BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı BİM'de indirim fırtınası başladı! 21 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Milyonlarca kişiye çok kritik bir son dakika uyarısı yapıldı. Çalışan kişilerin hesaplarından otomatik olarak kesilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedeni ile pek çok kişi haberdar olmadan aslında para biriktirmiş! İlk çıkarıldığı dönemde zorunlu olan daha sonra ise isteğe bağlı olarak yapılan BES ödemelerinde bazı işyerlerinin otomatik uygulamaları nedeniyle bazı kişilerin bilgileri dışında sisteme üye yapıldıkları ortaya çıktı. 

Sisteme bilgisi dışında dahil olan kişiler maaşlarından kesilen tutarı mesai hesaplamaları gibi farklı nedenlerle fark edemezken söz konusu tutarların e Devlet üzerinden kontrol edilebileceği uyarısı geldi. Peki, BES parası nereden kontrol edilir, adıma birikmiş param, para var mı, BES parası nasıl çekilir?

ADIMA BİRİKMİŞ PARA SORGULAMA! BES PARASI! BES PARASI E DEVLET SORGULAMASI NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Bireysel Emeklilik Sistemi BES ile çalışanların SGK güvencelerine ek olarak ikinci bir güvenlik şemsiyesi altına alınması ve emeklilik dönemlerinde daha rahat etmeleri amaçlanırken sistem ile çifte emeklilik gerçekleştirilmesi amaçlanmıştı. Ancak ekonomik olarak son derece zorlu bir döneme gelen uygulama çalışanların tepkisini çekmiş, pek çok kişi maaşından otomatik olarak kesinti yapılmasını onaylamamıştı. 

bes sorgulama

Bu nedenle BES uygulaması zorunlu olmaktan çıkartılmış ve isteğe bağlı hale getirilmişti. Süreçte BES sistemine kayıtlı olan kişilerin hesaplarında biriken paralarda bu kişilerin sistemden çıkmak istemeleri halinde iade edilmeye başlanmıştı. Sistemde biriken paraların sorgulanması işlemi e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. bes sorgu ekranı

Sistemde kayıtlı olan kişiler adlarına bir ödeme ya da kesinti olup olmadığını "Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama" ekranı üzerinden yapabilecek. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme girdikten sonra arama bölümüne bireysel emeklilik yazarak ilgili sayfaya ulaşabilir ve adınıza bir kesinti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kesinti yapılan kişiler ise BES para iadesi başvurusu için belirlenen süreler içerisinde başvuru yapmakla yükümlü tutuluyor. Adına para yatırılan kişiler ise iadelerini işlemlerini tamamlayarak PTT şubeleri üzerinden alabiliyor. 

e devlet takasbank

Arama bölümüne Takasbank yazarak ya da SGK şahıs ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden de rapor parası, emzirme yardımı, doğum parası ya da yol yardımı ödemeleri gibi hesabınıza yapılmış yardım tutarı olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.