Konut Alacaklara Müjde! Konut Kredisi Faiz İndirimiyle 200 Bin TL Cepte!

Yeni bir ev sahibi olmak isteyenlere müjdeli haber kamu bankalarından geldi. Kamu bankalarının ortak açıklaması sonucu konut kredisi faiz oranlarında indirim yapıldı…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Kira ödemek yerine konut kredisi taksitleri ödeyerek hayallerindeki eve sahip olmak isteyenler için yeni bir gelişme yaşandı. Bir süredir konut kredisi faiz oranlarında indirime gidilmesi yönünde söylentiler dolaşırken, bugün kamu bankalarından ortak bir açıklama geldi. Türkiye’nin en çok müşteriye sahip kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan açıklamada ev sahibi olmak isteyenlere müjdeli haberler verildi. 

Kamu Bankalarından Ortak Faiz Açıklaması

26 Ekim 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak şekilde 3 büyük kamu bankasında konut kredisi faiz oranları güncellendi. Kamu bankaları, 1 milyon TL’ye kadar olan konut kredilerinde yüzde 1.29 faiz oranı uygulayacaklarını açıkladı. Bununla birlikte vatandaşlar hayallerindeki evi satın alırken konut kredisi için daha az faiz ödeyecek. Konut kredisinde 500 bin, 750 bin veya 1 milyon TL tutarında limitler kullanıldığında bu kazanç kredi çekenin cebine nasıl yansıyacak?

Önceki dönemde kamu bankaları konut kredisi kampanyalarında yüzde 1.58 oranında faiz işletiyordu. Bu kampanyalara başvuran ve 500 bin TL tutarında konut kredisi çeken vatandaş ayda 9 bin 320 TL’lik taksitler ödemek durumundaydı. Faiz oranı yüzde 1.50 olarak belirlendiği zaman bu sefer konut kredisinin geri ödemesinde taksitler 9 bin liraya geriliyor.

Para Vatandaşın Cebinde Kalacak

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından açıklanan konut kredilerinde yeni faiz oranı yüzde 1.29 olarak açıklandı. Buna göre 500 bin TL ve 120 ay vadeli konut kredisi çeken vatandaş aylık 8 bin 214 lira taksit ödeyerek borcu kapatacak. Toplam borcu 985 bin 746 lira olan geri ödeme sürecinde vatandaşın 123 bin lirası düşük faiz oranı sayesinde cebinde kalmış olacak. Eğer 750 bin TL’lik konut kredisi kullanılırsa, bu durumda vatandaşın cebinde kalan tutar 200 bin TL’yi de geçecek. Konut kredisi faiz oranlarında indirimler yapılması ev sahibi olmak isteyenleri sevindirdi.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN