KOSGEB'ten KOBİ Finansmanı Destek Programı İle 500 bin TL! Başvurular Başladı!

KOSGEB geliştirme destekleri ülkenin her yerinde devam ediyor. Yardım ve desteklerinden faydalananlar işleri büyütüyor.

Kredi 25.09.2021 - 20:00 25.09.2021 - 20:00 Serhat Karaman

Uzun süredir KOBİ’lere destek ve yardımlarda bulunan Türki Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme idaresi Başkanlığı, düzenlediği programlarlar işletmelerin yanında durmaya devam ediyor. Daha önce de sık sık haberleştirdiğimiz destek programları ile işletmelere maddi olarak finansman desteğinin yanı sıra eğitim programları ve danışmanlık hizmetleri dee vermeye devam ediyor.

Son Yıllarda Destekler Arttı

Kurum, küçük ve orta boy işletmelerin pazara ilk aşamasından itibaren rehberlik yapmaya devam ederken, işletmelerin piyasa hayatında hayaytta kalma ihtimallerini arttırmak için yardımlarda bulunmayı vizyon poliitikasımhaline getirmiş durumda. Devlet bütçesinden KOSGEB için ayrılan miktarı adil ve verimli bir şekilde işletmelerin faydalanacağı alanlarda harcayan kurum, finansman desteklerini de arttırmış durumda.

Hedef Rekabet ve İşletmelerin Ayakta Kalabilmesi

Bu kapsamda başlatılan KOBİ Finansman Destek Programı çerçevesinde, KOBİ’lere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek finansman sorunlarının çözümü, üretim, kalite ve standartları arttırma, istihdam yaratmaları, uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması hedefi ile destek programını devam ettiriyor.

Kurum, açıkladığı KOBİ’lere Finansman Destek Programı kapsamında hangi alanlarda ne kadar vadeyle ne kadar kredi imkanı sağlanacağını da detaylandırarak işletmelerin faydalanmasını sağlamış durumda. Bu kapsamda verilecek kredinin türleri, kredi tutarları ve ve geri ödeme vade sayıları şu şekilde belirlenmiş:

Kredilerin Özellikleri

●Kredi türü olarak olarak makine teçhizat kredisi kullanmak isteyen, stratejik öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere 500 bin TL üst limitli 36 ay vadeli kredi veriliyor.

●Daha önce KOSGEB desteği ile işini kuran faal işletmeler ise yine makine teçhizat kredisi için 50 bin TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi kullanabiliyor.

●Girişimcinin, genç, kadın, engelli, gazi ve birinci dereceden şehit yakını olması durumunda bu kredinin üst limiti 70 bin TL olarak güncelleniyor.

●Makine teçhizat kredisinde, yerli makine teçhizat alımında, stratejik öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere ekstra olarak 2 destek puanı daha veriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@