KOBİ'lere 23 Milyar TL Kredi Paketi! Onay Alanlara 100 Bin TL!

KOBİ'leri heyecanlandıran destek paketi açıklandı. Yeni kredi paketi ile KOBİ'ler işlerini büyütecek.

Kredi 30.09.2021 - 15:00 30.09.2021 - 15:00 Serhat Karaman

Küçük ve orta ölcekli isletmeler istihdam sağlamak amacı ile hazırlanan kredi paketi ile 5 ve 6. bölgelerde imalat sanayine yönelik yatırım kredi destekleri verilecek. Kredilerin en büyük özelliğinin devlet destekli olması ile ucuza maliyet imkanının sağlanması olacak. Bu kapsamda istihdam odaklı ve ağırlıklı olarak küçük ve orta boy işletmelere 23 milyar lira tutarında kefalet hacmi oluşturacak yeni kredi paketi hazırlandı.

23 Milyar TL Kredi Paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ekonomiyi pandemi sonrasında canlandırma ve işgücü oranını arttırma odaklı hazırladığı 23 milyar liralık pakete ikinci çeyrek Kamu Maliyesi Raporunda yer verildi. Rapordan edinilen bilgiye göre Ekonomik Reform Programı kapsamındaki eylemlerin hayata geçirilmesinde bu kredi paketi nin kullanılacağı bildirildi. Bu programın ana hedef kitlesi olarak ise sanayi bölgelerinde imalat yapan çeşitli sektörler ve o sektörlerin mikro, küçük, orta ölçekli işletmeleri olacak.

Uzun Vadeli Yatırımı da Kapsamakta

Buna göre çalışma ekonomisine ilave katkıda bulunacak olan mikro ve küçük işletmeler ile imalata dayalı ithal edilen ürünleri yerli ve milli imkanlarla üretme imkanı olan, yatırım teşvik belgesine önceden hak kazanmış şirketler ve yerli malı belgesi olan soğuk hava üniteleri ve araç üstü klima iklimlendirme kasa yatırımı yapan şirketler 23 milyar liralık kredinin ana hedef kitlesi olacak. Raporda yer alan bir başka bilgiye göre ise, 23 milyar lira olan toplam kredi miktarının hazine destekli 10 milyar Kredi Garanti Fonu kapsamında uzun vadeli yatırımları desteklemek için kullanılacak.

100 Bin TL Kredi

Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortak hazırladığı krediler ile yerli üretim yapan ve ithal edilen ürünlerin yerli ve milli imkanlar ile yeniden üretilmesi konusunda atılımlar yapılması bekleniyor. Bu nedenle bu kadar büyük miktardaki kredilerin kısıtlı sayıdaki KOBİ’lere verildiğini yorumlayan ekonomi uzmanları, bu durumun devletten teşvik ve kredi almak isteyen işletmeler için bir kolaylık sağlayacağını belirtiyor. Kredi kullanmak isteyen işletmelere 100 Bin TL’den başlayan miktarlar dağıtılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@