Devletin destek yardımları her geçen gün artarken sosyal yardım paketlerinde hem yardım yapılan program sayısı hem de bu yardımların miktarları arttırılmıştı. Süreçte pek çok kişiye yeni sosyal yardım müjdesi gelirken bu yardımlardan en çok başvuru yapılanların başında doğalgaz ve kömür yardımı ilk sırada yer aldı. 

İslam Memiş altın ve dolar için dikkat çeken uyarıda bulundu! Yaz ayında getirisi çok olacak İslam Memiş altın ve dolar için dikkat çeken uyarıda bulundu! Yaz ayında getirisi çok olacak

Özellikle de Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın etkisi ile tüm dünyada büyük bir dalgalanmaya neden olan enerji krizi ile elektrik ve doğalgaz faturalarına rekor zam gelmişti. Yaklaşan kış öncesinde yaşanan yükseliş dar gelirli vatandaşların fatura endişesi yaşamasına neden olmuştu. 

DOĞALGAZ YARDIMI NEDİR, DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Devletin ödemiş olduğu yardımlardan biri de doğalgaz yardımıdır. Doğalgaz yardımı almak için başvuru yapmak isteyen kişilere 2 seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki ve en kolayı e Devlet doğalgaz yardımı başvuru ekranı üzerinden isteyen kişiler internet üzerinden başvuru yapabiliyor. Başvuru yapmak isteyen kişiler buna ek olarak resmi ikametgahınızın bulunduğu(Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı güncel ikametgahınızın bulunduğu) İl/İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvuru yapabilmektedir. 

doğalgaz yardımı başvurusu

Başvuru yapmak isteyen kişilerin adresinin yurt dışında olması, 18 yaşından küçük olması, Türk vatandaşı olmaması gibi durumlarda başvurusu kabul edilmeyeceği gibi yardım başvuruları da onaylanmıyor. Yine adres gizliliği kararı olan kişiler ile son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından onay verilmiyor. 

kömür yardımı

DEVLETİN YAKACAK YARDIMLARI: KÖMÜR YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN NASIL YAPILIR?

Devlet tarafından yapılan yardımlardan biri de kömür yardımı olup 3294 sayılı Kanun kapsamında verilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelerin yanı sıra aynı zamanda sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilerde başvuru yapılabilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığınca her sene miktar illere göre belirlenmekte olup başvuru il ve ilçelerde yer alan Kaymakamlık binasında yer alan sosyal yardımlaşma dernekleri ve vakıflar tarafından kabul edilmektedir. Yine ihtiyaç sahiplerine belediyelerde parasal yardım yapmaktadır.