KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? Şartları 2021

Finans 03.10.2021 - 12:30 03.10.2021 - 12:30 Göksel Sarı

KOSGEB kadın girişimci desteğinin alınması özellikle belirli sektörlerde iş kurmak isteyen kişilerce oldukça fazla imkanının sağlandığı bir uygulamadır. İmalat başta olmak üzere, toptan ya da perakende gibi alanlarda iş kurma faaliyeti gösterecek olan kişilere verilen bir destektir. 60 bin TL’den başlayan destek paketleri ile kadınların iş sektöründe daha başarılı olmaları amaçlanır. Başvurunu yapılması ve diğer süreçler ise şu şekilde gerçekleşir:

1)    Destek başvurusu yapan kişiler öncelikli olarak KOSGEB kapsamında değerlendirmeye alınır.

2)    Kurul tarafından başvurusu onaylanan kişilerin ilgili planlarının düzenlemeleri hakkında sorular sorulur

3)    Yapılacak olan belirli toplantılar için kişilere saat ve yer tayini telefon ya da mail aracılığı ile ulaştırılır.

4)    İş planlarının onaylanma süresi 90 gün içerisinde tamamlanması ve ilgili kurula aktarılması gerekir.

KOSGEB kadın girişimci desteği alınması ile ilgili ilk başvuru şartları bu şekildedir. Daha sonra ki süreç ise ilgili eğitimler ve evraklar kapsamında düzenlenir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci desteği şartları arasında kuruluşun destek paketleri ve gerekli yatırım kriterlerinin sağlanması yer alır. Burada makine başta olmak üzere iş planında yer alan yazılım ve ofis ekipmanlarının sağlanmasında gerekli maliyetlerin hesaplanması işlemleri için destekler kadınlara sunulur.

Şartlar arasında yer alan kriterler şunlardır:

1)    TC vatandaşı olmak,

2)    18 yaşını doldurmuş olmak,

3)    PKK, FETÖ, PYD vb. terör örgütleri ile ilişiğinin bulunmaması,

4)    KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak,

5)    KOSGEB iş planının onaylanması ile ilgili kriterler sağlandıktan sonra kişiler destekten yararlanabilir.

KOSGEB kapsamında desteklenen sektörlerin NACE kodlarının alınmasından sonra ilgili sitelerde açıklanma sürecinin başlatılması nedeni ile kişilerin güncel bilgileri sık sık takip etmesi gerekir.

KOSGEB Tarafından Kadınlara İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

KOSGEB tarafından kadınlara verilen iş kurma kredisini sağlayan belirli bankalar mevcuttur. Bu bankalar geri ödemeli krediler ile kadınlara iş kurmaları için destekleri sunar. KOSGEB tarafından anlaşmalı olarak yer alan bankalar şu şekilde sıralanır:

1)    Vakıf

2)    ING Bank

3)    İş Bankası

4)    Halk Bankası

5)    TEB

6)    Şekerbank

7)    Garanti Bankası

8)    Akbank

9)    Ziraat

Bu bankalar KOSGEB kadın girişimci desteği ile, kişilere belirli imkanlar sunar. Ancak geçmişte yer alan düzensiz ödemeleri bulunan kişiler, desteği alma sürecinde dikkat etmeleri de ayrıca önem taşır. Çünkü bu oranın artması, desteğin verilememesine neden olur.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci kredinin alınması, iş kurma ve iş hayatının düzenlenmesinde oldukça önemli bir destek türüdür. Kadın girişimcilerin bu krediyi alabilmeleri için belirli kriteleri sağlaması gerekir. Bu kriteler ise şu şekilde sıralanır:

Resmi siteye ait belirtilen formun doldurulması,

1)    T.C. vatandaşlık kimlik kartının olması,

2)    18 yaşını geçmek,

3)    Gelir belgesine sahip olmak,

4)    KOSGEB kadın girişimci eğitim desteği aldığını gösteren resmi belgeye sahip olmak istenen şartlar arasında yer alır.

KOSGEB Kadın Girişimci Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kadın girişimci eğitimi başvurusu için gerekli görülen sürecin tamamlanması şartı aranır. Bu şart için öncelikle kişilerin eğitim sürecine ait başvuruyu tamamlaması gerekir. Bu başvuru iki şekilde gerçekleştirilir. Bunlar şu şekilde sıralanır:

1)    E-Devlet üzerinden başvuru yapılması,

2)    Resmi KOSGEB sitesi üzerinden kişilerin yapmış oldukları başvuru olarak iki farklı şekilde kişiler başvuru sürecini tamamlar.

KOSGEB kadın girişimci desteği imkanın sağlanması için ilk aşama da yer alan bu başvuru şartının tamamlanması kendi işini kurmak isteyen kişilerin gerekli görülen bir kriterdir. Resmi sitenin güncel olarak takip edilmesi, başvurunun oluşturulması için oldukça önemlidir.