınız ihtiyaç kredilerinde KKDF %15 olarak kredinin içinden ödenecektir.

Yukarı