KOBİ'lere Müjde! İstihdam Odaklı Geri Ödemesiz Yeni Kredi Paketi Geliyor

Pandemi döneminde zor günler yaşayan KOBİ'lerin yüzünü güldürecek haber geldi. KOBİ'lere özel istihdam odaklı yeni kredi paketi yolda!

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

KOBİ’lerin ekonomik sıkıntılarını çözebilmek için yeni bir kredi paketi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yeni gelmesi planlanan kredi paketinin özelikle istihdamı desteklemek üzere planlandığı belirlendi. Toplam verilecek kredi tutarının ise ortalama olarak 23 milyar lira tutarında olması bekleniyor.

KOBİ’LERLE BİRLİKTE İSTİHDAM DA DESTEKLENECEK!

KOBİ'lere Müjde! İstihdam Odaklı Geri Ödemesiz Yeni Kredi Paketi Geliyor2-1

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir istihdam odaklı kredi projesi hazırlandı. KOBİ’lerin bu süreç içerisinde maddi yönden de desteklenmesi için bakanlık tarafından hazırlanan rapora göre şirketlere ve KOBİ’lere 23 milyar liralık paket hazırlanıyor.

Ekonomik Reform Programı kapsamında verilecek desteklerin hız kazandırılması bekleniyor. Özellikle mikro ve küçük işletmelerin de imalata dayalı ithal edilen ürünlerin, yerli ürünlerle birlikte yatırım teşviki belgesi bulunan şirketler için hedef alındığı belirlendi. Aynı zamanda kredi desteğinin hedefinde yerli malı belgesi olan şirketlerin ve soğuk hava üniteleri ile araç üzeri iklimlendirme kasa yatırımı yapan şirketlerin yer alması dikkat çekti.

100 BİN LİRAYA KADAR KREDİ VERİLECEK!

İthal ikamesi destek paketi ile birlikte hazırlanan raporun detaylarına göre 5. Ve 6. Bölgelerde ithal ikamesi ve ihracat öncelikli yatırımlar için kredi desteğinin artırılarak devam edeceği öğrenildi.

KOBİ’ler için kullandırılacak krediler için belirli bir süre geri ödemesiz süre de bulunuyor. bu süreler en az 6 ay olmakla birlikte 24 aya kadar geri ödemesiz bir şekilde çıkacak. Kredilerin toplam ödeme vadeleri ise 120 ay olacak.

Kredilerde aynı zamanda istihdama odaklanıldı. Bunun için 10 milyar TL KGF kefalet limiti konuldu. Mikro ve küçük işletmeler gerçekleştirmiş oldukları her bir ilave istihdam için kredi alabilecekler. Kredi limiti ise 100 bin liraya kadar çıkacak. Paketin detaylarında başka kolaylıklar ve teşvikler de bulunacak. KGF kefaleti ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından faiz ve kar payı desteğinin verilmesi bekleniyor.

Şirketler salgın döneminde biraz daha desteklemek istendiği için 6 ay geri ödemesiz olmakla birlikte toplam 24 ay vadeli 500 bin lira limitli kredi alabilecekler.

HABERİ PAYLAŞ: