Kiracıları ve Ev Sahiplerini İlgilendiriyor! Ev Kiralarına Yapılacak Zam Açıklandı

Ev sahiplerini ve kiracıları yakından ilgilendiren haber geldi. Ekim ayı kira zam oranları açıklandı. Bu oranların üzerine çıkanlara yaptırımlar gelecek!

Ekonomi 05.10.2021 - 14:45 05.10.2021 - 14:45 Elif İşçi

Kiracıları ve ev sahiplerini uzun zamandır meraklandıran açıklama sonunda yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından uzun zamandır Ekim ayı rakamlarına dair kira zam oranlarının belli olması bekleniyordu. Uzun zamandır beklenen rakamlar sonunda açıklandı.

Kirasının yılı gelenler, yeni kira sözleşmesi yapacak olan vatandaşlar, belirlenen yeni zam oranına göre harekete geçebilecekler. Uzun zamandır beklenen kira zam oranı sonunda açıklandı.

EKİM AYI KİRA ZAMMI YÜZDE 16,42 OLARAK AÇIKLANDI

Kiracıları ve Ev Sahiplerini İlgilendiriyor! Ev Kiralarına Yapılacak Zam Açıklandı2

Kirada oturan milyonlarca vatandaş en çok zam oranları ile ilgilenmeye devam ediyorlar. Eylül ayına dair enflasyon rakamlarının açıklanmasının hemen ardından bu rakamlar Ekim ayı kira zam oranlarına da yansıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında aylık bazda tüketici fiyatları yüzde 1.25 oranında yükseldi. Buna karşılık kira zam oranları da yükseldi. Kira zam fiyatları yüzde 16,42 olarak belirlendi.

Dün kira zam oranları hakkında beklenen açıklama geldi. 12 aylık ortalama TÜFE rakamlarına göre kira artış zam miktarı yüzde 16,42 olarak açıklandı. Ekim ayında kontratını yenileyecek vatandaşlar ya da bu süreçte yeni kira sözleşmesi yapacak olan vatandaşlar bu rakamların üzerine çıkmayacak.

Kira artış miktarının üzerine çıkılması halinde ise gerekli yaptırımlar uygulanabilecek. Yeni rakamlar ev sahiplerini olduğu kadar kiracıları da yakından ilgilendiriyor.