Resmi Gazete'de yayımlandı! Bakanlık farklı kadrolarda kadın erkek 500 kamu personel alım ilanı yayınladı! Resmi Gazete'de yayımlandı! Bakanlık farklı kadrolarda kadın erkek 500 kamu personel alım ilanı yayınladı!

KKTC Milletvekili Doğuş Derya tarafından mecliste yapılan konuşmasında kullanmış olduğu ifadeler büyük yankı uyandırırken ülke gündemine girdi. Derya'nın açıklamasında doğrudan Türkiye'yi hedef alan ifadeler kullanması büyük yankı uyandırırken AK Parti tarafından da KKTC milletvekili hakkında açıklama yapılması gerilimi arttırdı. 

Derya mecliste yaptığı konuşmasında "Senin ülkene ne oluyor ona bakacaksın. Biz bu ülkede silahlanmaya karşı, her türlü militarist harekete karşı, siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümü savunmaya devam edeceğiz. İsteyen istediği yerde hamasetini yapsın. KKTC'yi tanıyın demiş sayın Erdoğan. Önce kendileri tanısınlar lütfen. Bu ülkede ayrı bir devlet olduğunu, bu ülkenin kurumları olduğunu, bu ülkenin parlamentosu olduğunu lütfen kendileri tanısınlar önce" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmişti. 

DOĞUŞ DERYA KİMDİR, NERELİ?

Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili olan Doğuş Derya 1978 Lefkoşa doğumludur. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 1999 mezunu olan Derya Üniversite Temsilciler Konseyi'nin (1986-1999) ilk ve tek kadın başkanıdır. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans yapan Derya doktorasını ise Kıbrıs Üniversitesi'nde yapmıştır. 

2007-2008 yıllarında KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması'nı kurmak için uğraşan ve ardından akademik kariyerine devam eden Derya 2013 yılında yapılan seçimlerde milletvekili seçilerek meclise girmiştir. Halen mecliste Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili olarak görev yapmaktadır. 2014 senesinde yaptığı meclis konuşmasında Kıbrıslı kadınlar gibi Rum kadınların da tecavüze uğradıklarını belirterek savaş karşıtı yaptığı konuşması ile o dönemde de gündem olmuştu.