Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bir anda hız kazanarak yükseliş oranını artıran konut fiyatları karşısında çaresiz kalan vatandaşlar, ev fiyatlarında düşüş beklentisi içindeydi. Ev fiyatlarında yaşanan büyük ölçekli artışlar TOKİ sosyal konut projesinin açıklanışına kadar hız kesmeksizin devam ederken son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olan açıklama ile 250 bin hanein düşük fiyattan satışa sunulacağı öğrenildi.

Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart Garanti Bankası duyurdu müşterilerine 1000 TL verecek! Son gün 31 Mart

Başvuru sürecinin başlamış olduğu TOKİ 250 bin sosyal konut projesi kapsamında vatandaşlar uygun fiyatlar ile vadeli ödeme seçenekleri kapsamında kolay bir şekilde ev sahibi olabilecekler. Öte yandan çok sayıda vatandaşı ilgilendiren bu kampanyanın karşısında müteahhitler, emlakçılar ve inşaat firamaları da ellerindeki evleri uygun fiyatlardan satışa çıkardılar.

Konut fiyatlarında yaşanan bu düşüşün hız kesmeden devam etmesini bekleyen vatandaşlar için gelen yeni bir bilgi ise üzücü oldu.

Son aylarda inşaat ve yapı malzemelerine gelen zamlar sonrasında çok sayıda müteahhit meslekten uzaklaştı. Sektör değiştiren müteahhitlerin pek çoğu hammadde ile inşaat ve yapı malzemelerinin fiyatlarından şikayetçi oldu. Gelen zamların ardı arkası kesilmezken pek çok inşaat malzemesinde de büyük zamma gidildi.

Son olarak sektörel kaynaklardan gelen bazı bilgilere göre inşaat demirinde fiyat artışı yaşanılacağı öğrenildi. Kaynaklarımız tarafından paylaşılan bilgilere göre ise inşaat demirinde fiyat artışı yaşanacağı öğrenildi.

Yakın zaman içerisinde inşaat demirine peş peşe gelen zamlar dikkat çekerken son olarak bir zam daha geleceği öğrenildi. Birim fiyatta yapılacak olan bu yeni zammın ardından çok sayıda müteahhitin projelerinde zam yapması öngörülüyor.

Demir, çelik ve inşaat sektöründe hizmet veren yetkili tarafından aldığımız bilgi kapsamında inşaat demirinin birim fiyatında yüzde 5 oranında bir artış olması beklendiği dile getirildi. Bu artışı bekleyen inşaat firmalarının ise şimdiden ellerinde demir stokları yapmaya başladığı belirtildi.