KDV İndirimi Sona Erdi! Zam Yağmuru Başlayacak! Yüzde 7 İle 10 Arası Zam Geliyor!

Bu ayın başından itibaren birçok sektörde ve meslek dalında KDV indirimi sona erdi. Bu durum fiyatları da etkileyecek.

Finans 04.10.2021 - 13:19 04.10.2021 - 13:19 Göksel Sarı

Henüz ilk günlerini yaşadığımız Ekim ayı itibari ile önemli sayıdaki sektör ve meslek grubunda da uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) indirimleri de sona erdi. Halkın kullandığı bir çok mal ve aldığı bir çok hizmet için zamlar şimdi kapıda görünüyor.

Birçok Sektör Etkilenecek

Pandemi sürecinde fiyat artışlarını önleyebilmek için yapılan KDV indirimi bu ayın başı itibari ile sona erdi. Pandeminin ekonomik sıkıntılarının hala hissedildiği şu günlerde iş dünyasının talebi KDV indirimlerinin devam etmesi yönündeydi. Fakat bu talep karşılanmayarak uygulanan indirimin sonlandırıldığı açıklandı. Bu duruma göre lokanta, berber, kuaför, kahvehane, tamirhane, kuru temizleme dahil olmak üzere onlarca sektörde fiyat artışları beklenmekte.

Zamlar Kapıda

İndirimin kaldırılması kararının henüz yen olması nedeni ile henüz fiyatlara yansıması belli olmamakla beraber ay ortasına doğru alına çoğu hizmet ve mal için yukarı yönlü fiyat güncellemelerinin olacağı belirtilmekte. KDV oranlarının sektörlere ve hizmetler göre yüzde  1 ve yüzde 8’i çekilmesi ile fiyat artışlarında frenleme yapılmaya çalışılmıştı. Bu indirimin bitmesi ile yüzde bir olan KDV oranları yüzde 8’e, Yüzde 8 olan KDV oranları ise yüzde 18’e  çıkmış durumda.

KDV artışları sonucu elektrik cihaz tamir masrafları, oto tamiri masraflar, sinema, tiyatro, otel ve pansiyon ücretlerinin yüzde 8 ile yüzde 10 arasında zamlanması bekleniyor. Bu zam oranları ile beraber halkın cebinden çıkacak vergi oranı da artmış oluyor.

2020 Temmuzda İndirim Başlamıştı

KDV indirimi ilk olarak, pandeminin maddi olarak ağır şartlarının ilk kez hissedilmeye başlandığı temmuz 2020 de uygulanmaya başlandı. Yürürlüğe konulan kanun ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar KDV indirimleri uygulandı. Ardından pandeminin devam etmesi ile KDV indirim süresi de 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı. Ardında fiyat artışlarının önüne geçilerek uygulama 30 Eylül 2021 tarihine uzatılmıştı.