Kiracılara Müjde! Devlet Kiracılara 1500 TL Destek Ödemesi Yapacak! Başvuru Desteği Alabiliyor!

Devletten bir yardım da kiracılara geldi. İhtiyaç sahibi kiracılara 1500 TL Destek!

Ekonomi 08.10.2021 - 09:58 08.10.2021 - 09:58 Göksel Sarı

Devletten sosyal hayatta yaşanan maddi sıkıntılar destekler devam ediyor. Daha önce eğitimi sağlık ulaşım gibi pek çok gider için ihtiyacı olan aile ve vatandaşlara yardım elini uzatan devlet kiracıları da unutmadı. Kira artışlarından etkilenen vatandaşlara ödemeler ile maddi destekler dağıtılacak.

Devletten Kira Yardımı Müjdesi Geldi

Ülkenin hemen hemen her yerinde yaşanan kira artışları ile beraber dar gelir grubunda olupta kirada oturan vatandaşlar kiralarını ödemekte sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu durumu fark eden devlet yapılacak kira yardımlar ile dar gelir grubundaki vatandaşlara yardımcı olacak. Pandemi koşullarının etkisi ve ardından açılan okullar ile beraber ev sahiplerinin fahiş fiyatlarda fiyat artış istekleri ile beraber kira giderleri aile bütçelerine sarsmaya başlamış durumda.

Yapılacak Yardımlar 1500 Liraya Kadar Çıkıyor

Fahiş kira fiyat artışları nedeni ile özellikle İstanbul başta olmak üzere, birçok büyükşehirde kira enflasyonu yaşanmaya başlandı. Kirasını ödemekte zorlanan vatandaşlar ise başvuru yaptıkları takdirde devletten 1500 TL’ye kadar kira yardımı alabilecek. Uygun şartları taşıyan kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğünden 1037 liraya kadar kira yardımı alabilir iken, kentsel dönüşüm kapsamında evini yenileyen veya yıkılarak yeniden inşasını bekleyen vatandaşlar ise 1500 liraya kadar kira yardımından faydalanıyor.

Kira Yardımı İçin Kaymakamlık Başvuruları Değerlendiriyor

Oturduğu konutta kira ödemekte zorluk çeken, kentsel dönüşüm nedeni ile taşınmak zorunda kalan yada başka bir eve kiracı olarak çıkmak  zorunda kalan vatandaşlar, son günlerdeki kira artışlarında dert yanmaya başladı. Kira fiyatlarının bu kadar yükselmesi ile sıkıntı yaşamaya başlayan vatandaşlara yardım eli devletten geldi.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan veya hane halkının yüzde 40 ve üzeri engelli birey olan aileler VGM’den 1037 lira kira yardımı alabilmektedir. Kaymakamlıklara yapılan başvurular sonucu ise belirlenen şartlardaki ailelere Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı aracılığı ile kira yardımı yapılmakta. Ailelerin kaymakamlıklara başvurmaları yeterli olmakta. Değerlendirilen başvurular onaylanarak kira yardımı için uygun şartlar aranacak.