Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kimlik kartlarını yenilemek isteyenler belgelerini yanlarında eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdır.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Kimlik kartlarını yenilemek isteyenler belgelerini yanlarında eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdır.

Kimlik yenileme için gerekli belge eksik olunması durumunda başvuru geçersiz sayılır.

Kimlik Yenileme İçin İstenen Belgeler Neler?

Kimlik yenilemek isteyenlerden istenen evraklar şöyledir:

·Nüfus cüzdanı,

·Resim.

İstenen resimler biometrik özelikte olmalıdır. Bununla birlikte son 6 aya ait güncel resim olması daha iyi olur. Ayrıca kimliği olmayanlar sürücü belgesi ya da pasaport ile de işlemlerini yapabilir.

Kimlik Yenileme Ücretli Mi?

Kimlik yenilemek isteyenler yenileme işlemi için 30 TL öder. Fakat kimliğini kaybedenler yeni kimlik başvurusu yaptığı zaman toplamda 60 TL ödeme yapar. Kimlik değişim işlemleri için alınan ücretler başvuru sırasında ödenir. Ödeme yapmayanlar herhangi bir şekilde yenileme talebinde bulunamaz.

Kimlik Yenileme Zamanı Nedir?

Kimlik yenilemek isteyenler işlemlerini 2023 yılına kadar yapabilir. Bu tarihten itibaren artık yeni kimlikler geçerli olacaktır. Yeni kimliğe sahip olmayanlar işlemlerini hiçbir koşulda yapamaz. Kimlik yenilenmesi ile bankacılık işlemleri de şubeye gitmeden yapılabilir. Birçok kurum ya da banka yeni kimliğe sahip olanlara ayrıcalıklı işlemler sunar. Bundan dolayı en erken tarihte yenilenmesi vatandaşların işlerini kolaylaştırır.

Kimlik Nerede Yenilenir?

Kimlik yenileme işlemleri nüfus müdürlüklerinde yapılabilir. Pandemi nedeni ile randevu almadan gidilememektedir. Randevu talebi oluşturmak için ALO 199 numaralı hat aranabilir. Her vakit iletişim kurulabilen hat ile dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz. Nüfus müdürlüklerine gidildiğinde kimlik yenileme işlemi yapılır. Nüfus müdürlüklerin mesai saatleri sabah 08:30 ile akşam 17:00 arasındadır. Mesai saatleri dışında işlem yapılamaz. Bunun yanı sıra hafta sonu ve resmi tatillerde de kimlik yenileme işlemi yapılamaz.

Kimlik Yenileme Süreci Nasıl İlerler?

Kimliklerini yenilemek isteyenler ilk önce randevu alır. Randevu oluşturulduktan sonra istenilen belgeler ile nüfus müdürlüklerine gidilir. Ardından yetkili tarafından başvuru yapılır. Kimlik başvurusu tamamlandığında belirtilen adrese bir hafta içinde gönderim sağlanmalıdır. Kimliklerin doğru adrese ulaşabilmesi için doğru ve güncel adres verilmelidir. Yenileme sürecinde aksaklık yaşanmaması için her bir adımda istenen bilgi ve belgelerde eksikliklerin olmaması gerekir.

Kimlik Yenileme Neden Yapılır?

Kimlik yenileme işlemlerinin yapılma durumları şunlardır:

·Kimliğin kaybolması durumunda yeni kimliğe ihtiyaç duyulur. Burada vatandaşların dikkat etmesi gereken nokta, kimliğin kaybolmasının ardından kayıp olduğunun  bildirilmesi gerekir. Aksi takdirde kimlik ile sahte işlemler yapılabilir. Vatandaşlar güvenlik açısından dikkatli olmalıdır.

·Yeni kimliğin çıkması eski kimliğin yenilenmesini gerektirir. 2023 yılına kadar verine sürede kimlik yenileme işlemlerinde erken tarihte de randevu alınabilir.

·Boşanma durumunda kimliklerin yenilenmesi gerekir. Hem medeni durum hem de soy isim değiştiği için kimliklerin de yeniden alınması gerekir. Kimlik yenileme işlemlerinde yeni bilgiler işlenir.

Kimlik yenilenirken resimlerin de değiştirilmesi gerekir. Resimler son 6 ayda çekilmelidir ve güncelliğini korumalıdır. Yeni kimlikler yurt dışında da geçerli olduğu için giriş çıkışlarda eski kimlik ile sorun yaşanabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyenler yeni kimlik başvurusunda bulunabilir. Özellikle çift vatandaşların kimliklerinin değişiminin ardından ülke dışına çıkışları çok daha kolaylaşmıştır.

Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Kimliklerin yenilenmesi için randevular 199 numaralı hat aranarak alınmalıdır. Günün her saatinde arama yapılabilecek numara ile herkes istediği zaman randevu talebini oluşturabilir. Randevular sıra ile alınmaktadır ve her sırası gelen kimliğini yenileyebilir. Pandeminin sorun olmasından dolayı randevulara daha az sayıda alım yapılmalıdır. Randevu saati gelenlerin nüfus müdürlüklerine giderek işlemlerini tamamlaması gerekir. Nüfus müdürlüğü randevulara göre vatandaşları alır ve işlemleri tamamlar.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN