Kiracılar Dikkat! Fahiş Kira Zammına Son! Ev Sahiplerinin Dikkatine! Orta Yol Bulundu!

Kiracılar ve ev sahiplerini karşı karşıya getiren kira fiyatlarında son gelişme. Kira zammı ne kadar olmalı?

Finans 03.10.2021 - 07:00 03.10.2021 - 07:00 Göksel Sarı

Ülkemizde ev sahibi olma oranı yüzde 50’ler civarında iken geriye kalan yüzde 50 lik kısım kiracı olarak yaşıyor. Ev sahibi olmanın ekonomik şartlar ve ev fiyatlarının fırlaması ile hayli zorlaştığı şu günlerde, bankalara yüklü miktarlarda borçlanarak ev almaktansa kira ödemeyi tercih edenler için kiralık ev bulmakta bir hayli zorlaştı.

Kiracıların Yasal Haklarını Bilmesi Şart

Ev fiyatlarının artması ile kira fiyatları da bu durumdan etkilenerek piyasaların normal seviyelerinin üzerine çıkmış durumda. Bu durumda halen kira sözleşmesi devam eden kiracılar da tedirgin . Ev sahiplerinin sözleşme bitim tarihinden itibaren ya evden çıkmalarını yada olağanüstü zamları kabul etmelerini bekledikler kiracılar çaresi yasal haklarını araştırmakta buldu.

Elbetteki her ev sahibi fahiş fiyat artışı yapmak istememekte fakat bazı durumlarda evlerin fiyatları piyasa altın da kaldığı için kiracılar ile fiyat konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Son zamanlarda yüzde 300 e varan kira artışları ile sıkıntılı günler yaşayan kiracıların yasal haklarını iyi bilmesi gerekmekte.

12 Aylık ÜFE Ortalaması

Yasalara göre, kira artışının her ay için belirlenen ÜFE ortalaması kadar olması gerekmekte. Örneğin Eylül 2021 kira zammı oranında 12 aylık ÜFE ortalamasına göre yüzde 15.78’i geçmemesi gerekiyor. Bu kapsamda Eylül ayında lira sözleşmesi biten kiracıların kiralarına en fazla bu oranda zamn yapılabildi. Ev sahipleri bu oranın üzerinde bir kira zammı talep edemez. Bazı istisnai durumlarda ise mahkemeler devreye girmekte.

Ev Sahiplerinin Hakları

Kira sözleşmesi 5 yılı geçmiş ve yapılan zam oranlarına rağmen kira bedeli çok aşağıda kalmış ise ev sahibi kira tespit davası açabiliyor. Bu durumda mahkeme kiracıyı da mağdur etmeyecek şekilde bir zam oranı belirlemekte. 10 yıllık kiracısı olan bir ev sahibi ise 3 ay önceden ihtarname göndererek kiracısını çıkartma hakkına sahip. Kiracılar sorumluluklarını yerine getirdiği sürece bu tahliye kararı da ev sahipleri için kolay olmamakta.