KOSGEB’den KOBİ’lere 300 Bin TL Destek Paketi Açıklandı!

KOSGEB, yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerde bulunan küçük işletmelere destek vermeye devam ediyor. Tam 300 bin TL’ye kadar geri ödemesiz şekilde sunulan destekler için başvuru süreci başladı…

Finans 20.10.2021 - 03:30 20.10.2021 - 03:30 Göksel Sarı

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) her fırsatta desteklemeye devam eden KOSGEB yeni destek paketlerini de duyurdu. Özellikle yurt dışında faaliyet göstererek Türkiye’yi temsil edenlere KOSGEB hibeleri büyük avantaj sağlıyor. KOSGEB’ten 300 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek paketlerinden yararlanmak için başvuru süreci devam ediyor.

Yurt Dışına Yönelik KOBİ’lere 300 Bin TL Hibe

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), kendi işini kurmak veya büyütmek isteyenlere önemli destek vermeye devam ediyor. Yurt dışında faaliyet göstermeyi hedefleyen KOBİ’ler, 300 bin TL’ye kadar geri ödemesiz kredi desteğinden faydalanabiliyor. Yurt dışı pazara açılmak isteyen KOBİ’leri desteklemek amacıyla verilen bu finansmanlar, için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.

KOSGEB desteğinden bir kişi sadece bir defa yararlanabilir. İşletmenin başvuru tarihinden itibaren Yurt İçi Marka Tescil Belgesi’ne sahip olması önem taşıyor. KOBİ’nin proje bütçesinin son onaylı mali yıl net satış hasılatını aşması şarttır. Ayrıca proje başvurusunun en az 2 farklı gider grubundan oluşması bekleniyor. Bu destekten yararlanmak isteyen KOBİ’lerin, başvuru tarihi itibarıyla son onaylı mali bilanço esasına göre defter tutması gerekiyor.

KOSGEB Destek Oranları Ne Kadar?

Yurt içi ve yurt dışında işletmelerin en büyük destekçisi olan KOSGEB, 2022 yılında da hibe ve düşük faizli kredi kampanyalarıyla işletmeleri destekliyor. KOSGEB en az 8 en fazla 24 ay boyunca KOBİ’lere maddi destek sağlıyor. Bu desteklerden yararlanmak için bazı koşullar öne sürülüyor.

KOSGEB desteklerinde üst limit 300 bin TL olarak belirlendi. Bu kapsamda yazılım sektörüne 50 bin TL, tanıtım 100 bin TL, yurt dışı fuar ve seyahat 150 bin TL, test belgelendirme 100 bin TL, diğer hizmet alım giderleri 100 bin TL olarak açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@