KOBİ’lere 750 Bin Lira Destek! Ödemeler Yarın Başlıyor! KOBİ’ler Faydalanabiliyor!

KOBİ’lere sevindirici haber sanayi ve teknoloji bakanından geldi! Destekler yarın başlıyor.

Ekonomi 06.10.2021 - 11:19 06.10.2021 - 11:19 Göksel Sarı

Devlet yardım ve desteklerine devam ederken KOBİ’leri yakından ilgilendiren bir destek açıklaması da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi. KOBİ’lerin sıkıntılarına çare olacak 750 bin lira destek ödemelerinin yapılacağını duyuran bakan, ödemelerin yarından itibaren hesaplara aktarılacağını belirtti.

750 Bin Liraya Kadar Destek

Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada “Yarın itibari ile KOSGEB ile sebze ve meyve zayiatını azaltacak soğuk zincir finansal destek programını başlatıyoruz” ifadelerini kullandı. Program kapsamında KOBİ’lerin kiralama yöntemi ile sahip olacakları yerli malı, yeni frigorifik kasa ve soğuk hava odda üniteleri için 750 bin liraya kadar destek sağlanacak. Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri için geçerli destekleme ile vatandaşların lojistikte yaşanan sıkıntılar ile karşı karşıya gelmemesi hedefleniyor.

Tarım sektörünün üzerinde covid 19 salgın dönemi nedeni ile ağır bir yük oluşması üzerine, vatandaşlarda da bu dönem içerisinde stok yapma eğilimş görüldüğünü belirten bakan, “ Tüketim tarafında yaşanann bu genişlemenin aksine, üretim tarafında mecburi kısıtlamalar ile beraber bazı daralmalar görüldü. Bu durum üretim tarafı için bazı tedbirlerin zamanında alınmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı” ifadelerini kullandı.

Fiyatları Düşürmek Amaçlanıyor

Vatandaşların adha kaliteli ürünlere daha hızlı ve daha güvenli şekilde ulaşmasını istediklerini belirten Varank, bu kapsamda KOBİ’lere yapılan destekler ile lojistik ve stok konusunda yaşanan zayiatların öüne geçerek israf durumlarını ortadan kaldırdıklarını söyledi. Bu şekilde yapılan desteklemeler ile kaliteli ürünün daha uzun süre muhafaza edilmesi nedeni ile gıda fiyatlarınının da zaman içerisinde aşağıya çekilmesi amaçlanıyor.

Yüzde 10 Hibe

Son günlerde üreticinin kazanamadığı fakat aracıların haddinden fazla kazanması sonucu artan gıda fiyatları ile mücadele kapsamında, işletmelere ve üreticilere desteklemelerin artacağını söyleyen bakan, bu destekler kapsamında 750 bin liralık soğuk hava zinciri destek programında olduğunu söyledi. İşletmeler 1 adet soğuk hava ünitesine sahip olmaları halinde oluşacak maliyetin yüzde 10’luk kısmını KOSGEB geri ödemesiz karşılayacak.