Soğuk kış günleri artık pek çok il için gelmeye başladı. Pek çok ilde düşüşe geçen hava sıcaklığı sonrasında evlerde yapılan masraf da artış göstermeye başladı.

Kombili evlerde doğalgaz, sobalı evlerde ise kömür yakma dönemi artık başladı. 

0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak! 0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak!

Çok sayıda hanenin ihtiyaçları bu doğrultuda artış gösterirken vatandaşlara verilen destek tutarlarında da büyük ölçekli artışlara gidildi. Yapılan artış sonrası doğalgaz desteği tam 2 bin 500 TL tutarına kadar yükseldi.

Fiyatlarda 6yaşanan artış sonrasında hanelerin de ihtiyaçlarının artması ile birlikte vatandaşlara sunulan destekler ile ilgili gelişmeler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

''Biz sosyal destekleri sadece yoksullara değil hak ve ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza verildiği anlayışla sistemi sürekli geliştiriyoruz. Bu kapsamda doğalgaz tüketim desteğidir. Şubat ayından itibaren başvuruları alınmaya başlayan bu desteğin ilk ödemelerini 311 bin haneye yapmıştık.

Yeni başvuru döneminde ev sahipliği yanında kiracıları da doğalgaz desteğine aldık. Hane bayşı 900 lira ile 2 bin 500 lira olacak şekilde arttırdık.

Kronik hastası, yaşam destek cihazı bulunan hanelere yüzde 5 ilave edilecektir. 3 milyar liralık doğalgaz desteği vererek vatandaşlarımızı karda, kışta sıcak bir yuvaya kavuşturmakta kararlıyız.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrasında pek çok vatandaş doğalgaz yardım ödemeleri için başvuru ekranının ne zaman açılacağını sıkı bir şekilde araştırmaya başladı.

Doğalgaz destek ödemeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında başladı. Hak sahibi olmak isteyen kişilerin e- Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardıma başvuru yapmaları gerekiyor. Hak sahibi olan vatandaşlar PTT şubelerine doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabiliyor.